M Parkeren bij Nieuwe Kerk aangepast Andere kandidaat voor overname van Waterpark Veerse Meer Dorpskrant 't Aollegaertje verschijnt nog elke maand in Ouwerkerk 7 't Aollegaertje, het dorpskrantje van Ouwerkerk, bestaat veertig jaar. En nog steeds wordt het blad met de hand gemaakt. Het was aan de bar van Bonne Brouwer waar 't Aollegaertje werd geboren. Het café is al lang verdwenen, maar het dorpskrantje van Ou werkerk bestaat nog altijd. De re dactie krijgt de 36 pagina's moeite loos volgeplakt. „Op z'n kop!" „Nee toch?"„Jawel, zestien moet andersom." „Ach, natuurlijk. Schuif maar door!" In de veertig jaar dat 't Aolle gaertje bestaat is aan de maak- wijze weinig veranderd. Het knip pen en plakken van de artikelen („o, heet dat vormgeving?"), het stapelen van de blaadjes, het vou wen, het nieten: alles gebeurt met de hand. En in rap tempo, op hoge tafels in het dorpshuis. Typemachine Zelfs de inhoudsopgave is handge schreven en het cursusoverzicht wordt getikt op een authentieke typemachine. Het dorpskrantje van Ouwerkerk is ouderwets handwerk. Eén avond in de maand en élke keer weer iemand die zijn kopie op het allerlaatste nippertje inlevert, waardoor er toch weer een kleurplaat sneuvelt. Maar ge zellig ook, met thee en koekjes. Soms zo gezellig dat er wel eens een stukje tekst van de pagina schuift. „Nou, dan hoor je ze hoor!", lacht Yolanda Langendoen. „Goed teken, want dat betekent dat we nog steeds goed worden gelezen. Dat bleek ook wel toen we de be zorgdag veranderden. De telefoon stond roodgloeiend van mensen die vroegen waar het krantje bleef. Of toen we een oude oproep voor brillen plaatsten in de rubriek Uit de oude doos, met nieuwsberich ten uit ons archief. De mevrouw die nu op het adres woont die ja ren geleden die oproep deed, werd bedolven onder de brillen." In 't Aollegaertje staan verhaalt jes van verenigingen en dorpsge noten die hun ei kwijt willen. De muziekvereniging die smeekt om nieuwe leden, de dorpshuisbe heerder die meldt dat het tweewe kelijkse koffieuurtje verschuift naar een andere dag, de dominee die verslag doet van de doop van baby Maurice. Alles mag erin. Er was zelfs een tijd dat mensen Het zou mooi zijn als we over tien jaar nog bestaan hele fantasieverhalen bij Nel Manni door de bus duwden. Zoals dat over de zeemeermin. Het ge heim van de kreek heette het en de redactie heeft nog altijd geen idee wie de schrijver was. „Maar het heeft Ouwerkerk maandenlang in de greep gehouden", vertelt Petra Hanse. „Allemaal mannen in het dorp gingen in het donker naar de kreek om te kijken of er een zee meermin tevoorschijn zou komen, zoals de schrijver schreef. Ik geloof niet dat ze haar ooit hebben ge zien, maar het verhaal werd gevré- ten. We hebben zelfs nog vervolg verhalen gepubliceerd." Aan het krantje wordt door 22 mensen gewerkt. Het bezorgen gebeurt door een man of zes, echt paren vaak, die een avond uittrek ken voor alle 360 brievenbussen in en rond Ouwerkerk. Zelfs mensen die zijn verhuisd naar Borren- damme of't Opper, hoeven hun krantje niet te missen. En iedereen werkt vrijwillig mee. 't Aollegaer tje moet het hebben van adver teerders, al komen die tegenwoor dig meestal uit Nieuwerkerk en Oosterland. „Er was een tijd dat we met amaryllisbollen langs de deuren om geld op te halen", vertelt Rina Mens, die verantwoordelijk is voor de nietmachine. „Maar die liggen tegenwoordig zo goedkoop bij de Aldi, dat het geen zin meer heeft." 't Aollegaertje speelt nu precies kiet, zegt Hanse. „Het is nog goed te doen. Het zou mooi zijn als we over tien jaar nog bestaan." Nog dit jaar wordt er tussen de Nieuwe Kerk en de Dikke Toren een parkeerstrook aangelegd voor twaalf tot dertien auto's. Bij evene menten en andere speciale gelegen heden mag op vertoon van een ont heffing of vergunning uitsluitend in die vakken worden gepar keerd. Nu gebeurt het nog regelma tig dat auto's rondom de kerk staan. Dat zorgt voor een onveilige situa tie voor wandelaars. Zodra de par keerstrook is aangebracht, wordt streng toegezien op naleving van de maatregel, aldus gemeentewoord voerder Toon Wandel. Het compro mis houdt volgens Wandel ook in dat het aantal parkeerontheffingen aan banden wordt gelegd. Tot dus ver was dat bepaald op 25 auto's het hele jaar door. In de nieuwe situatie wordt de ontheffing gekoppeld aan een evenement en bepaalde peri ode, zoals het laden en lossen van apparatuur en de catering voor (culturele) activiteiten. TopParken is een bedrijf dat in Ne derland negentien recreatieparken heeft. Het heeft nu nog geen par ken in Zeeland en wil daar met het bod verandering in brengen. Het biedt tien miljoen euro voor de complete boedel. Het wil daar een park met maximaal 350 recreatie woningen bouwen. Curator Benne van Leeuwen kon gisteren niet be vestigen dat er een bod is gedaan door een consortium rondom TopParken. „Er is een mail bin nengekomen maar ik heb die nog niet kunnen bestuderen." Willem Drent van Rembrandt State Legal Department beves tigde het bod. Hij hoopt dat het voldoende is om in gesprek te ra ken met de curator en tot een snelle overname te komen. Van Leeuwen meldde echter dat hij sinds enige maanden in ge sprek is met een andere koper. Wie dat is, wilde hij niet kwijt. „Ik pro beer er met deze partij eerst uit te komen. Het heeft voor anderen dus geen zin om biedingen te doen." Drent deed eerder dit jaar namens een aantal beleggers en ondernemers al een bod van 4,5 miljoen euro op het Waterpark. Hij verhoogde het al snel tot vijf miljoen toen de curator geen inte resse toonde. „Nu hebben we ons bod verdubbeld." In zijn oorspron kelijk plan werd uitgegaan van minder woningen. „Nu willen we evenveel bouwen als Fraanje." Lange tijd onderhandelde de cura tor namelijk met de drie directeu ren van Fraanje over aankoop van het Waterpark. Die hebben zich inmiddels helemaal terug getrok ken als kandidaat-kopers. vrijdag 6 oktober 2017 SB' Al 40 jaar door 360 brievenbussen Wendy Wagenmakers Ouwerkerk De vrijwillegers doen bij het maken van 't Aollegaertje nog alles met de hand. fotodirk jangjeltema - Petra Hanse, redactie 't Aollegaertje Marcel Modde Zierikzee Het parkeerverbod bij de Nieuwe Kerk in Zierikzee wordt aangepast. Burgemeester en wethouders kwamen tot een compromis met culturele stich ting De Nieuwe Kerk. TopParken wil het failliete Wa terpark Veerse Meer kopen voor tien miljoen euro. De cura tor onderhandelt echter met een andere partij. Emile Calon Arnemuiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61