Schutter was uit opeen vuurzee 9 LAS VEGAS Schutter Stephen Paddock heeft ge probeerd een tank voor de opslag van vliegtuigbrandstof op McCarran International Airport in Las Vegas te raken. Twee kogels raakten de tank, die op 300 meter van het Mandalay Bay hotel staan waar Paddock zich bevond. Dat meldt Luchtvaart- nieuws.nl, dat zich baseert op de Las Vegas Review-Journal. Het Amerikaanse dagblad schrijft dat een van de kogels de wand van de opslagtank van het Zwitserse bedrijf Swissport doorboorde. Er ontstond echter geen explo sie of brand. De FBI heeft de kogelinslagen bekeken en de vuurlijn vanuit het hotel vastgesteld. Paddock blijkt in de weken voor zijn aanslag hotelkamers 'boven' andere festivals te hebben geboekt. Zo had hij een weekend voor het bloed bad verderop in de gokstad een hoog appartement ge boekt, dat uitkeek over het Life is Beautiful-festival, waar onder meer Muse en De La Soul optraden. In augustus boekte hij een hotelkamer boven Grant Park in Chicago, waar toen het Lollapalooza-festival aan de gang was. Wie zich na de massamoord op de Strip onveilig voelt, mag in de komende weken bij hem langs komen voor lessen. „Eerst is er de schok, dan de rouw, en dan kom je in de fase van vastberadenheid. Hoe ga je voorkomen dat zoiets nog een keer gebeurt? Niets is erger dan je hulpeloos voelen." Oliva toont zijn mailbox: binnen 24 uur had hij 400 aanmeldingen. Hij wil een Nederlandse corres pondent die nog nooit een wapen in haar handen heeft gehad best laten zien hoe zo'n cursus in zijn werk gaat. Alles, zegt hij, begint met be wustzijn van de situatie. Altijd even kijken waar de nooduitgan gen zijn, bijvoorbeeld. Zelfver trouwen schrikt ook gespuis af. „Maar wat als dat niet werkt? Je moet klaar zijn om fysiek te reage ren, met een wapen, afhankelijk van de omstandigheden." Hij trekt een pistool uit zijn rek - een SIG Sauer P226, geliefd bij speciale eenheden van de Amerikaanse marine - en boetseert mijn vin gers om de kolf. Handpalm strak tegen de achterkant van de loop, doceert hij, want als het nodig is wil je een klap kunnen uitdelen met het wapen in je vuist. Vechthouding „Let op je vechthouding!" Voeten uit elkaar, een beetje door de knieën, armen tegen het lichaam, vinger naast de trekker. Daar sta ik: een good guy met een gun; volgens een fameuze uitspraak van de voorzitter van wapenlobbyclub NRA de enige remedie tegen bad guys met guns. Ik heb mijn twijfels. Als een moordenaar vanaf grote hoogte met automatische wapens op een menigte vuurt, zoals in Las Vegas, heb ik niets aan dit pistool. Een gi tarist die op het getroffen country- festival speelde, Caleb Keeter van Hoe voorkom je dat zoiets weer gebeurt. Niets is erger dan je hulpeloos voelen de Josh Abott Band, realiseerde het zich toen hij voor de zekerheid een afscheidsbericht aan zijn vrouw schreef. Hij was een groot pleitbezorger van ongelimiteerd recht op wapenbezit, zijn crew leden hadden legale wapens in de toerbus liggen. „Maar ze waren nutteloos", schreef hij op Twitter. „We konden ze niet gebruiken, want de politie zou kunnen den ken dat we deel waren van de moordpartij en ons neerschieten." Zijn conclusie: „Wapenregulering, NU!" Na grote schietpartijen klinkt steeds de roep om strengere regels. Maar tegelijk doen wapenfabri kanten goede zaken. Klanten vrezen dat er nieuwe voorschrif ten komen die de aankoop later bemoeilijken of menen dat ze een wapen nodig hebben om zich te beschermen. Zelfverdediging is voor een