5 Nieuw onderzoek betekent revolutie in de wereld van zeewierkwekers Feiten over zeewier Seaweed Harvest Holland, met een zeewierboerderij in de Schelphoek en een zeewierlaboratorium in Kamperland, breidt komend jaar uit van één naar drie tot vijf hectare. De grootste zeewierkweker van Europa groeit verder. Aan aandacht geen gebrek bij Seaweed Harvest Holland. Volgende maand zitten ze bij Kof fietijd, Quest pakt uit met een paar mooie pagina's. Maar als er zelfs een Zuid-Koreaanse cameraploeg langskomt, dan weet je dat je het goed doet als zeewierboerderij in de Schelphoek. Het is dan ook niet niks wat on derzoeker Julia Wald, afkomstig van de universiteit van Wagenin- gen, heeft uitgevogeld. Waar Ja panse kwekers zeeslablaadjes nog altijd doormidden breken en op nieuw opbinden om verder te la ten groeien, heeft Wald ontdekt hoe je sporen kunt scheiden en in rap tempo verder kunt laten groeien. Een ware revolutie in de wereld van zeewier. En zeewier is al een revolutie op zich. Al miljoenen jaren aanwezig in zee, al duizenden jaren gegeten door mensen in het verre oosten en nog maar kort geleden 'doorge broken' in westerse keukens. Ster ker, zegt Wald, zeewier is het voedsel van onze toekomst. In zeewier zit namelijk net zo veel eiwitten als in sojabonen, waarvoor in de Amazone hele oer wouden worden gekapt. „Boven dien neemt zeewier de helft van alle CO2 op. De kweek is dus geen belasting voor het milieu, maar eerder winst. En dan groeit het ook nog eens ontzettend hard." Dat geldt ook voor Seaweed Har vest Holland, het bedrijf dat zee wier kweekt in Kamperland en laat groeien in de Schelphoek, een natuurgebied bij Serooskerke op Schouwen-Duiveland. Wat vijf jaar geleden begon met wat onder zoeken, is sinds dit jaar een echt bedrijf en nu al kan het zich de grootste zeewierkweker van Eu ropa noemen, op het gebied van 'food'. En dat in wat portakabins aan de Jacobahaven in Kamper land, waar de klossen met zee wiersporen drijven in kunststof opbergboxen van Ikea. Maar het bedrijf gaat uitbreiden. In het laboratorium komen sjieke waterbakken met UV-lampen er boven, om te zien wat voor effect die hebben. Ook de ruimte voor Een medicijn tegen alzheimer wordt gezocht in zeewier. Ook zijn er mensen die er kanker mee behandelen zeewier om 'buiten te spelen' in de Schelphoek wordt vergroot. Eén hectare heeft de zeewierkweker er nu, bestaande uit duizend boeien, touwen en installaties. Tweehon derdvijftig tot vierhonderd ton ha len ze er jaarlijks uit. En dan komt er komend jaar nog twee tot vier hectare bij. „En dan nóg kunnen we de vraag niet aan", lacht mede directeur John van Leeuwen uit Kerkwerve. „Je wilt niet weten hoeveel mailtjes ik elke dag krijg." Niet dat Nederlanders al zo veel zeewier snacken, zoals Van Leeu wen dat doet, of er salades van ma ken, waar Wald van houdt. Zonder dat we het weten, zit zeewier ge woon overal in. In tandpasta, in vla, in koffiemelk, in ijs. Noem maar op. Maar ook in medicijnen. „Een medicijn tegen alzheimer wordt gezocht in zeewier. Ook zijn er mensen, al eeuwenlang, die er kanker mee behandelen. In Oki nawa is de gemiddelde leeftijd 99 jaar. Dat wijt men daar aan de con sumptie van zeewier. Borstkanker komt er amper voor." Dan kan het niet anders dan dat het Zeeuwse bedrijf concurrentie krijgt. „Maar we hebben niet voor niets eerst vijfjaar onderzoek gedaan", zegt Van Leeuwen. „Onze methode kan niet zomaar worden gekopi eerd. Bovendien: we blijven on derzoek doen, zodat we onze voor sprong behouden." ZEEWIER vrijdag 6 oktober 2017 Zeewier als oplossing voor alles Julia Wald met suikerwier. A Zeesla. Wendy Wagenmakers Kamperland -John van Leeuwen - Wereldwijd bestaan dertiendui zend soorten zeewier - In de Oosterschelde leven tweehonderd soorten - Elke soort groeit op een andere manier - Seaweed Harvest Holland kweekt zomer- en wintersoorten - Zeewier is er in overvloed en het groeit ontzettend hard - Zeewier neemt de helft van alle C02 (koolstofdioxide) op A John van Leeuwen en Julia Wald met sporen van zeesla. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33