O O) 0) O 12 Z Vlissingen-Goes 'gewoon' op zondag Wesley Mol voegt zich bij Contador Zeeuws duo blijft langer bij Roompot Lein en Lenie Lievense weten dat ze sinds 2003 veel hebben losgemaakt met de Kustmarathon. Ze hoeven er alleen geen credits voor. KUSTMARATHON LEIN EN LENIE LIEVENSE Het inhaalduel in de hoofdklasse B van het zondagvoetbal tussen Vlissingen en Goes wordt niet op zaterdagavond afgewerkt. De wedstrijd blijft staan op zondagmiddag 12 no vember. Dat meldde de Vlissingse club giste ren. De wedstrijd staat om 14.00 uur gepland. Het duel tussen de twee Zeeuwse zondag-hoofd klassers stond aanvankelijk voor zondag 17 september op de rol, maar werd toen ver plaatst naar zaterdagavond 16 september in de hoop meer toeschouwers te trekken. Vanwege de enorme regenval ging het duel toen niet door. Deze keer wordt de wedstrijd tussen de Zeeuwse ploegen dus niet verplaatst. Wielrenner Wesley Mol (18) uit Kapelle heeft een contract getekend bij een Spaanse wieler ploeg. Hij gaat in 2018 rijden voor Polartec-Ko- meta, een team voor rijders onder de 23 jaar. Deze equipe maakt onderdeel uit van de Al berto Contador Foundation. In totaal bestaat de beloftenploeg uit veertien coureurs. Mol, die overkomt van het Belgische Acrog cycling team, is één van de zeven aan winsten. Hij is de enige Nederlander in de Spaanse formatie. Mol kende een goed seizoen, met meerdere goede prestaties in internationale koersen. Brian van Goethem en Nick van der Lijke ko men ook in 2018 uit voor Roompot-Neder landse Loterij. Van Goethem begint volgend seizoen aan zijn vierde jaar bij Roompot, voor Van der Lijke wordt komend seizoen zijn derde jaar bij de Nederlandse ploeg. Middelburger Van der Lijke werd dit seizoen onder meer derde in de Volta Limburg Classic en werd tweede in het bergklassement van de Ronde van Zwitserland. Van Goethem ging dit jaar door waar hij vorig seizoen mee geëin digd was: aanvallen. De renner uit Philippine zag zijn aanvallende koersstijl vorige maand beloond met de derde plaats in de Omloop van het Houtland-Lichtervelde zv Minimarathon Penaltysoap Tolhoek I e schieten allebei in de lach als ze terugdenken aan de Kustmarathon .van 2007. En dan met Iname aan de feest avond, die een paar uur na de wed strijd tussen Burgh en Zoutelande begon. „Wat er in die uren ge beurde, was echt hilarisch", vindt Lenie Lievense nu. Toen zweette ze echter peentjes. „Tja, het is één van de mooiste anekdotes uit de af gelopen vijftien jaar", vult Lein aan. Het evenement was in 2007, bij de vijfde editie, al flink gegroeid. Met de extra deelnemers kwamen ook de extra volgers. En die zorg den langs de route en in Zoute lande volgens de politie voor ge vaarlijke situaties. Vele foutpar- keerders, onder wie de dokter van de Kustmarathon, werden op de bon geslingerd. De organisatoren waren verbol gen. Lein: „Om 19.00 uur hadden we in een zaaltje van De Wegwij zer, hier in Zoutelande, een ge sprek met de burgemeester en ie mand van de politie. Ik was wit heet. Ik wilde dat die bonnen te nietgedaan werden. Ik zei: wat zijn jullie een stelletje zakkenwassers! Hoe kunnen jullie dat nou doen?" Lenie zag de woede bij haar man, die burgemeester Rob van der Zwaag stond uit te foeteren. Maar zij wist dat om half acht Lein een koninklijke onderscheiding zou krijgen. Uit handen van diezelfde burgervader. Zij zat in het complot. „Ik dacht echt: hoe gaat dit nog goed komen? Lein was zó boos. Dus ik zei tegen hem: je gaat niet heel het feest bederven, die