groep Amerikanen heel belangrijk. Waar de Nederlandse overheid burgers adviseert om bij een aanslag te vluchten of dekking te zoeken, geeft het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Vei ligheid nog een derde optie: vech ten. Run, hide,fight, is het devies. „Als iemand in het hotel gewa pend was geweest, had die mis schien kunnen ingrijpen", meent Oliva. „De slachtoffers hadden zelf niets aan een wapen gehad, nee. Maar ze waren in elk geval niet weerloos gestorven." Oliva gaat liever 'empowered' de dood in. Ik voel me weinig empowered met een moordwapen in mijn hand. Het maakt me zenuwachtig. Wat doet dit ding, dat kan doden op het moment dat ik de trekker overhaal? „Als ik zeg nü, dan vuur je.Ni''1" -<•-- ria en idciL nei ine probe ren. Geen enorme knal of terugslag - het valt mee. Als je weet hoe het werkt, en er dus enige controle over hebt, is het direct minder af schrikwekkend. Carter, een gespierde twintiger in camouflagebroek, treedt op als 'konijn'. Of ik de rode ballon op zijn helm kapot kan schieten. Ko nijn Carter is weinig optimistisch over mijn richttechniek en bindt een beschermer voor zijn kruis als Onze wapens waren nutteloos. We konden ze niet gebruiken hij zich in een beschermend pak hijst. Hij rent in de arena wat heen en weer, van waterton naar water ton, om mij de gelegenheid te ge ven hem te raken. Maar hij schiet ondertussen ook op mij. Mijn instinct zegt: wegduiken. Alleen als hij achter zijn ton staat, kom ik achter de mijne vandaan. Oliva wil juist dat ik mijn belager proactief uitschakel. „Je mist weer een kans. Nu, als hii loont' AntiV;. heeft geen zin om te schieten waar hij was." Niet iedereen in Las Vegas is ge lukkig met Oliva's initiatief. Zijn facebookpagina stroomt over van kritiek. Van meer wapens wordt niemand beter, schrijven critici. Oliva: „Het gaat niet om meer wapens in de handen van meer on verantwoordelijke mensen. Dat is geen oplossing, dat is deel van het probleem. Het gaat erom dat men sen die een wapen hebben beter getraind zijn." De SIG Sauer P226 produceert met mijn vinger aan de trekker al leen afzwaaiers. Mijn brein houdt zich vooral bezig met het verbluf fende feit dat ik met een pistool op een mens sta te schieten en ver geet om goed te richten. Maar Carter komt vrolijk op me af rennen als ik drie magazijnen heb geleegd. „Je hebt me geraakt!" Op de rechterkant van zijn borst. De simulatiekogel heeft een rood verfvlekje achtergelaten. Als dit echt was, was hij dood. Alhoewel. Als dit echt was, was zijn wapen ook echt, en was ik vrijwel zeker eerder dood dan hij. En met mij een paar omstanders die geraakt zouden zijn door mijn afzwaaiers. In de verwarrende ko gelregen zouden ze misschien mij voor de aanvaller hebben aange zien. Stel dat zij ook wapens had den, in paniek waren, en evenmin bijster goed getraind? Bloedig, dat uur in daiiwezigneid van de gewa pende braveriken die de Ameri kaanse wapenlobby zo graag ver heerlijkt. vrijdag 6 oktober 2017 Manhattan Beach, Californië, herdenkt met kaarsen de slacht offers van de aanslag in Las Vegas, foto reuters Las Vegas rouwt om de 59 doden, foto photo news Correspondent Karlijn van Houwelingen krijgt instructies van Nephi Oliva: voeten uit elkaar, beetje door de knieën. —Nephi Oliva, wapeninstructeur Schietles in Las Vegas Hoe scherp is Karlijn li rnet haar SIG Sauer P226? AD.nl —Caleb Keeter, speelde met zijn band op het beschoten festival o 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9