De Westerdam heeft een opknapbeurt gehacl. Nieuw aan boord-, het Rijksmuseum at Sea. Reizen odra de vijf passa giers het 'museum' op het eerste dek van het ms Westerdam betreden, lopen ze resoluut naar een grote muur met daarop een reusachtige zwaan met gespreide vleugels en een open snavel. Het blijken Amerikanen, zwaar onder de indruk, afgaand op de 'wows die klinken. Kunstkenners zullen waar schijnlijk meteen zien dat het niet zomaar een zwaan is. Het is een fragment van De bedreigde zwaan, een schilderij van Jan Asselijn, te bewonderen in de eregalerij van het Rijksmuseum. Wat ook kenners waarschijnlijk niet doorhebben, is dat ze op een groot tapijt staan dat bestaat uit kleuren die zijn te herleiden tot de schilderijen. Het diepe blauw bijvoorbeeld is hetzelfde blauw dat Johannes Vermeer gebruikte voor het schort van zijn Melk meisje. De Westerdam, met ruimte voor 1.848 passagiers, is een van de schepen van de Holland America Line. Het is in de vaart sinds 2004 en heeft recent een twaalfdaagse droogdokbeurt in Palermo ondergaan waarbij het ingrijpend is gerenoveerd. Er zijn verschillende nieuwe pu blieke ruimtes, waarvan het Rijksmuseum at Sea er een is. Hoe verder je er naar binnen loopt, hoe meer panelen met meesterwerken je tegenkomt. „In het museum hebben we ongeveer een miljoen werken, maar hier richten we ons op de bekendste, de schilderijen die in Amsterdam in de eregalerij hangen", zegt Hanneke Beynen, medewerker van het Rijks museum. Net als daar zijn alle schilderijen van informatie voorzien. Voor wie meer wil weten zijn er boeken en er is een informatieve video te zien. Mochten passagiers de smaak te pakken krijgen en zelf aan de slag willen, dan kan dat. Zij kun nen terecht in een atelier waar tekenspullen klaarliggen, waar een grote spiegel staat en work shopdocenten van het Rijks museum op video uitleggen hoe je een zelfportret maakt. „Maar voor ons als museum is het vooral belangrijk dat de kunst de hele wereld overgaat en bij zoveel mogelijk mensen te rechtkomt", zegt Beynen. „En ja, natuurlijk is het leuk dat als de passagiers ooit naar Amsterdam komen, ze ons museum ook een bezoekje brengen om het origineel te zien van het doek dat ze tijdens hun cruise zo mooi vonden." 41 MUSEUM OP ZEE Tekst AMBER KORVER Polo s HAL Op vleugels In het Rijks at Sea kan ook gewoon een glas worden gedronken. Pilot Het ms Wester dam is het eerste schip waarop kunst te zien is van het Rijksmuseum. De komende jaren wordt dit concept ook op andere schepen van de Holland America Line doorgevoerd. 501 zaterdag 7 oktober 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 114