bonne tjes doen we maandag wel." Maar Lein wilde op dat moment even niet naar Lenie luisteren. „Toen heb ik mijn zus er nog bij geroepen. Ik zei: zeg jij nou eens tegen hem dat hij een overhemd aantrekt, want van mij wil hij het niet horen." Uiteindelijk kwam het goed. Niet met de bonnen - die waren nu eenmaal uitgeschreven - maar wel met de huldiging. De burge meester was professioneel genoeg en Lein ook. „Ik merkte dat hij op dat moment weer ontspannen was", vertelt Lenie, die overigens zelf ook geridderd werd. „Lein zei in een volle tent dat hij de onder scheidingen het liefst in duizend stukjes wilden knippen, omdat we de Kustmarathon met heel veel vrijwilligers opzetten. Hij zei dat heel poëtisch." Natuurlijk voelden de twee zich vereerd met de lintjes, maar het had van hen niet gehoeven. Ze hebben ze ook nooit gedragen. Waarom niet? Omdat ze zich niet belangrijker voelen dan een ander. De onderscheidingen liggen er gens in een kastje. Dat ze zó in het zonnetje gezet werden, was al in 2007. Tien jaar geleden dus. Sindsdien is de Kust marathon nóg veel groter gegroeid en er zijn tal van wedstrijden om heen gekomen. Het evenement heeft een enorme betekenis gekre gen voor de deelnemers, Zoute lande en Zeeland. „We zien dat het een hele week feest is hier", zegt Lein, „maar we staan eigenlijk nooit stil bij de impact die de Kust marathon heeft. Dat moeten we ook maar niet te veel doen. Dan zouden we nog echt naast onze schoenen gaan lopen." Maar toch.Door de Kustmara thon is er een loopgolf ontstaan in de provincie. „We hadden de ma rathon bedacht voor mensen die serieus hard kunnen lopen van A naar B", vertelt Lein. „In het begin vond ik: wie niet binnen de drieënhalf uur finisht, is geen hardloper. Ik had helemaal niets met die breedtesporters." Lenie: Ik zei: wat zijn jullie een stelletje zakkenwassers. Hoe kunnen jullie dat nou doen? „Maar dat is nu bijgesteld, hoor." Lein: „O, zeker. Voor de eerste honderd is het nog een echte wed strijd, voor de overigen geldt dat ze met zo veel mogelijk plezier van A naar B willen komen. Ik vind dat prima." Hij is ook anders naar het wan delen gaan kijken. „Aanvankelijk vond ik dat ook niet zo bijzonder. Ik vond die wandelclubs iets stof figs hebben, ik dacht: wandelen is voor tutjes. Maar daar ben ik in middels op teruggekomen. Wij hebben zelf ook een keer van Burgh naar Zoutelande gelopen, maar dan op een andere dag. Nou, dat was nog behoorlijk pittig. En als je ziet hoeveel plezier iedereen op de zondag heeft.Als het aan mij lag, starten er meer dan 5000 mensen. Helaas mag dat niet van wege de veiligheid." „We hebben ook veel vrouwen in beweging gekregen", zegt Lenie, die in 2008 met het idee kwam voor de Ladiesrun op vrijdagavond. „Veel vrouwen die voorheen niet durfden mee te doen aan een wed strijd, komen wel naar Zoutelande. Omdat ze dan onder elkaar zijn en zich nergens voor hoeven scha men. Dit jaar is de belangstelling iets teruggelopen. Maar nog altijd hebben 1300 vrouwen zich inge schreven. Waar in Nederland lo pen er nog meer zo veel? Ik vind het nog altijd een grandioos aan tal." De toeristische sector in Zeeland - de wedstrijd is reclame voor de kuststrook - en tal van bedrijven in het westelijke deel van de provin cie varen ook wel bij de populari teit van de Kustmarathon. „Voor Zoutelande is het een heel belang rijke week", weet Lein. „Alle ap partementen zitten vol en de ho reca heeft een mooie tijd. Al vanaf mei zie je hier grote trainingsgroe pen. Nou, die atleten