Zes windmolens bij Nieuwdorp vervangen Raad laat Nieuwdorp met dorpsvisie aan de slag gaan voor de toekomst 7 Woonlasten gaan flink omlaag in Tholen KLEDINGBANK VOOR MINIMA BE De woonlasten voor inwoners van Tholen gaan volgend jaar met drie tot vier procent omlaag. Dat heeft mede te maken met een flinke da ling van de hoeveelheid restafval die inwoners aanbieden. Daartoe zijn ze wel een beetje ge dwongen door de gemeente. Die besloot begin dit jaar de grijze bak nog maar één keer per vier weken te legen in plaats van elke twee we ken. In het begin werd daar best over gemord onder de inwoners. Er kwam zelfs een petitie tegen de maatregel. Een klein jaar later krijgt de gemeente nauwelijks klachten meer. „Veel mensen zien dat als ze goed scheiden de grijze bak zelfs na vier weken nog niet vol zit", stelt wethouder Peter Hoek. Omdat de gemeente sinds kort ook lagere tarieven betaalt voor het verwerken van het brandbaar rest afval en het gft-afVal, kan de afval stoffenheffing flink omlaag. De ri- oolheffmg en de ozb stijgen wel Bij veel mensen zit de grijze bak zelfs na vier weken niet vol licht, maar per saldo vallen de totale woonlasten in 2018 lager uit dan dit jaar. „En dat heb ik nog niet eerder meegemaakt", zegt Hoek. Een ge middeld gezin betaalt volgend jaar vier procent minder (dertig euro), terwijl alleenstaanden het moeten doen met een daling van ruim drie procent (21 euro). Dat heeft er vol gens Hoek mee te maken dat die laatste groep in Tholen relatief goedkoop uit was ten opzichte van de meerpersoonshuishoudens. „Dat proberen we een beetje gelijk te trekken." Een Thools gezin is volgend jaar gemiddeld 693 euro kwijt aan woonlasten, iemand die alleen woont betaalt gemiddeld 607 euro. Wolff Nederland wil de zes be staande windmolens langs de Bernhardweg-Oost bij Nieuwdorp vervangen door vijf nieuwe. Dat is nodig om het rendement te verbe teren. „De hoogte van de molens zal niet veranderen", zegt wethouder Ad Schenk. „De tiphoogte blijft 100 meter. Maar door een ander type neer te zetten worden de wieken wel groter en moeten de molens verder uit elkaar." De vijf molens produceren sa men tien megawatt, dat is ruim vol doende om een dorp als Nieuw dorp een jaar lang van stroom te voorzien. Borsele heeft een verzoek van WolffNederland om nog eens drie extra molens te bouwen vlak bij Nieuwdorp afgewezen. Voor de bouw van de vijf molens moet op nieuw een vergunning worden aangevraagd en daarvoor worden nog allerlei onderzoeken gedaan. Bovendien mag er geen molen pal naast de Sloekreek komen te staan. Borsele wil ook dat de ondernemer in overleg gaat met de inwoners van Nieuwdorp. „En de verantwoorde lijkheid neemt om iets terug te doen voor de mensen in de directe omgeving." Toch was er ook flinke kritiek op het raadsvoorstel. Het voorstel suggereert volgens verschillende fracties dat het om een masterplan gaat en daar is volgens hen geen sprake van. „Een valse start", zei Levien de Putter (D66). „Het plan komt neer op de realisatie van dorpshuis en school en dat doet geen recht aan de intentie van de raad." Ook Roel Boekholt (VDD) had soortgelijke kritiek. „Dit is niet het plaatje wat we bedoelden toen we het bedachten. Noem dit geen masterplan. Dit is een project plan dorpshuis en school." Ook het CDA was kritisch. Positiever De PvdA, LPB en SGP/CU waren aanzienlijk positiever. „Naar onze mening ligt er een goed plan", zei Arno Witkam (PvdA). De twee andere fracties konden zich ook vinden in het voorstel. „Ik ben het er niet mee eens dat het alleen om het dorpshuis en de school gaat" reageerde wethouder Conny Miermans op de kritiek. Volgens haar is deze visie het start punt. „De mensen in Nieuwdorp zijn enthousiast en ik ben be nieuwd waar we uitkomen." Verhuizen Rien van Hekken (LPB) vroeg zich af of de christelijke school ver plicht wordt te verhuizen naar het leegstaande schoolgebouw aan de Hertenweg. Volgens Miermans is dat nog geen gelopen race. On danks de kritiek stemden alle frac ties in met het voorstel. De raads leden willen wel regelmatig op de hoogte gehouden worden van de ontwikkelingen. vrijdag 6 oktober 2017 MIDDELBURG Een dagje nieuwe kleding shoppen voor het hele gezin. Voor veel men sen vanzelfsprekend, maar niet als je maar 70 euro per week te besteden hebt. „Wij zijn echt heel blij dat we hier terecht kunnen", zegt een Kruininger, die met volle tas sen op het punt staat de kle- dingbank in Middelburg te ver laten. „Ze hebben hier heel mooie dingen. Ook merkkle ding. Dat is belangrijk als je op school zit, maar voor ons echt niet te betalen", knikt hij naar zijn 13-jarige zoon. Die is vooral blij met zijn nieuwe jas. „Hij fietst 50 kilometer per dag en draagt nu nog mijn oude zomerjas." Het gezin maakte al gebruik van de kledingbank toen deze nog twee keer per jaar een lo catie inrichtte in één van de Reimerswaalse dorpen. De va der vond dat eigenlijk handi ger, maar de zoon is blij dat hij nu naar Middelburg kan. „Hier is meer ruimte en meer keuze." De verandering is te weeggebracht door een voor stel van de PvdA in Reimers- waal, die de klanten meer pri vacy en uitzoek wilde bieden. Gelukkig haakten de lokale sponsors daardoor niet af. le dereen krijgt bij vertrek nog een aantal cadeautjes van winkeliers uit de gemeente. Volgens Marisca van de Kle dingbank Zeeland zijn klanten vooral erg blij met de bon van kapsalon Pierrot uit Kruinin- gen. „Daarmee krijgen ze voor ieder gezinslid op maandag middagen in oktober een gra tis knipbeurt!" In totaal kregen ruim 200 inwoners van Rei- merswaal een uitnodiging om de kledingbank te bezoeken. FOTO RUBEN OREEL Rob Paardekam Tholen - Peter Hoek, wethouder Melita Lanting Nieuwdorp Het opstellen van de dorpsvisie voor Nieuwdorp kan van start. De raad heeft er 100.000 euro voor uitgetrokken. Melita Lanting Nieuwdorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68