rt= M2 griezelen gezond is. En mocht een hoek] te eng zijn, dan sla| je het toeh dicht?' O Lekker griezelen ik donk - Paul vaTr^VHHBB De Griezels Spannende verhalen doen het goed, ze roepen emotie op." Dat Janneke Schotveld de auteur is van het kinderboekenweekgeschenk Katten- soep zal veel mensen verrassen. Zij schreef verschillende boeken over Super juffie, maar aan een griezelboek waagde ze zich nog niet. Voor de hand liggender was het geweest als de schrijver met dat zwartleren jasje, het kale hoofd en de zwarte zonnebril die taak op zich had genomen. Maar nee, Paul van Loon deed dat twintig jaar geleden al eens. Hoe dan ook: met meer dan 120 boeken op zijn naam, waaronder Doljje Weerwolfje en De Griezelbus, is hij als het op griezelen aankomt Nederlands bekendste kinder boekenschrijver. Zelf omschrijft Van Loon het genre het liefst als 'grumor' ('griezelen met humor'). Hij is dol enthousiast over het thema. „Superleuk! Ik schreef mijn eerste griezelboeken eind jaren 80 en griezelen is nog steeds heel populair bij kinderen - en volwassenen, trouwens. Daarbij denk ik dat griezelen gezond is voor kinderen. Door er ook wat humor in te stoppen, wordt het allemaal lichter en makkelijker te relativeren. En mocht een boek toch te eng zijn, dan sla je het toch gewoon dicht? Maar de volgende dag lees je natuurlijk wel weer verder, want je wilt wel weten hoe het afloopt!" 41 Bij besteding van minimaal 10 euro aan kinderboeken ontvang je tijdens de Kinder boekenweek Janneke Schotvelds Katten- soep als geschenk. Ingeborg Simonetti van Kinderboek winkel Nijmegen zet de leukste griezelboeken op een rijtje. De allerkleinsten „Voor de allerklein sten vind ik Martijn Franke ristijn van Har- men van Straaten een heel geschikt boek", zegt Ingeborg Simonetti. „In het boek gaat Martijn op zoek naar spookjes in zijn huis. Wat het zo speciaal maakt, zijn de spoken die verstopt zitten. Je kunt ze pas zien als je met een zaklamp achter de bladzijden schijnt." Van Simonetti mag ook het Prentenboek van de Kinderboe kenweek 2017 niet ontbreken in dit over zicht. „Knikkeruil van knikkeruil Maranka Rinck en Martijn van der Linden is zó mooi gemaakt." In dit 'speelprentenboek' over en mét knikkers gaat Uil op zoek naar een verstopplek, maar hij moet steeds op zijn hoede zijn voor monsters. Groep 3 en 4 Voor groep 3 en 4 kan Simonetti niet kiezen tussen Het Monsterbulderboek van Jozua Douglas en Spekkie en Sproet, een grieze lige ontdekking van Vivian den Hollander. „Het Monsterbulder boek is een heerlijk prentenboek voor kinderen van 6 a 7 jaar. Het is prachtig geïllustreerd en enorm grappig." Het vertelt het verhaal van Bruno, die besluit zijn ouders om te toveren tot monsters als zij weer eens zeuren dat hij zich gedraagt als een monster. Maar kan hij het dat nog wel terugdraaien? „Maar Spekkie en Sproet is ook zo fijn leesbaar voor deze leeftijd. Het is een heel avontuurlijk en spannend boek. Spekkie en Sproet ontdekken iets duis ters als ze een briefje van hun mys terieuze buurman vinden. Ook weer lekker spannend, maar niet zo span nend dat je er niet meer van kunt sla pen!" Groep 5 en 6 Voor groep 5 en 6 weet Simonetti het '100 procent zeker', dat wordt Gruwelijk grappige griezel verhalen van De Lachende Zaag, een schrijverscollectief. Het boek past hele maal binnen Paul van Loons 'grumor'- genre. „De op waar heid berustende verhalen zijn eng, maar barsten van de humor. Je zult misschien niet meer goed kunnen slapen, maar de vraag is of dat dan van de spanning of van het lachen komt!" Toch wil Simonetti voor deze groep le zers ook nog een oude klassieker aan halen. „De Griezels van Roald Dahl is niet nieuw, maar wat past dit boek mooi bij het thema. Geen kind dat niet krom zal liggen van het lachen bij de grapjes van Meneer en Mevrouw Griezel." Groep 7 en 8 Ook voor de hoogste twee klassen zijn er twee aanraders. Als eerste Lampje van Annet Schaap, die al tientallen kinder boeken illustreerde, maar er nu zelf een schreef. „Het is zo sfeervol, vreemd en spannend geschre ven dat kinderen het moeilijk zullen vinden om het weg te leg gen", zegt Simonetti. Ook Spuitende slag aders van Jesse Goossens vindt ze een aanrader. „Goos sens vertelt wat je moet doen tijdens 34 grote en kleine rampen. Grie zelig, grappig, maar stiekem ook heel informatief, omdat het met medewer king van het Rode Kruis tot stand is gekomen. En ook nu weer: het is ont zettend mooi vorm gegeven en geïllus treerd." HETMoHStER f, iBssjiSTER U SOLOER V ivian den Hollander Spekkie eri Sproet Een griezelige ontdekking ^rtfielvfrUu» 401 zaterdag 7 oktober 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 104