f Vaker ziek met tóch een gezond gevoel Hypotheekrenteaftrek omlaag 4 Onuitvoerbare missies kunnen rekenen op het Na het pijnlijke vertrek van Tom Middendorp heeft Rob Bauer de legerleiding overgenomen met een duidelijke waarschuwing aan de politiek. Als zijn manschappen niet klaar zijn voor een missie, kan die niet doorgaan. Van officier tot grote baas Uit onderzoek van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS), dat vandaag verschijnt, blijkt dat zelf standig wonende 85-plussers zich in de loop der jaren steeds onge zonder voelen. Voor tehuisbewo ners geldt juist het tegenoverge stelde, concluderen onderzoekers van het CBS en Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP). Bijna de helft (44 procent) van de tehuisbewoners heeft ernstige fy sieke beperkingen. Zij kunnen met moeite zelf naar het toilet, douchen of zich aankleden. Ruim een derde (37 procent) is zo beperkt dat het niet lukt om zonder hulp uit bed te stappen of op te staan uit een stoel. Meeste bewoners van een verpleeghuis zijn positief over de wijze waarop ze worden behandeld De meeste ondervraagde ouderen kampen met incontinentie, artrose of reuma, diabetes of de gevolgen van een beroerte. Ouderen die zelf standig thuis wonen, zijn gemid deld zeventien jaar jonger dan leef tijdgenoten in een tehuis en zijn veel minder vaak ernstig beperkt. Vier op de tien hebben wel moeite met zwaar huishoudelijk werk. Het aantal mensen in een ver- pleeg- of verzorgingshuis neemt al jaren af. In 2016 woonden 116.000 mensen van 55 jaar en ouder in een tehuis, terwijl dat er in 1998 nog 141.000 waren. Ze zijn tegenwoor dig wel gemiddeld iets ouder. Levensvragen De meeste verpleeghuisbewoners zijn positief over de manier waarop ze worden behandeld, maar vinden de verzorging vaak te gehaast, blijkt uit een SCP-rapport dat onlangs verscheen. Daardoor is er weinig tijd voor levensvragen of meer per soonlijk contact, iets waar ouderen meer behoefte aan hebben. Volgens het SCP blijkt dat een kwart van de ouderen in een ver pleeghuis zelden of nooit buiten komt. Bijna de helft zegt vaker naar buiten te willen, maar dat lukt niet altijd vanwege slechte gezondheid of omdat er niemand is die hen kan brengen en halen. m® PASPOORT Niet op het statige Binnenhof in Den Haag, zoals aanvankelijk de be doeling was, maar in een hangar waar tot voor kort nog helikopters werden onderhouden, aanvaardde Rob Bauer het commando over het leger. Met gemengde gevoelens, moet hij toegeven. Promotie is nor maal gesproken een feestje waard. „Maar het voelt onwerkelijk hier te staan", zegt hij ten overstaan van zijn eigen manschappen, familie leden en vrienden. „Zelfs het KNMI waarschuwde voor zwaar weer. Hoe symbolisch. Zelfs het weer heeft begrepen in welke omstan digheden Defensie zich op dit mo ment bevindt." De plechtigheid moest na het Ka merdebat van afgelopen dinsdag zo snel worden omgegooid dat zelfs de ceremonieleider geen tijd had om nieuwe programmaboekjes in el kaar te zetten, waarvoor hij bij aan vang zijn verontschuldigingen aan biedt. Ook Klaas Dijkhoff, die net één dag minister van Defensie is, weet niet wat hem overkomt. „Ik had niet verwacht nu hier te staan. U ook niet", zegt hij tegen de kers verse nieuwe baas van het leger. Het is veelzeggend voor de turbu lente dagen die de krijgsmacht doormaakt. Vorige week woensdag was er nog geen vuiltje aan de lucht en leek generaal Tom Middendorp zonder problemen afscheid te kun nen nemen van zijn troepen. Tot donderdag het vernietigende rap port kwam over het mortieronge luk in Mali waarbij twee militairen omkwamen. Er was van alles mis gegaan met de aanschaf en het be heer van de munitie. Middendorp voelde zich hiervoor verantwoor delijk en legde zijn functie neer. Een uniek besluit dat nog