II II Ivoorspeurhond Mitch verovert Afrika 5 veto van Rob Bauer, de nieuwe commandant der strijdkrachten heeft diepe impact gemaakt op onze hele krijgsmacht." De gebeurtenissen van de afgelo pen dagen hebben voor Bauer één ding heel duidelijk gemaakt. Onder zijn leiding worden er geen onver antwoorde risico's genomen. „Ik zal nadrukkelijk 'nee' zeggen als een gewenste missie van de politiek niet uitvoerbaar is. Als een eenheid niet klaar is voor een uitzending, dan sturen we die eenheid niet." Waarmee hij niet wil zeggen dat Tom Middendorp die risico's wel nam; ook hij heeft meermalen 'nee' moeten verkopen, benadrukt hij. Wel of niet op missie gaan, hangt samen met een gezonde krijgs macht. En daar is nu nog alleszins sprake van, vindt Bauer. „We lopen op ons tandvlees." De nieuwe com mandant moet de weg omhoog weer zien te vinden. Het zal geen gemakkelijke klus worden, erkent Het herstel van de krijgsmacht kan mij ook niet snel genoeg gaan Bauer. Maar hij heeft misschien één groot voordeel ten opzichte van de generaals die hem de afgelopen de cennia voorgingen. Waar Midden dorp na zijn aanstelling 12.000 ba nen moest schrappen, is Bauer de eerste sinds lange tijd die hoogst waarschijnlijk fors geld mag uitge ven. Een fijn gevoel, maar toch vraagt de commandant geduld van zijn troepen. „We weten wat er aan schort en wat er moet gebeuren. Als een eenheid niet klaar is voor een uitzending, dan sturen we die eenheid niet We zijn ook al gestart met het op lossen van fundamentele proble men. Maar ik realiseer mij dat de vooruitgang die we boeken soms nauwelijks merkbaar is. De aan schaf van reserveonderdelen of speciale munitie kost gewoon tijd." Beperkingen Bauer waarschuwt zijn manschap pen dat ze ook de komende tijd re kening moeten houden met beper kingen. Het is een boodschap die veel militairen juist niet hoopten te horen van hun nieuwe baas. Bauer begrijpt dat. „Het herstel van de krijgsmacht kan mij ook niet snel genoeg gaan", zegt hij. Toch denkt hij het vertrouwen te kun nen herstellen door goed te luiste ren wat militairen bezig houdt, problemen echt aan te pakken maar ook aan te geven wat de beperkin gen zijn. Als militairen dan ook nog eens vrijuit durven spreken, komt het volgens de nieuwe commandant helemaal goed. „Iedereen moet erop kunnen vertrouwen dat met hun informatie iets wordt gedaan. Niets mag blijven hangen. Niet vanwege onduidelijkheden over wie verantwoordelijk is. Of van wege schroom." Erik Groenendijk, trainer van Mitch, is net terug van een bezoek van zes weken aan de ivoorhond. „Iedereen is gek op hem. Mitch en zijn begeleider in Mali zijn dolver liefd op elkaar." Er zijn maar wei nig honden die olifanten redden, zoals Mitch. Dat maakt hem speci aal en waardevol voor Chengeta Wildlife, een natuurbescher mingsorganisatie in Afrika die on der meer knokt tegen ivoorstrope rij in Mali. De speurhond werd gekocht door de Nijmeegse dierenartsen Roeland en Astrid Wessels ter ge legenheid van het vijftienjarig be staan van hun dierenkliniek St. Anna 404. Hij werd vervolgens kosteloos en voor de rest van zijn leven beschikbaar gesteld aan Chengeta. De stropers verstoppen hun buit goed. Mitch is getraind om die ver- stopplekken te vinden en verblijft sinds eind juni permanent bij de rangers, de bewakers van natuur gebieden in Mali. Mitch heeft alleen nog geen splinter ivoor opgespoord. „Er is al acht maanden geen olifant meer gestroopt." Volgens Groenendijk komt dat door het werk van de stichting. Er wordt nog wel ivoor gesmokkeld en daarom worden de speurhonden ook ingezet op checkpoints, die worden ingericht als er ergens bijvoorbeeld een markt is. vrijdag 6 oktober 2017 -Rob Bauer - Rob Bauer Rob Bauer: „Het aftreden is een per soonlijk drama voor zowel Tom Midden dorp als Jeanine Hennis." FOTO ANP/ REMKODEWAAL Mitch op zoek naar ivoor dat in de grond is verstopt, privéfoto Mitch, een speurhond uit Nijme gen, is een ster in Afrika. Het dier is erop getraind om ivoor op te sporen in de strijd tegen de olifantenstropers. Zijn Nij meegse eigenaren hebben hem op missie gestuurd naar Mali. Pim Gerritzen Bettine Winters Nijmegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5