Mondragon wacht op archeologen Renovatie brug bij Bruinisse LUXURY MAAND Instabiele Herenkamer met bouwkundige ingreep gered 7 De eerste fase is achter de rug. De oude Concertzaal en de twee hoekpandjes naast het monumentale Mondragon liggen tegen de vlakte; het puin is opgeruimd. Het wachten is nu op de archeologen. KOOPZONDAG SHOPPING We lopen redelijk op schema", zegt direc teur Hans Boogert van het gelijkna mige bouwbedrijf optimistisch. Met een beetje mazzel verwacht hij dat kort na de jaarwisseling de focus van sloop naar wederop bouw kan. Mits het archeologisch onderzoek de planning niet al te zeer in de war schopt. Het gemetselde rioleringsstel sel onder de panden is met mo derne materialen omgelegd en kan uit de grond. Een gespeciali seerd archeologisch bureau be gint binnenkort een onderzoek naar mogelijk historisch waarde volle bodemresten. Het terrein wordt niet gelijk helemaal over hoop gegooid, maar aan de hand van een aantal proefsleuven ver- Het was wel even schrikken. Nu alleen het dak er nog af -- •- - y&vgp* - kend. Pas als de wetenschappers op iets bijzonders stuiten, wordt dat gedeelte verder blootgelegd om te beoordelen wat het is en of het bewaard moet blijven. Boogert houdt serieus rekening met dat scenario. „Het is toch één van de oudste delen van Zierik zee. En we gaan straks met de nieuwbouw best diep. Dus als de archeologen wat tegenkomen waarvan zij vinden dat het de moeite waard is, dan moet dat er toch ook uit." Het oude Mondragon zeifis van binnen gestript. Buitenmuren en vloeren blijven -zoals bedoeld- gespaard. Even dreigde het mis te gaan, vertelt Boogert. De histori sche Herenkamer op de eerste verdieping was in zijn langdurig bestaan dusdanig vaak verbouwd, dat de constructie bij het strippen rondom instabiel bleek. „Dat was wel even schrikken, maar dat hebben we gelukkig zonder ver dere problemen goed kunnen op lossen. Nu alleen het dak er nog af. Maar voordat we daar aan be ginnen, pakken we er eerst een stukje nieuwbouw bij. Op een ge geven moment is het ook wel lek ker als je ziet dat er weer iets wordt opgebouwd in plaats van alleen maar gesloopt." Komen archeologen wattegen dat de moeite waard is, dan moet dat er toch ook uit In het geruimde deel langs de Paardenstraat wordt volgend jaar begonnen met de aanleg van een parkeerkelder voor de 41 hotelsui tes, brasserie en een restaurant. De opbouw gebeurt van achter uit, naar de hoek met de Oude Haven toe. De bedoeling is dat het stadslogement in april 2019 de deuren opent voor publiek. Ja, de brug zat afgelopen zomer vijf keer klem vanwege de warmte. En ja, in april 2011 knalde er een auto tegen het brugdek dat een stukje open was blijven staan. „Maar daar heeft dit werk niets mee te maken", verzekert woordvoerder Edwin de Feijter van Rijkswaterstaat. „Dit is een geplande renovatie omdat on derdelen aan het eind van hun le vensduur zijn gekomen." Van maandag 13 tot en met don derdag 30 november werkt Rijks waterstaat aan brug en sluis. Het wegverkeer ondervindt hier vrij wel geen hinder van, het scheep vaartverkeer des te meer. Van de 13de tot en met de 23ste wordt de Grevelingenbrug niet bediend. Al leen schepen van maximaal 6,25 meter hoogte kunnen dan door de sluis. Er zijn ook momenten dat de De Ysere Ryve, de brug in de by pass, buiten werking is. De door- vaarthoogte is dan slechts vier me ter. Van de basculebrug in de hoofdweg worden versleten elek trotechnische en werktuigbouw kundige delen vervangen. Verder worden de bedieningssystemen aangepast. Daarna kan alles weer tien jaar mee. Omdat ze dan toch bezig zijn, laat Rijkswaterstaat onderhoud uitvoe ren aan de sluis. Daarbij wordt de kolk schoongemaakt. Dat gebeurt op vrijdag 24 november en verder van maandag 27 tot en met donder dag 30 november, van 7.00 tot 17.00 uur. In het weekend van 25 en 26 november wordt er niet gewerkt en kunnen de boten ongehinderd van de Oosterschelde naar de Gre- velingen en omgekeerd. Na de renovatie wordt de brug getest. Het autoverkeer moet dan de bypass gebruiken. Dan komt het voor dat Den Ysere Ryve open gaat, terwijl er ook geen verkeer over de Grevelingenbrug kan. Dan moet er, net als vroeger, worden gewacht op de N59. 8 OKTOBER 12:00 TOT 17:00 UUR tijden herleven >ndragon zaterdag 7 oktober 2017 Sö Marcel Modde Zierikzee -Hans Boogert, directeur A Een doorkijkje vanaf de Paardenstraat - huidige situatie. -Hans Boogert, directeur A En zo gaat het eruitzien - in de toekomst. Volgende maand wordt er ge werkt aan de Grevelingenbrug en -sluis bij Bruinisse. Ton van den Nouweland Bruinisse VAN LANGE MODE BREDA Een fles champagne cadeau bij besteding vanaf €500,- Driegangenlunch of diner bij Brasserie Bardot te Breda voor twee personen bij besteding vanaf €900,- Wilhelminastraat 5-7 Breda A Het puin van de oude concertzaal en de twee hoekpandjes is inmiddels geruimd, fotos dirk jan gjeltema "Ini.'fc 41 h°«amer resöWant8,bl»5 Pesloten stadstj Parkeerkelder m, plaatsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 132