Privacy of sleepnet? Natuurregister Sluis komt er nu toch niet Haven van Gent blijft records breken Juf 2 NISSE KAASDIEFSTAL Commentaar Over een paar weken weten we of in Nederland weer een raad gevend referendum wordt gehouden. De tegenstanders van de nieuwe Wet op de inlichtingen- en veiligheidsdiensten (Wiv) verzamelen driftig handtekeningen. Zij hebben vooral moeite met het aftappen van de communicatie van bijvoorbeeld hele wij ken, dus ook van veel mensen die nergens van worden verdacht. Dat sleepneteffect bestond overigens ook al onder de oude wet, bij het aftappen van satellietcommunicatie. Maar iedereen mag op zijn ei gen tijd wakker worden. Bij het beoordelen van de nieuwe Wiv gaat het om een paar sim pele vragen. Wat vinden we waardevoller, onze privacy of het voor komen van terreur en cybercrime? Veel Nederlanders lijken bereid privacy in te leveren. Of iedereen begrijpt wat de geheime diensten allemaal mogen, valt te betwijfelen. Is massasurveillance van inter netverkeer een goed middel? De berg data die overheden nu al ver zamelen, lijkt niet altijd even effectief. Achteraf blijkt vaak dat aan slagplegers al een tijdje in de bestanden voorkomen. Politiek Den Haag heeft de balans eerder opgemaakt. De Wiv wordt 1 januari 2018 van kracht. De wet geeft de overheid zeker meer eigentijdse mogelijkheden in de strijd tegen terrorisme en crimina liteit. Zelfs de tegenstanders wijzen op het nut van modernisering. Daarom lijkt het simpele 'ja' of'nee' van een raadgevend referen dum veel te bot. Toch verdient zo'n volksraadpleging misschien wel een kans. Ook al gaat het om een zeer ingewikkelde kwestie, verge lijkbaar met het Oekraïne-referendum. Want het grote verschil is, dat Den Haag dit keer wél iets met de uitslag kan doen. Bijvoorbeeld het sleepnet alsnog uit de wet slopen. Zelfs als een eventueel refe rendum er alleen maar toe zou leiden dat we nog eens extra goed na denken over het belang van onze privacy, is het al de moeite waard. Zelfs tegenstanders wijzen op het nut van de nieuwe wet op de geheime diensten Lijst Babijn staat bekend als criti caster van de aanleg van nieuwe na tuur. Raadslid Lia Flikweert vroeg daarom eind 2015 een lijst en kaart met daarop aangeduid de bestaande natuurgebieden en de plannen voor nieuwe natuur. Liefst een open baar, steeds aan te passen, digitaal register. Begin dit jaar lieten B en W al aan Flikweert weten dat het ma ken van zo'n register 'erg tijdro vend' zou zijn. Na aandringen van het raadslid, stuurde het college Flikweert het natuurbeheerplan van de provincie; kaarten waarop natuurgebieden van verschillende beheerders staan, een vrij uitge breide beschrijving van de 'natuur doelen' en hoe over de komst van nieuwe natuur wordt besloten. De informatie is nuttig, maar een overzicht is er nog steeds niet Flikweert reageert zuinigjes. „De informatie is nuttig en daar zijn we blij mee, maar een overzicht is er nog steeds niet, laat staan voor ie dereen te raadplegen op een web site. Het maken daarvan kan toch niet zo moeilijk zijn?" ALMANAK De 5-jarige Joanna uit Goes is niet zo'n 'meisjesmeisje'. Jurken, pop pen en optutten zijn aan haar niet echt besteed. Veel liever legt ze puzzels of bladert ze in prenten boeken. Al sinds ze zelf naar school gaat, roept het meisje dat ze later juf wil worden. Tot ze gis teren opeens een dagje thuis mocht blijven, omdat de meesters en juffen op haar school staakten. 'Waarom is dat eigenlijk?', wilde ze weten. Toen haar moeder had uitgelegd dat juffen niet veel geld verdienen, maar wel heel hard moeten werken, dacht de kleuter even diep na. „Tja, dan kan ik toch maar beter prinses worden." Brandweer collecteert Wibi Soerjadi speelt in Baudeloo Orkest speelt met regiotalent TERNEUZEN Ramon Valle speelt in Porgy De trouwe klanten van kaasboerderij Ter Nisse moeten het de komende weken of zelfs maanden zonder hun geliefde kaas doen. Inbrekers namen deze week zowat de hele voorraad mee. Voor iemand die nog geen 48 uur geleden bestolen is van ruim 15.000 euro loopt Lenny Nieuwenhuijse donderdagmiddag vrij opgewekt rond op haar kaasboerderij in Nisse. „Je kunt niet bij de pakken neerzit ten, toch?", stelt ze nuchter vast. „We zetten de schouders eronder en gaan gewoon door. Alle steunbe tuigingen die we krijgen, maken dat een beetje gemakkelijker." Inbrekers sloegen in de nacht van dinsdag op woensdag toe op kaas boerderij Ter Nisse, die vijftien jaar geleden is opgezet door Lenny en haar man Marco. De dieven namen 100 tot 150 kazen mee, waarmee de schade al gauw boven de 15.000 euro zal uitkomen. Alles wijst erop dat het om professionele inbrekers gaat. „Ze hebben zelfs de elektrici