3 Babette Rijkhoff wil graag een hond, maar heeft er geen tijd voor. Daarom wordt ze hondenoppas. Verslag van een bewogen maand: „Huilend loop ik terug naar huis. Hier had ik geen zin in." Rond of vierkant? Kandelaar past zich aan Overnachten in de jungle Ik wil ook een hond, maar heb er geen tijd voor", jammer ik tegen een vriendin, als ze Freddie - een grote zwarte hond die soms denkt dat hij een schattig klein poesje is - komt ophalen. „Dan word je toch hondenoppas?", oppert ze. Wat een goed plan. Ik schrijf me in op Petbnb, een soort Airbnb. Drukke baasjes die familie en vrien den niet meer durven te vragen om op te passen of hun viervoeter niet naar de hondencrèche willen bren gen, kunnen hier zoeken naar een geschikte oppas. In mijn woonplaats Utrecht vind ik 22 adressen. De meeste oppassers vragen rond de 12 euro per dag. Ze geven aan wanneer ze beschikbaar zijn, of de honden ook mogen loge ren en op welke honden ze niet wil len passen. In de advertentie van ene Miranda lees ik dat ze niet op Turkse Herders past - waarom ver telt ze niet - en dat haar eerste hond 16 jaar is geworden. Verliefd Na het plaatsen van mijn adverten tie, waarin ik schrijf dat ik free lancer ben en dus heel flexibel, is het wachten. En jawel, een week la ter krijg ik een berichtje van Na than. Of ik wil oppassen op zijn puppy Nala. Een Kooikerhondje. Bij binnenkomst ben ik verliefd. Op het hondje. En ook een beetje op Nathan. Hij geeft me een tas met speeltjes, voer en een dekentje. Die dag ren nen we samen door het park en ter wijl ik een artikel schrijf voor de krant, ligt Nala braaf te slapen. Wat een geluk. En wat is ze knap. De daarop volgende dagen pas ik ook op Nala. Nathan heeft tentamens. SITES En ik ben verliefd. Dus dan kan alles. Aan het begin van de zomer stroomt mijn mailbox vol met aan vragen. Soms voor een weekend, maar vaker voor een week. Enthou siast neem ik alles aan. Ik vind wandelen fijn, het is gezellig en goed te combineren met m'n werk. Pizza Het tweede hondje waar ik op pas heet Ragnar, een Corgi. Een hond met grote vleermuisoren en korte pootjes. Op internet lees ik: 'Ze zijn leergierig, attent en bereid voor de baas te werken'. Ik ben benieuwd. Zijn baasjes - een Kroatisch stel - nemen met tranen in hun ogen af scheid van hun hondje. Of ik alsje blieft af en toe een foto wil appen. Geen probleem. En 'by the way, he doesn't speak Dutch'. En of het nu ligt aan het taalge voel van de hond of dat hij die mid dag in een verrotte pizza heeft lig gen rollen en dat daardoor heel mijn huis stinkt of dat hij de eerste drie dagen weigert om de drie trappen in mijn huis te lopen, waardoor ik 'm moet tillen: het lukt me niet om een band op te bouwen met het beest. Als ik die week drie uurtjes weg ben en Ragnar alleen thuis laat - dat kon, zeiden z'n baasjes - heeft hij geprobeerd om mijn avocadoplant uit te graven. Mijn huiskamer ligt vol aarde. Ragnar ligt te maffen op de bank. De volgende dag neem ik 'm daarom maar mee naar een af spraak. In de trein. Geen succes. Hij blaft de hele reis. Ik ben opgelucht als zijn baasjes Ragnar weer ophalen. Ik dweil het huis en ben klaar voor ronde twee. Deze week krijg ik voor het eerst twee hondjes te logeren: Beer en Guusje, een borderterriër en een jack russell. Ze blijven ook een week. Hun baasje heeft een kennel meegenomen. Hier slapen ze samen in. Lief. Wat minder lief is, is dat het mannetje maar blijft 'vlaggen', zoals hun baasje het in de 'gebruiksaan wijzing' noemt. Wat mij betreft had ze dit best van te voren mogen zeg gen. Ik vind 'vlaggen' namelijk niet zo relaxt. Hij pist tegen de bank, de deurpost, het bed. Ja, waar niet? En Guusje pist ge zellig mee. De dweil blijft dus stan daard in de