Vroeger W M HOFMAN 'Pak spuuglelijke kustbebouwing aan' Zeeland moet zo'n200vierkante kilometer zonnepanelen aanleggen Vlissinger moet de cel in voor aanzetten tot prostitutie 11 viste ik wel, 's nachts in de buitenhaven van Vlissingen (allang verboden terrein). Stapels boomstammen lagen daar en bergen balen wol, alles rook naar hout en schaap (en olie). Op het donkere water lag een laagje olie en je zag kronkelige spiegelingen van oranje lampen (wat te denken?). Een schip aan de kade ronkte en trilde en ontstak allerlei lichten (alsof het groot feest werd). Voer dan plotseling uit, onduidelijk waarheen (de rivier op of naar zee). Soms ving ik een krab of een platvis. De krab ging (hup) meteen terug het zwarte havenwater in. De vis wat later (en ook het blikje met wormen). Het Kustpact, een set afspraken over waar aan de kust mag worden gebouwd, voorkomt niet dat er spuuglelijke gebouwen komen. 'In het slechtste geval bepalen een wethouder en een initiatiefnemer in een skybox wat 'mooi' is'. Dat be dreigt de Nederlandse kust pas écht. Daarom moet er een team van experts komen om bouwplannen te beoordelen. Daarvoor pleitte directeur Flip ten Cate van de Federatie Ruimte lijke Kwaliteit donderdagochtend in de Tweede Kamer. Die hield een hoorzitting over het Kustpact, mede naar aanleiding van de pro testen tegen plannen zoals Brou werseiland in het Grevelingen- meer. Ten Cate is verbaasd over wat er in die set afspraken staat. „]e ziet nu vooral lelijke verrommeling aan de kust. Je ziet in eerste instantie niet een te veel, maar een te lelijk. Het Kustpact staat vol met woorden over kwaliteit, maar wat ontbreekt is de garantie dat het beter wordt." GroenLinks-Kamerlid Liesbeth van Tongeren haakte daarop in, zei dat het bij Brouwerseiland niet is gelopen zoals zou moeten en vroeg Breng alle belangen in beeld en kom zo tot een kwalitatief goed ontwerp zich af hoe dat beter kan. Ten Cate analyseerde dat nu nog het lokaal bestuur (de gemeente Schouwen-Duiveland als het gaat om Brouwerseiland) de voorwaar den van het bouwplan bepaalt. Nadat het Rijk een vergunning heeft gegeven om op de waterke ring te bouwen, bemoeit het zich niet meer met hoe het eruit gaat zien. Daar verandert het Kustpact volgens hem niets aan. Hoe het wel moet? „Betrek aller eerst alle belanghebbenden bij een project, ook degene die zich niet via een actiegroep hard uitspreken. Zo breng je alle belangen in beeld en kom je tot een kwalitatief goed ont werp." Om te voorkomen dat er aan de kust een ratjetoe van lelijke ge bouwen komt, moet er volgens Ten Cate een team van experts komen, met daarin de rijksbouwmeester, provinciale bouwmeesters en lo kale adviseurs. De Tweede Kamer weegt de ar gumenten uit de hoorzitting mee in latere debatten over bouwen aan de kust. Ook dijkgraaf Toine Poppelaars van waterschap Scheldestromen en directeur Jurgen van Cutsem van Roompot Vakanties gaven hun me ning. Zeeland moet een enorme stap zet ten om de C02-uitstoot drastisch te verlagen. Om huishoudens en be drijven van duurzame energie te voorzien, zijn de komende jaren 200 vierkante kilometer met zon nepanelen of 300 vierkante kilome ter met windmolens nodig. Zon en wind zijn de duurzame energiebronnen die het meest ren deren. Die nemen land in beslag. Daarom moet er ook worden geke ken naar uitbreiding van windener- Zeeland moet uit de startblokken komen om de eigen klimaat doelen te halen gie op zee, zoals drijvende zonne- parken in de Oosterschelde. Jacob van Berkel, lector Duurzaamheid aan de HZ University of Applied Sciences in Vlissingen, is donder dag in Heinkenszand glashelder tij dens de Zeeuwse Energiedialoog. Nederland loopt ernstig achter om aan de klimaatafspraken van Parijs te voldoen: 80-90 procent minder C02-uitstoot in 2050. Nederland wekt momenteel 6 procent duur zame energie op, terwijl dat in 2023 16 procent moet zijn. Zeeland doet het met 4 procent slechter. In 2023 is wel het windpark Borssele ge reed, goed voor 1400 megawatt aan groene stroom. Daarna volgen nog drie windparken op zee. Zeeland moet uit de startblokken komen om de eigen klimaatdoelen te ha len. Daarvoor is 10 februari onder meer het Zeeuws Energieakkoord gesloten. Het akkoord, ondertekend door 33 organisaties, moet ervoor zorgen dat woningen van particu lieren energiezuinig en energie neutraal worden. Een Zeeuwse Energiedialoog moet overheden, marktpartij en, onderwij sinstellin- gen, maatschappelijke organisaties en zeker ook burgers betrekken bij de omslag van fossiele naar groene energie. Tijdens de startbijeen komst in De Stenge blijkt dat de in dustrie de grootste stap kan maken. Die gebruikt momenteel 70 procent van alle energie in Zeeland. De straf valt iets lager uit dan de eis omdat 'slechts' de poging be wezen wordt geacht. T. voerde eind vorig jaar tele foongesprekken met zijn gedeti neerde halfbroer C. (21). Die zat twee gevangenisstraffen uit voor vrouwenhandel. In die gesprek ken spraken ze over de jonge vrouw die al door C. werd uitge buit en die door T. 'geactiveerd' zou moeten worden. Handel T. zegde toe de 'handel' van C. over te nemen. Ook had T., toen hij zelf nog achter de tralies zat, met een vriend een telefoonge sprek gevoerd over hoe die vrou wen in de prostitutie kon krijgen. In het vonnis was eveneens een mishandeling van een plaatsge noot inbegrepen. T. zit inmiddels al negen maan den in voorarrest. vrijdag 6 oktober 2017 3D De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Jeffrey Kutterink Den Haag -Flip ten Cate, directeur Om de C02-uitstoot met 80 tot 90 procent terug te dringen, moet Zeeland 200 vierkante ki lometer vol leggen met zonne panelen of 300 vierkante kilo meter vullen met windmolens. Frank Balkenende Vlissingen De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 30-jarige Vlissinger J. T. een gevangenis straf van veertien maanden, waarvan vier voorwaardelijk, opgelegd omdat hij eind vorig jaar geprobeerd heeft een 17- jarig meisje in de prostitutie te krijgen. Er was vijftien maan den cel waarvan drie voor waardelijk geëist. Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63