JU u Minder jongeren bij misdrijf betrokken Zeeuws Mannenkoor pakt 9 De Bruin houdt van afwisselende projecten Het leven van Annemieke de Bruin bestaat uit studeren, remplaceren in verschillende orkesten en optreden. PZC ONLINE Om 5 voor 3 zit ik klaar met een bak koffie Annemieke de Bruin is een Zeeuws meisje dat opgroeide in Goes en op haar zeventiende klari net ging studeren in Keulen. Daar haalde ze haar bachelor en is daarna naar Amsterdam getrokken waar ze bij Arno Piters aan het conservatorium studeert.„In de periode dat ik in de jong talent klas bij Codarts zat, leerde ik pia nist en co-repetitor Jan Gruythui- zen kennen. Van hem heb ik niet alleen muzikaal veel geleerd, hij heeft er voor gezorgd dat ik veel concerten kon geven, zodat ik po diumervaring opdeed. Dat is echt belangrijk voor het leertraject van jonge musici", vertelt De Bruin. „Ook belangrijk voor jonge musici is meedoen aan het Prinses Chris tina Concours. Als laureaat kreeg ik daardoor de gelegenheid om so listisch op te treden met het Bra bants Orkest. Later volgden het Zeeuws Orkest en Kamerorkest TY. Mijn huidige leven bestaat uit studeren, remplaceren in verschil lende orkesten en optreden met diverse ensembles zoals het Chi maera Trio, het Mozaïek Kwartet en het Trio EnVers. Met EnVers speel ik 5 oktober een concert in Barcelona. Ik vind het leven met muziek fantastisch en ik hoop dit nog lang te kunnen doen: samen mooie muzikale momenten creë ren en ervaren. Musiceren met verschillende bezettingen en in af wisselende projecten." Het Chi maera Trio met Annemiek de Bruin (klarinet), Irene Kok (cello) en Laurens de Man (piano) speelt zondag 8 oktober in De Mythe in Goes. Op het programma Trio's van Beethoven en Brahms, Cico- nia van Pachelbel, de Kaizerwalzer van Johann Strauss en de liedcy clus Lieder eines fahrenden Gesel len van Mahler. De arrangemen ten zijn geschreven door Laurens de Man. „Het Chimaera trio is op- Belangrijk voor jonge musici is meedoen aan het Prinses Christina Concours gericht in 2012. Dit jaar vieren we dus ons 5-jarig jubileum. De com binatie klarinet, cello en piano is wat minder gangbaar, maar het zorgt wel voor een aparte samen klank met veel contrasten. Er zijn weinig originele composities voor deze bezetting, dus maakt Laurens de arrangementen. Daardoor kun nen we een aantal bijzondere en spannende programma's samen stellen. Uit het themaconcert over Alma Mahler hebben we de lieder cyclus van Mahler genomen. Lau rens heeft de bewerking gebaseerd op de orkestversie. De vocale me lodie is verweven in de partijen van alle drie de instrumenten." Een avontuurlijk Trio: Chimaera is een figuur uit de Griekse mytholo gie, een vuurspuwend monsterlijk wezen, samengesteld uit delen van een leeuw, een geit en een slang. Als men de chimaera ontmoette was het een voorteken van on weer, schipbreuken en natuur rampen. Het Chimaera Trio zorgt vooral voor spannende muziek. Zondag, De Mythe, 15.00 uur. Dat gebeurt onder de titel 'Koren- palet', omdat tijdens het concert een (klank)kleurenpalet van koor muziek is te beluisteren. Het Zeeuws Mannenkoor brengt zelf een gevarieerd repertoire ten ge hore, van (licht) klassiek tot musi cal, ballads en volksmuziek uit vele landen en van gospel tot klassiek- liturgische muziek. Maar er is nog veel meer koormuziek en het Zeeuws Mannenkoor wil dat graag laten horen aan het publiek. Aan het jubileumconcert werken daarom ook popkoor Seaside Ren- dez-Vous en shantykoor Het Veerse Scheepstuig mee. De bezoekers van het concert kunnen deze avond volgens de ju bilarissen ervaren hoe verschillend de beleving van zingen in een koor kan zijn. Het Zeeuws Mannenkoor hoopt dat dat er toe leidt dat meer mensen overwegen ook in een koor te gaan zingen. De drie koren heb ben elk tussen 