nooit eer der door de hoogste generaal bin nen de krijgsmacht is genomen. Zwarte rand Van een feestelijke commando- overdracht kon geen sprake meer zijn. De plechtigheid is er dan ook één met een dikke zwarte rand. Hoewel Bauer best opgelucht zou kunnen zijn met het aftreden van zijn voorganger. Een krachtiger sig naal dat er nu echt dingen moeten veranderen bij Defensie is niet denkbaar. Toch ziet Bauer dat an ders. „Ik word hier absoluut niet vrolijk van. Het aftreden is een per soonlijk drama voor zowel Tom Middendorp als Jeanine Hennis en De beoogde coalitiepartijen WD, CDA, D66 en Christenunie willen de hypotheekrenteaftrek in vier stappen beperken tot het laagste belastingtarief van de nog in te voeren vlaktaks. Bronnen rond de onderhande laars bevestigen berichtgeving hierover van de Telegraaf. Het zou gaan om stappen van 3 procent per jaar. Huizenbezitters zouden tege lijkertijd volledig worden gecom penseerd door een verlaging van het eigenwoningforfait. De twee maatregelen zouden samen 'bud getneutraal' moeten uitpakken. Het kabinet-Rutte II voerde ook al een versobering van de hypo theekrenteaftrek door: het maxi male aftrekpercentage werd vanaf 2014 met een half procent per jaar verlaagd van 52 procent (het toen malige toptarief) tot 38 procent in 2041. Die maatregel kwam de WD destijds op forse kritiek te staan, omdat leider Mark Rutte eerder had gezegd dat er niet aan het be lastingvoordeel zou worden ge tornd. De verdere afbouw van de aftrek komt niet als een verrassing. De WD had in het verkiezingspro gramma geen letter gewijd aan dit voormalige heilige huisje, terwijl D66 en CU verder wilden gaan dan het huidige kabinet. Het CDA ging schoorvoetend akkoord met verdere verlaging, omdat die partij het belastingstelsel eenvoudiger wil maken door de invoering van een vlaktaks: beperking van de af trek is daarvan een logisch gevolg. vrijdag 6 oktober 2017 GO A Bijna de helft van de tehuisbewoners heeft ernstige fysieke be perkingen. FOTO IRENE WOUTERS Ouderen die in een verpleeg- of verzorgingshuis wonen, voelen zich even vaak gezond als leef tijdgenoten die thuis wonen. On danks het feit dat zij fysiek min der kunnen en vaker ziek zijn. Tonny van der Mee Den Haag Kerstreis Duitse Harz Kerstreis Mecklenburg-Vorpommern bezoek Grenslandmuseum en kerstmarkt Goslar bezoek slot Schwerin, koetsrit met glühwein gegarandeerd vertrek J gegarandeerd vertrek va 499 va 569 6 dagen oad.nl/BKDE93 wm 6 dagen oad.nl/BKDE85 Kerstreis Dresden Leipzig Kerstreis Reutte, Poort van Tirol bezoek aan wereldberoemd Zwinger paleis bezoek aan Swarovski KristalIwelten indrukwekkende Frauenkirche inclusief ontbijt, lunch en diners va 569 va 849 6 dagen oad.nl/BKDEI3 !M 8 dagen oad.nl/BKAT27 Boek nu op oad.nl/krant C. 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. *oadnl/Voo waarden (jpi Q Dit is de man die straks 'nee' gaat zeggen Raymond Boere Gilze Rijen Rob Bauer (1962) meldt zich in 1981 aan bij het Ko ninklijk Instituut voor de Marine in Den Helder. Daar volgt hij een opleiding tot marineofficier. De eer ste twintig jaar vaart hij op diverse schepen en voert hij het commando op de Hr.Ms. De Ruyter en Zr. Ms. Johan de Witt. Van 2007 tot 2010 zet hij operaties uit voor de troepen in onder meer Afghanistan. Daarna gaat hij aan de slag in Den Haag, waar hij Di recteur Plannen wordt. Daarmee is hij verantwoor delijk voor de inrichting en samenstelling van de ge hele krijgsmacht. De laat ste jaren is hij ook plaats vervangend commandant der strijdkrachten. Hij is ge trouwd met Maaike. Ze hebben drie kinderen. Het maximale belastingpercen tage waarover huizenbezitters hun hypotheekrente mogen af trekken, gaat vanaf 2020 ver der omlaag. Laurens Kok Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4