Blijf af van mijn Sternbergia's 44 1 J 2 ROMKE VAN DE KAA I 1 Pindakaas maak je zelf Guusje Beer Column Sommige planten zijn lastig te kweken en andere vermeerder je met het grootste gemak. Je zou denken dat die lastige planten duurder waren dan de gemakkelijke, maar dat is niet altijd het geval. Neem bijvoor beeld de Japanse anemonen, die nu bloeien en in groten getale bij de tuincentra staan. Vooral de witte zijn populair. Je rooit de plant op, knipt de helft van de wortels af en zet de plant weer terug. Die afgeknipte wortels snijd je in kleine stukjes van een paar centimeter lengte en die stukjes 'zaai' je in een bloempot of een bak. Elk stukje wortel groeit uit tot een nieuwe plant. Een jong Japans anemoontje zou dus zeker niet meer dan een paar cent hoeven kosten - hoewel, dan reken ik natuurlijk geen geld voor arbeid, potgrond en bloempot. Maar een volwassen plant, in volle bloei en in een grote pot, kost in een tuin centrum al gauw 12,50 en dat is een winstmarge die zelfs op een iPhone niet wordt gehaald. De klant betaalt niet voor de anemoon, maar wordt verleid door de bloemen en het formaat van de plant. Nu zijn er ook planten die spotgoedkoop zijn, bijvoorbeeld bloembollen. Voor tien tulpen bollen betaal je misschien 2,50. Terwijl een tulp niet snel te kweken is. Van kleine bol tot grote bol duurt wel een paar jaar. Maar ja, een zakje met van die bruine dingen oogt natuurlijk minder fris dan een bloeiende anemoon. Daarom worden bloembollen ook steeds vaker in het voorjaar in potten verkocht. Een pot vol bloeiende bollen brengt meer geld op. Je voegt waarde toe, net als een zuivelproducent die een kleurtje door zijn yoghurt doet. Nu is het voor een bollenkweker mooi dat bloem bollen niet alleen in het voorjaar bloeien. Er zijn er tamelijk veel die nu in bloei staan. Dat zijn bijvoorbeeld krokussen en cyclamen, maar mijn favoriet is de knalgele Sternbergia. Ook die is nu in potten te koop. De Sternbergia wordt ook wel herfstnarcis genoemd. Dat is een behoorlijk verwarrende naam, omdat er ook echte narcissen zijn die in de herfst bloeien. De Sternbergia is even geel als een narcis, maar daar houdt de overeenkomst wel op. De bloem lijkt eigenlijk meer op die van een kro kus. Mijn Sternbergia's staan tegen de zuidmuur van het huis en groeien in het grind. Daar houden ze van: veel hitte in de zomer en een goede afwatering in de winter. Ik geef ze tijdens de groei wat mestkorrels, want in grind is weinig voeding te vinden. Ze bloeien nu, of liever ge zegd: bloeiden. Want iedere ochtend was er één bloem minder. Ik heb de daders betrapt: het waren oorwurmen. Dat ze van mijn frambozen en mijn appels eten is tot daar aan toe, maar van mijn Sternbergia's moeten ze afblijven. De klant wordt verleid door de bloemen en het formaat van de plant BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN TIPS NIEUWS vrijdag 6 oktober 2017 SIGN low Cre.: :ive Practice Works Voor een kweker is het vermeerderen van een Japanse anemoon een fluitje van een cent. Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl In Notes on de sign lees je hoe de creativiteit van designers in de praktijk werkt. (BIS, 17) Wonen met plan ten leert je welke kamerplanten het beste uitkomen in je huis en hoe je ze verzorgt. (Unieboek, 22,50) De smaak van bloemen staat vol bloemige recepten. (Terra, 24,99) f M 1 k\ll Een potje pindakaas kan je overal kopen, maar niets smaakt lekkerder dan de zelfgemaakte versie. En die is eenvoudig in elkaar te draaien: je hebt alleen gepelde pinda's en een blender nodig. Kies zelf hoe fijn of grof gemalen je het broodbeleg wilt heb ben. Let op: niet alle blenders kunnen de peulvruchtjes aan. Van het keuken- artikelenmerk IT&M vinden onder andere de Versa van Oster, de Espressi- ons Power Blender Pro en de Novis Blender het vermalen van pinda's een koud kunstje. Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46