Doeleman verliest het vooral van de tijd Schadeclaim voor overheid Zeeuwse Lagune zwaar teleurgesteld in gemeente Analyse 4 schadeclaim aan het adres van de gemeente Noord- Beveland is onvermijdelijk geworden, stelt initiatiefnemer Marco Doeleman nadat het plan Zeeuwse Lagune, woensdagavond is weggestemd. Middelburger mishandeld in tunneltje Toyotadieven moeten weken de cel in Een Na vijftien jaar overleggen, plannen maken en aanpassen, stemde de ge meenteraad woensdag tegen de aanleg van de Zeeuwse Lagune, een plan voor vier bebouwde eilan den bij de Veerse Dam met hotel en recreatieappartementen. „Als Zeeuwse Lagune hoopten wij te kunnen rekenen op een be trouwbare overheid", aldus Doele man in een schriftelijke verklaring aan de PZC. „Daar is in dit traject geen sprake van geweest. Wij heb ben de afgelopen jaren veel geïnves teerd, in goede relaties met voor- en tegenstanders, maar ook financieel. Als ondernemer houd je rekening met risico's en calculeer je die in. Maar je houdt geen rekening met een overheid die zich niet aan de re gels houdt en waarop je niet kunt vertrouwen. Dat is voor ons onver teerbaar en dwingt ons tot het in dienen van schadeclaims." Gaat het dan om tonnen, miljoe nen? Over bedragen doet Doele man nu geen uitspraken. „Tot woensdagavond gingen wij nog vol voor dit plan. We gaan nu de door ons gemaakte kosten op een rij zet ten", zegt Doeleman, gevraagd naar een toelichting op zijn verklaring. Daarin schrijft hij 'zwaar, heel zwaar teleurgesteld' te zijn in de opstelling van de gemeente Noord- Beveland. „Een gemeente die zich niet houdt aan in overeenkomsten Je houdtgeen rekening met een overheid die zich niet aan de regels houdt en waarop je niet kunt vertrouwen vastgelegde afspraken én een col lege dat verzuimt de gemeenteraad juist en volledig te informeren, is geen betrouwbare overheid. En dat steekt." Afspraken Doeleman: „De afgelopen vijftien jaar zijn we in gesprek geweest over de ontwikkeling van ons plan op de Veerse Dam met de gemeenten Noord-Beveland en Veere, de Pro vincie, Rijksoverheid, het Water schap en de ZMF. Er zijn afspraken met elkaar gemaakt en over en weer overeenkomsten getekend voor het proces dat we samen in zouden gaan. Die afspraken komt de ge meente nu niet na." In zijn verklaring geeft hij een overzicht van alle overeenkomsten en afspraken die tot het huidige plan voor de Zeeuwse Lagune heb ben geleid. Daarbij waren tal van partijen bij betrokken, schrijft Doeleman. „Het plan om op de Veerse Dam ver- blijfsaccommodatie te ontwikkelen en zo het toerisme en daarmee de economie van Noord-Beveland en andere delen van Zeeland een nieuwe impuls te geven, hebben wij als Zeeuwse Lagune niet zelf Er zijn afspraken met elkaar gemaakt en over en weer overeenkomsten getekend verzonnen. Dat is op initiatief ge weest van Zeeuwse overheden, die in hun gebiedsvisie de Veerse Dam destijds hebben aangewezen als een beoogde toeristische hotspot. Zij hebben ons gevraagd daarover mee te denken." MIDDELBURG Een 54-jarige Middelburger is dinsdag aan het eind van de middag mishandeld in zijn woonplaats door twee jonge mannen en een vrouw. Dat gebeurde in de voetgangers tunnel tussen de Westmede en het Meiveld. Het drietal probeerde de man te beroven, maar is met lege han den weggerend. Agenten kwa men rond 18.00 uur bij de voet gangerstunnel, nadat een voor bijganger melding maakte van een gewonde man die daar op de grond lag. Het slachtoffer ver telde dat hij op zijn hoofd was geslagen door twee jonge man nen en een vrouw. Omdat de daders er niet in waren geslaagd spullen van