Advies voor mantelzorgers: denk na over de praktische zaken Haken en ogen aan oma die in tuinhuis komt wonen 7 Je ouders in huis nemen? Denk er niet te licht over, waarschuwt mantelzorgvereniging Mezzo. Annekes moeder zou een paar jaartjes intrekken. Dat werden er heel veel meer. De drie dochters van Anneke Nij- man (63) en Adri Breure (66) uit Giesbeek zijn al jaren op kamers, maar er woont nog iemand thuis: oma Enneke (88). 's Ochtends wekt Anneke haar met koffie en een broodje, daarna gaan de steun- kousen aan en vertrekt Anneke naar haar werk. Zo gaat het al sinds 1997. Oma is dan 68 en heeft Parkinson, een dubbele hernia, zware artrose en COPD. Anneke: „Mijn vader werd geopereerd aan longkanker en kwam daar slecht uit. Moeder kwam bij ons uit nood." Al snel besluiten ze: ma blijft om bij hen haar laatste jaren te slijten. Twin tig jaar later is ze er nog. „Ik heb er nooit spijt van gehad, maar je krijgt er wel een kind bij", vertelt Anneke. Tegen alle verwachtingen in leefde oma op. Ze was nog steeds zwak en slecht ter been, maar het gezinsleven deed haar goed. De zwemdiploma's, de eerste dagen op de middelbare school, de eerste vriendjes. Ze maakte het allemaal mee en genoot ervan. Handig was het ook, vertelt jongste dochter Arianne (26). „Oma was thuis als wij uit school kwamen." Als oma het wat minder goed regelde, lach ten ze erom. Anneke: „Weet je nog dat ze boodschappen had gedaan en jullie druivensap aanbood?" Arianne: Dat bleek wijn uit een literpak!" De eerste jaren hielp oma nog wat mee in de keuken, ruimde de vaatwasser uit, at mee. ,,'s Avonds keken we Idols op de bank", vertelt Anneke. Haar moeder verdween vervolgens naar haar eigen vertrek achter de garagedeur: met slaapka mer, badkamer en keukentje. Sinds ze flink dementeert, is de gaskraan dicht: te gevaarlijk. Inmiddels gaat het zo slecht dat ze naar het verpleeghuis moet. Tot verdriet van Anneke: „Het is hart verscheurend, maar het gaat niet meer. We kunnen haar niet meer alleen laten, dan loopt ze weg. Zelfs als ik een boodschap wil doen, moet ik oppas regelen." Adri: ,,'s Nachts dwaalt ze door het huis en doen wij geen oog meer dicht." En misschien het ergste, zegt Anneke: „Samen genieten lukt niet meer. Eerst teerden we uren op een gezellige winkeloch tend, nu zegt ze: ik kom nooit er gens, ik krijg hier niets te eten." Toch zijn er goede momenten, zoals deze zaterdagochtend. Oma zit te puzzelen, ondanks slecht zicht. „Ze drukt gewoon net zo hard tot het past", lacht klein dochter Arianne, terwijl ze haar grootmoeder door haar witte ha ren strijkt. Die heeft net haar och tendsigaretje op, buiten. Want binnen wordt niet gerookt. Daar houdt oma zich aan. Privacy Anneke: „Mijn moeder is beschei den. Ze heeft zich ook nooit met de opvoeding bemoeid." Adri knikt. „Omdat ze onze privacy res pecteerde, konden wij ons eigen huwelijk hebben. Maar nu is de rek eruit." Plus: in de drukke tijden is Adri minstens zes uur per week kwijt aan geregel. Van een drempel die de gemeente niet wil verwijderen tot een rolstoel die na vijftien jaar terug moet omdat oma onder een andere zorgwet valt. Adri: „Denk vooraf goed na over praktische za ken. Heeft de mantelzorgwoning een eigen opgang? Anders kan het belastingtechnisch slecht uitpak ken. Maar ook: wie springt bij als je op vakantie wil?" Oma Enneke zit inmiddels aan de keukentafel. „Hoe ik het hier vind? Ik ben hier al zó lang en heb het zo fijn. En weet u? Het eerste onvertogen woord moet nog val len." Pendelen tussen eigen gezin en je oude moeder of vader is een hele opgave. Volgens mantelzorgver eniging Mezzo is dat een van de re denen waarom mensen vaker overwegen samen te gaan wonen met hun ouder. Mezzo krijgt in middels dagelijks telefoontjes bin nen met vragen en dat aantal neemt toe. Van omge bouwd tuinhuis tot mobiele woon- unit, het is een groeimarkt, con stateerde ook ken niscentrum Aedes-Actiz. Een op de drie Nederlanders zorgt al voor een naaste en dat wordt meer nu ouderen langer thuis moeten wo nen met minder hulp. Directeur Liesbeth Hoogen- dijkvan Mezzo: „Van verpleeghui zen is een schrik beeld ontstaan. Kinderen denken: »Maak afspraken met broers en zussen: wanneer springen zij bij? kom maar bij mij." Samen de laatste levensfase door brengen is een mooie gedachte, vindt Mezzo. Maar: denk er niet te licht over. Stel je gaat scheiden of verhuizen, waar blijft je ouder? Plus er zijn finan ciële haken en ogen. Zo kan je vermogende vader op zolder voor een ongunstige belas tingaanslag zor gen. In een nieuw boekje zet Mezzo adviezen op een rij. Hoogendijk: „Raadpleeg een mantelzorgmake laar, notaris of be lastingadviseur." Maak onderling afspraken. „Waar bemoeit het inwo nende familielid zich mee? Eet hij mee? Hoeveel draagt hij bij?" En stel ook zo'n overeenkomst op met broers en zus sen: „Bijvoorbeeld dat zij ingrijpen als moeder of va der zich niet aan afspraken houdt en wanneer zij de mantelzorgers ontlasten." vrijdag 6 oktober 2017 GO Twintig jaar je moeder in huis Francine Wildenborg Giesbeek Annekes moeder trok bij haar dochter in. „Ik heb het zo fijn." FOTO KOEN VERHEI JDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7