40 en 60 leden. Op het programma staan onder meer operaliederen door Het Zeeuws Mannenkoor, zoals het Sla- Aan het concert werken ook popkoor Seaside Rendez-Vous en Het Veerse Scheepstuig mee venkoor uit Nabucco, het Soldaten- koor uit Faust en het Coro di Zing- ari uit II Travatore. Samen met Het Veerse Scheepstuig wordt The drunken Sailor uitgevoerd, waarna zij onder meer Die Gitarre und das Meer, Rolling Home en het Wolgalied zingen. Dat concludeert ZB Planbureau op basis van eigen onderzoek (Jeugdmonitor Zeeland) en poli tiegegevens. Ook het aantal jonge verdachten van iets minder ernstige, maar wel veelvoorkomende misdrijven (zo als diefstal en inbraken in auto's, winkels en bedrijven) neemt af: van 395 in 2013 naar 285 vorig jaar. Mishandeling Jongvolwassenen hebben relatief veel te maken met zaken zoals mishandeling. Dat komt vooral doordat ze vaker naar uitgaansge legenheden gaan, waar het risico op geweld en mishandeling groter is.ZB Planbureau heeft 2100 jon geren tussen de 21 en 23 jaar on dervraagd. Van hen had 4 procent vorig jaar te maken met mishan deling. De meeste misdrijven komen, naar verhouding, voor in de ge meenten Vlissingen en Middel burg. Kapelle kent de minste mis drijven en het laagste percentage slachtoffers. Cybercrime In de Jeugdmonitor is ook gekeken naar ervaringen met cybercrime. Een op de zeven Zeeuwse jonge ren tussen de 21 en 23 jaar werd daar vorig jaar mee geconfron teerd. Veelal gaat het om via internet gekochte goederen die nooit wer den geleverd of verkochte spullen die niet werden betaald. Ook hadden jongvolwassenen te maken met bedreiging (3,5 pro cent) of chantage (1,9 procent) via internet. vrijdag 6 oktober 2017 DOWNLOAD ONZE APP Altijd en overal de PZC kunnen lezen? Download onze app op je smart- phone, en je hebt direct toegang tot het laatste nieuws uit jouw regio en de rest van Zeeland, én alles op het gebied van Zeeuwse sport, plus en binnen- en buitenland! Het laatste nieuws ver schijnt het eerst in onze app, en als het echt be langrijk is, sturen we je (als je wilt, natuurlijk) een pushbericht. Mooie mee valler: de PZC-app is hele maal gratis! Je vindt onze app in Google Play en iTunes! TWITTER F1 F@n Verstappen F1 Fan Verstappen Vijf dagen na zijn zege in Maleisië kroop Max Ver stappen vandaag alweer in de auto, voor de eerste trainingen in Japan. Uitge ziekt. „In Tokyo heb ik al leen maar m'n bed gezien", zegt Max Verstappen die afgelopen dagen hoofdpijn en een geblokkeerde neus had. „Ik kon beter maar uit rusten voor deze race. En nu gaat het beter. Dit weekend ga ik gewoon weer goed zijn." De eerste training van Verstappen vond vannacht plaats om 3.00 uur. Zondag om 7.00 uur 's ochtends is de race. ONLINE TOP 5 1. Teruglezen: raad Noord- Beveland schiet plan Zeeuwse Lagune af 2. Zó met de quad het ra vijn in; maar Jurry en Leo uit Middelburg leven nog 3. Doeleman: schadeclaim voor 'onbetrouwbare' ge meente Noord-Beveland 4. Zeeuwse leerkrachten leggen massaal het werk neer 5. Storm in Zeeland: KNMI geeft code geel af Kijk op www.pzc.nl of D @pzcredactie Wi facebook.com/depzc ll @pzcredactie Annemieke op avontuur Jeanette Vergouwen -Annemieke de Bruin Annemieke de Bruin treedt zaterdag op in de Mythe. Het Zeeuws Mannenkoor viert zaterdag het 45-jarig jubileum in theater De Mythe in Goes met een avondvullend korenpro gramma. Luc Oggel Goes Het concert begint om 20.00 uur. Kaartverkoop aan de kassa en via www.zeelandtheaters.nl Het aantal Zeeuwse jongvol wassenen dat betrokken is bij misdrijven, daalt gestaag. Vorig jaar werden 390 jongeren tus sen de 18 en 24 jaar verdacht van ernstige zaken zoals mis handeling, bedreiging en in braak. Drie jaar eerder waren dat er nog 590. Rolf Bosboom Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37