Galerie De Ouverture voor laatste keer open Boek en website over kunst in openbare ruimte 7 Waarom staat dat beeld daar? Wat of wie stelt het voor? Wie heeft het gemaakt? Project Beelden in Beeld geeft antwoord op al die vragen over kunst in de gemeente Sluis. De pinguïns in Breskens, de schakende prins Maurits in IJzendijke en de kikkerfontein in Aar denburg kent iedereen wel. „Maar dat er 71 kunstwerken in West- Zeeuws-Vlaanderen staan, daar schrok ik eerlijk gezegd van", zegt erfgoedspecialiste Estelle Siegers Helsen. „Sommige beelden staan er al zo lang, dat ze pas opvallen als ze weg zijn", vult historicus André Bauwens aan. De twee Aar denburgers werkten samen met fotografe Evita Hinneman uit Oostburg aan project Beelden in Beeld, dat resulteerde in een boek van 244 bladzijden met foto's en uitleg, een website met foto's en filmpjes en een digitale beelden route. Het doel is de beelden in de openbare ruimte in de gemeente Sluis onder de aandacht brengen van inwoners en toeristen. Op die manier worden mensen zich be wuster van hun omgeving, wordt meer begrip gekweekt voor kunst en wordt toerisme gestimuleerd. „Kunst kan mensen met elkaar la ten communiceren en kan verbin den door bijvoorbeeld inwoners inspraak te geven in de keus van een beeld", zegt Estelle. André: „Als je niets over de achtergrond weet, zeggen sommige beelden je misschien niet veel. Maar als je de geschiedenis kent, kijk je anders tegen sommige beelden aan." Een volledig overzicht was er tatie in de aula van het Zwin College in Oostburg wordt om 14.00 uur een symposium ge houden over kunst in de open bare ruimte in Sluis. Meer informatie over aanmel den voor het symposium en de voorintekening van het boek is te vinden op beeldeninbeeld.eu. Vanaf 21 oktober zijn daar ook kunstwerken uit het boek en beeldenroutes op te zien. De selectie van de 71 kunstwer ken is niet op gevoel gemaakt. Onder beeld verstaan de auteurs een driedimensionaal kunstwerk waarbij het woord 'beeld'wordt gebruikt als verzamelbegrip voor sculpturen, standbeelden, instal laties, gedenktekens en overige beeldhouwwerken. Uitzonderingen zijn twee wandschilderingen van Johnny Beerens, Broden Vissen op de graansilo in Breskens en Levens bron op de watertoren in Oost burg. Alle kunstwerken staan in de openbare ruimte of goed zichtbaar op particulier ter rein. Estelle: „Het is een brede en verantwoorde selectie. En als er kritiek op komt, kunnen we de dialoog laten ontstaan." De initiatiefnemers hopen dat het project voor de gemeente Sluis daarnaast een startpunt is, om in de toekomst de dialoog met bewoners aan te gaan over kunstwerken en om het cultuur beleid wat meer te profileren. Estelle: „Het proces ernaartoe, is belangrijker dan 'gewoon' iets neerzetten." Beelden in Beeld verschijnt op zaterdag 21 oktober en kost 19,90 euro. Voorafgaand aan de presen- ook nog niet, ontdekte André die al een aantal jaren rondliep met het idee voor een boek. „Ik ben gaan turven wat waar staat. De gemeente Sluis had een lijst met beelden, maar die was ook niet volledig", vertelt hij. In overleg met Estelle ontstond het idee om er een website aan te koppelen. Willem Behr, die begin dit jaar overleed, had de afgelopen jaren zijn galerie in het voormalige su- permarktpand aan Boulevard de Wielingen, precies bij de opgang van de nieuwe jachthaven. Al lang is duidelijk dat het verouderde pand gesloopt gaat worden. Doch ter Gwendoline opent dit week einde de deuren voor het laatst. Za terdag is er ook een herdenkingsbij eenkomst. Werk van Behr dat ver kocht wordt, is beide dagen te zien. Een groot deel van het aanbod is ook te vinden op de website wil- lembehr.nl. Wie zaterdag of zondag wil binnenlopen, wordt gevraagd vooraf een mailtje te sturen naar info@de-ouverture.nl. Laatste bijeenkomst is een lezing van New Babyion 3 over de toekomst van de regio De laatste officiële bijeenkomst in De Ouverture, die na het overlij den van Behr werd omgevormd tot 'sociëteit', is vanavond. Dan is de laatste lezing van New Babyion 3, waarvan Behr aan de wieg stond. New Babyion 3 denkt via werkgroepen en aan de hand van thema's na over de toekomst van de regio. De afgelopen maanden werden acht bijeenkomsten aan een thema gekoppeld, zoals econo mie, openbaar vervoer en onder wijs. De bijeenkomst van vanavond heeft een overkoepelend karakter, waarbij de resultaten van voor gaande lezingen bij elkaar worden gebracht, met als doel: een stip op de horizon voor de Zwinregio. In leider is Harry Geerlings, hoogle raar aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. De aanvang is om 19.30 uur. Manifest De resultaten van de lezingen en discussies leiden tot een manifest waarin wordt opgeschreven hoe de kansen die de Zwinregio biedt en heeft, optimaal benut kunnen wor den. Dat manifest wordt aangebo den aan gemeentebesturen, onder nemers, maatschappelijke instan ties en inwoners. Het wordt op 17 november gepresenteerd in Sluis. ",r vrijdag 6 oktober 2017 TM Sluise beelden in beeld gebracht Sophie Stockman Aardenburg De Prins van Guido Metsers (Hulst) staat sinds 2004 op de Markt van IJzendijke en refereert aan de inname van IJzen dijke in 1604 door Maurits van Nassau. De gemeente Sluis gaf opdracht voor het beeld van de schakende prins, dat is ge maakt van brons en hardsteen. „Mooi dat het zo dicht bij mu seum Het Bolwerk staat", zegt Estelle. foto evita hinneman T Impressie van J. Pan (Waregem) staat sinds 2009 aan de Nieuwe Sluisweg in Breskens. Het beeld is gemaakt van Portlandsteen en werd in opdracht van de gemeente Sluis geplaatst. In 2010 werd Impressie aan het dorp ge geven in het kader van 500 jaar Breskens. „Het beeld lijkt op deze plek de toegang tot de Westerschelde te vormen", zegt Estelle. foto evita hinneman Initiatiefnemers Estelle Sie gers en André Bauwens. Galerie De Ouverture in Cad- zand-Bad is komend weekend voor het laatst open. De voor malige thuishaven van kunste naar Willem Behr wordt binnen kort gesloopt om plaats te maken voor appartementen. Martijn de Koning Cadzand-Bad 'V|J. ia» Reynaert en Cantecleer van Stef Orti (Brugge) is gemaakt van witsteen en koper en staat in de Hen- nequinstraat in Aarden burg. Het is geplaatst in opdracht van Stichting Cultureel Aardenburg. „Het vertelt het verhaal van Reynaert de Vos en is voor iedereen aanspre kend, omdat het een streekverhaal is", zegt André. foto evita hinneman -.V - -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 77