het slachtoffer mee te nemen, ren den ze snel weg. De jongen man nen gingen richting het Meiveld en de vrouw richting Dauwen- daele. De politie vraagt mensen met meer informatie om contact op te nemen. MIDDELBURG De Middel burgse rechtbank heeft M.V. (37) en M. el K. (30) veroordeeld tot een celstraf De twee mannen uit Bergen op Zoom kregen respec tievelijk 41 dagen waarvan 30 voorwaardelijk en 232 waarvan 60 voorwaardelijk. Volgens de rechtbank waren ze eerder dit jaar betrokken bij de diefstal van verschillende Toyo ta's. Zo werden begin dit jaar twee Toyota's RAV4 gestolen bij een bedrijf in Goes en eind vorig jaar eenzelfde auto bij een be drijf in Zierikzee. Het Openbaar Ministerie eiste tegen El H. een celstraf van 270 dagen waarvan 98 voorwaarde lijk. Tegen V. 180 dagen waarvan 60 voorwaardelijk. Vijftien jaar geleden werd door verschillende bestuurlijke par tijen besloten dat het gebied aan de voet van de Veerse Dam moest worden teruggegeven aan de natuur. Friettent De Lekkerbek zou een an dere plek krijgen aan de westkant van de dam en restaurant Vrouwe in den Polder (van Doeleman) moest naar de oostkant van de dam verhui zen. Veere diende een regeling te tref fen voor de Lekkerbek en Noord-Be veland ging met Doeleman aan de slag over de verplaatsing van het res taurant. „We constateren dat de Lekkerbek nog steeds op dezelfde plek zit", meldde SGP-voorman Cor van de Woestijne woensdagavond tijdens de beslissende raadsvergadering. „En ook dat er van verplaatsing geen en kele sprake meer is. Die teruggave aan de natuur gaat dus niet gebeu ren." Hij voelde zich in de steek gela ten door, vooral, de gemeente Veere en de provincie. Omvang Een andere factor is de omvang van het project. Als vervanging van een hotel zijn de plannen flink uit z'n voe gen gegroeid. Volgens Doeleman is dat nodig om de boel exploitabel te ma ken. Bovendien is de Veerse Dam door de provincie aangewezen als toeristi sche hotspot, waardoor er ruimte was voor dat soort ontwikkeling. Hoewel het laatste plan een afslanking was van eerdere projecten, bleek de vervan ging van een restaurant door vier ei landen met daarop een hotel van 14 meter hoog, een restaurant, 95 appar tementen en 9 vakantiewoningen voor veel mensen moeilijk te verte- Af Spraken die ooit golden blijken nu niet meer te gelden ren. Daarbij komt dat er tegenwoordig anders wordt gedacht over kustbe- bouwing. Na de crisis leek niks te gek, wat resulteerde in een omslag. Landelijk kwam er een kustpact. In Zeeland een Kustvisie, een breed ge dragen afspraak waar ook de ge meente Noord-Beveland zich aan committeert. Die visie is weliswaar nog niet van kracht, maar staat wel op het punt van ondertekening. En de bouw van de Zeeuwse Lagune staat haaks op de inhoud van diezelfde Kustvisie. Draagvlak Doeleman lijkt het vooral verloren te hebben van de tijd. Afspraken die ooit golden blijken nu niet meer te gelden. Maatschappelijk draagvlak lijkt er bijna niet meer te zijn. Dus waarom zou Noord-Beveland, tegen de zin in van een groot deel van de bevolking, dan nog wel akkoord gaan met het plan? vrijdag 6 oktober 2017 Theo Giele Wissenkerke -Marco Doeleman, Zeeuwse Lagune -Marco Doeleman, Zeeuwse Lagune PC De kogel is door de kerk. De aanleg van de omstreden Zeeuwse Lagune in het Veerse Meer gaat definitief niet door. Hoe komt het dat ontwikke laar Marco Doele man na 15 jaar plannen maken en onderhandelen alsnog met lege handen staat? Willem Adriaansens Marco Doeleman wil nog niets zeggen over de hoogte van een schadeclaim, foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32