woonkamer staan. Zon dagochtend word ik wakker van ge piep. Het is zeven uur. Snel met ze naar buiten. Een slapende stad. Nie mand op de weg, niemand in het park. Vroeg opstaan is toch eigenlijk best fijn. Ragnar heeft geprobeerd mijn avocadoplant uit te graven en ligt nu te maffen op de bank Als we terug naar huis fietsen staat er een kat in de straat. Beer rent erop af. De kat vlucht de boom in. Beer en Guusje blaffen heel de straat wakker. Sorry buren. Als we 's avonds een wandeling maken in de schemer schiet Beer er weer vandoor. De struiken in. Hij heeft zijn tanden gezet in een egel. Wanhopig roep ik 'Beer, los!!!', maar het heeft geen zin. Heel zijn bek - en mijn rok - zitten onder het bloed. De egel is dood. Huilend loop ik terug naar huis. Hier had ik geen zin in. Het had leuk moeten zijn, maar dat is het allang niet meer. Gebruiksaanwijzing Ik bel Shody, het baasje van Freddie, en vertel haar over mijn oppas-mi- sère. Slim zegt ze: „Al die mensen hebben wel een briefje met ge bruiksaanwijzing voor jou met hoe jij hun hond moet verzorgen - drie keer per dag brokken, minimaal een uur wandelen per dag en twee keer een half uur -, maar jij moet ook re gels hebben". Ik moet voorafgaand aan het op passen een aantal vragen stellen aan de baasjes, adviseert ze. „Zoals: plast de hond in huis? Kan hij traplopen, gaat hij lief om met andere dieren, piept hij 's nachts, waar slaapt hij en kan hij los bij het wandelen?" Het zijn slimme tips, maar toch merk ik dat ik er geen zin meer in heb. Het voelt opeens als heel slecht betaald werk. En door dit slecht betaalde werk heb ik opeens minder tijd om mijn echte werk te doen. Het hondje waarop ik deze week moet passen, zeg ik af. Ik heb zelf vakan tie nodig. Ik vink 'afwezig' aan op mijn oppas-account. Begin september krijg ik een be richtje van Nathan. Of ik op Nala wil passen. Mijn hart maakt een sprongetje. Die middag knaagt Nala een van m'n plinten doormidden. Maar ik vind het niet erg. Ze is zo lief. En zo knap. En zo lekker zacht en knuffelbaar. Fuck de plinten. Waar heb je die eigenlijk voor no dig? vrijdag 6 oktober 2017 GO PFFF, WAT EEN HONDENOPPASLEVEN Hondenoppas nodig tijdens de herfstvakantie? Op deze sites komen dierenlief hebbers in contact met mensen die een oppas nodig hebben voor hun hond. Voor een dagdeel, een weekend of een vakantie. Betalen gaat via de site. Baasjes kunnen een recensie achterlaten: petbnb.nl pawshake.nl oopoeh.nl (senioren als hondenoppas) hondenoppas- gezocht.nl 44 Babette Rijkhoff Voor de design- stoel Option liet ontwerper Frede- rik Roijé zich in spireren door de primaire vormen rond en vierkant. Je bepaalt zelf welke vorm je waar wilt hebben. Een ronde rugleuning en een vierkante zitting, of andersom? En dan kun je ook nog kiezen tussen geel, zwart, grijs of blauw. Te koop bij Puik Design voor 225 euro. De Fixum is een wat eigenzinnige kande laar. Hij kan zich aan passen aan de dikte van elke kaars, die daardoor stevig blijft staan. Deze kandelaar is bedacht door Floris Hovers, die altijd kiest voor eenvoudig ogende ontwerpen. Fixum, het Latijnse woord voor gehecht of vast(gemaakt), be staat dan ook uit slechts drie elemen ten: gekleurde stalen onderdelen, een pe renhouten blokje en een messing vleugel- schroef. De kandelaar is in drie kleurvariaties te koop bij Vij5 voor 49,55 euro. Hoe langer je naar deze behangcirkel kijkt, hoe meer dieren je ontdekt in het regen woud. De tijger doet een dutje, de kolibrie drinkt uit een bloem en de kameleon speelt verstoppertje. Deze illustratie van Har tendief (109,95 euro), met een diameter van 190 centimeter, is geschil derd in aquarelverf. Leuk voor de kinderkamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47