willen ook al lemaal wat eten en drinken in het dorp. We krijgen wel eens wat commentaar. Sommige winkels zijn op de zaterdag bijvoorbeeld niet bereikbaar. Dat klopt, de sou venirwinkel zal dan niet veel ver kopen. Maar op andere momenten natuurlijk des te meer." Die hele spin-off.Daar is het hen nooit om te doen geweest. „We doen dit al veertig jaar, ge woon omdat we dat heel leuk vin den", zegt Lenie. „We weten niet beter", vult Lein aan. „Ik vond het ooit mooi om langs de Walcherse kust te zwemmen. Ik dacht: waarom vraag ik niet wat vrienden mee? Dat waren er eerst vijf, ver volgens tien en later werden dat er veertig. Toen hebben we er een wedstrijd van gemaakt. Later kwam de triatlon hier in Zoute lande, die we zestien keer hebben georganiseerd. En nu zitten we met de Kustmarathon aan de vijf tiende editie. Dat die zo groot kon worden als nu, zagen we in het be gin niet aankomen." Het Kustmarathonweekeinde mag dan uit de kokers van Lein en Lenie Lievense komen, ze bena drukken aan hun eetkamertafel voortdurend dat ze blij zijn met het hele comité om hen heen. Lein: „Iemand moet het voortouw ne men, maar de Kustmarathon is niet van ons alleen." Lenie: „Bin nen het comité zijn we allemaal gelijk. Er is een keer iemand ge weest die een organogram liet zien in een vergadering. Hij had ons bo venaan gezet in de piramide, zich zelf net onder ons en daaronder de rest van het comité. Wij reden daarna terug naar huis en zeiden tegen elkaar: zo is het niet, hier staan we niet achter. Iedereen heeft z'n verantwoordelijkheden en iedereen doet toch zijn best? Wij staan eigenlijk een beetje te veel in de belangstelling. De ande ren zijn net zo belangrijk." Lein: „En dan hebben we ook nog eens 1100 vrijwilligers. Wat dacht je daarvan?" vrijdag 6 oktober 2017 VOETBAL WIELRENNEN Team Roompot op kop van het peloton tijdens het NK wielrennen fotocorvos WIELRENNEN Björn van der Doelen, voorheen voetballer van onder meer PSV en NEC, is over twee weken opnieuw één van de gasttrainers bij de Voetbalschool van Noad'67. In 2014 was hij voor het laatst aanwezig in Sint Philipsland. Ook Martijn Meerdink, oud-voetballer van onder meer AZ en eenmalig international van het Nederlands elftal, zal clinics verzorgen. Eerder al werd Glen Helder vastgelegd. De Voetbalschool, van 18 tot 20 oktober, is dit jaar voor de dertiende keer. Paul Telussa neemt met ingang van dit sei zoen de coördinatie op zich van de scouting bij de Jeugd Voetbal Opleiding Zeeland (JVOZ). Hij gaat drie scouts in Zeeland aansturen. Voorafgaand aan de finish van de Kustmarathon wordt in Zoute- lande zaterdag de Minimarathon ge houden. Kinderen tussen de 7 en 15 jaar kunnen mee doen aan wedstrij den over 1050, 2100 en 3150 meter. Hoek en FC Lisse horen vanmiddag de uitkomst van de rechtszaak die Lisse aanspande tegen de KNVB omtrent de penal tyreeks in de KNVB-beker. De rechtbank in Utrecht doet om 15.00 uur uit spraak. Dat is een verkort vonnis. 16 oktober volgt de volledige uitleg. H Wielrenner Ant- wan Tolhoek van Lotto NL-Jumbo is 37ste geworden in de Italiaanse koers Milano-To- rino. Hij kwam drie minuten en 51 se conden na win naar Rigoberto Uran over de streep. De Colom biaan reed de 186 kilometer in vier uur en 24 minuten. Het lintje hebben Roeland van Vliet Zoutelande - Lein Lievense Lein Lievense is hét gezicht van de Kustmarathon, maar voelt zich niet belangrijker dan de andere organisatoren. FOTO'S RUBEN OREEL a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 40