teit en daarmee ook het alarm uit geschakeld", vertelt Lenny. Ze ver moedt dat de diefstal op bestelling is gepleegd. „Dit waren echt geen gelegenheidsdieven die toevallig op de kazen zijn gestuit. Ze hebben zelfs een zak getrokken over een ca mera die even verderop bij zo'n fruitstalletje hangt." Dat alleen de direct verkoopbare kazen zijn mee genomen en de exemplaren die nog lagen te rijpen zijn achtergebleven, toont volgens de eigenaresse ook aan dat de criminelen goed wisten waar ze mee bezig waren. Het is een geluk bij een ongeluk dat de uitbaters van Ter Nisse nog niet zo lang geleden hebben beslo ten ook de kaasvoorraad te verzeke ren. Een inbraakgolf onder kaas boerderijen lag mede aan dat be sluit ten grondslag. Maar ook al wordt de schade (deels) vergoed, het ondernemersechtpaar is ernstig gedupeerd. In hun winkel kan de komende weken geen kaas van ei gen makelij worden verkocht. Hij wordt nu tijdelijk ergens anders ge haald. „Gelukkig hebben onze klanten daar veel begrip voor", stelt Lenny. „Met de meeste mensen die hier komen hebben we heel per soonlijk contact. Dat helpt in dit soort situaties." Over een week of drie kunnen de klanten weer hun vertrouwde jonge kaas kopen. Wie van wat oudere kaas houdt, moet langer geduld hebben. Lenny: „Jong belegen kaas moet drie maanden rijpen en voor belegen zit je al op vijf maanden tot een halfjaar." De uitbaters van de kaasboerderij in Nisse bekijken of ze de veilig heidsmaatregelen kunnen aan scherpen. Hoewel ze naast hun zaak wonen, hebben ze van de in braak niets gemerkt. „De ramen en rolluiken waren gesloten", ver klaart Lenny. „Bovendien hoor je hier wel vaker iets. Een koe die 's nachts door de stal rent, bijvoor beeld. Wij slaan niet meteen aan op elk geluid dat we horen." Havenbedrijf Gent zegt af te stevenen op een jaarrecord. Het derde kwartaal liet een plus zien van 5 procent meer overslag. Dat is vooral te danken aan de zeevaart, die Gent het beste derde kwartaal ooit bezorgde. Ook de binnenvaart bracht meer tonnages dan in 2016. De binnenvaartoverslag steeg met 3,4 procent tot 17,1 mil joen ton. Voor de eerste negen maanden komt het totale goede renverkeer voor zee- én binnen vaart samen op het beste peil ooit: 41,6 miljoen ton, goed voor een stijging van 3,5 mil joen ton ofwel 9 procent groei. Euforisch De Gentse haven beleefde al een euforisch 2016. De overslag steeg met 9,8 procent naar 51 miljoen ton, met dankzij een toename van nafta en stukgoed. vrijdag 6 oktober 2017 n Het is niet mogelijk lijsten te maken waarop staat welke na tuurgebieden er momenteel in de gemeente Sluis zijn, en welke er nog komen. Dat antwoorden burgemeester en wethouders van Sluis na ruim een jaar onder zoek aan Lijst Babijn. Martijn de Koning Sluis -Lia Flikweert, raadslid Tip? redactie@pzc.nl ZAAMSLAG Brandweer Zaamslag gaat in de Week van de Veiligheid (10,11 en 12 ok tober) zelf de collecte voor de Brandwonden stichting op zich nemen. Twee weken geleden liep een inwoner van Zaam slag brandwonden op bij een woningbrand, waar door de noodzaak van de Brandwondenstichting weer benadrukt werd. De hele blusploeg gaat in die week langs elke deur in Zaamslag om geld in te zamelen. HULST Pianist Wibi Soerjadi (foto) komt naar Hulst. De concertpianist treedt op zondag 22 oktober op in de zaal van Baudeloo, waar het publiek in een intieme setting rond de vleugel zit. De eigenzin nige Soerjadi, die al ruim 25 jaar optreedt, houdt nog even geheim wat hij in Hulst gaat spelen. Aanvang is 15.00 uur en kaarten a 17,50 euro zijn vooraf te bestel len via hulstcultureel.com. AXEL Orkest The Young Ones treedt op zaterdagavond 25 november in De Halle in Axel op met lokaal mu ziektalent. De inschrijving voor solisten is inmiddels gesloten, maar het Hul ster orkest is nog wel op zoek naar een presenta tor die de avond aan el kaar wil praten. Opgeven kan via info@the-young- ones.com. Kaartjes voor het concert a 10 euro zijn te koop via the-young- ones.com. De Cubaanse jazzpia nist Ramon Valle speelt zondagmiddag in Porgy en Bess in Terneuzen. Valle kreeg in Havanna een zeer degelijke klas sieke opleiding. Tijdens het concert wordt hij ondersteund door bas sist Omer Rodriguez Calvo en slagwerker Liber Torriente. Aan vang 15.00 uur. Inbrekers Rob Paardekam Nisse Lenny Nieu wenhuijse. De haven van Gent, waarmee Zeeland Seaports per 1 januari fuseert, blijft records breken. De overslag van goederen die zee schepen aanvoeren, is tot en met september met 13,4 pro cent gegroeid ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. De zeeoverslag was 24,4 miljoen ton. Frank Balkenende Gent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 74