Privacy of sleepnet? Arnemuiden wenst meer zorgwoningen Haven van Gent blijft records breken Juf 2 NISSE KAASDIEFSTAL Commentaar Over een paar weken weten we of in Nederland weer een raad gevend referendum wordt gehouden. De tegenstanders van de nieuwe Wet op de inlichtingen- en veiligheidsdiensten (Wiv) verzamelen driftig handtekeningen. Zij hebben vooral moeite met het aftappen van de communicatie van bijvoorbeeld hele wij ken, dus ook van veel mensen die nergens van worden verdacht. Dat sleepneteffect bestond overigens ook al onder de oude wet, bij het aftappen van satellietcommunicatie. Maar iedereen mag op zijn ei gen tijd wakker worden. Bij het beoordelen van de nieuwe Wiv gaat het om een paar sim pele vragen. Wat vinden we waardevoller, onze privacy of het voor komen van terreur en cybercrime? Veel Nederlanders lijken bereid privacy in te leveren. Of iedereen begrijpt wat de geheime diensten allemaal mogen, valt te betwijfelen. Is massasurveillance van inter netverkeer een goed middel? De berg data die overheden nu al ver zamelen, lijkt niet altijd even effectief. Achteraf blijkt vaak dat aan slagplegers al een tijdje in de bestanden voorkomen. Politiek Den Haag heeft de balans eerder opgemaakt. De Wiv wordt 1 januari 2018 van kracht. De wet geeft de overheid zeker meer eigentijdse mogelijkheden in de strijd tegen terrorisme en crimina liteit. Zelfs de tegenstanders wijzen op het nut van modernisering. Daarom lijkt het simpele 'ja' of'nee' van een raadgevend referen dum veel te bot. Toch verdient zo'n volksraadpleging misschien wel een kans. Ook al gaat het om een zeer ingewikkelde kwestie, verge lijkbaar met het Oekraïne-referendum. Want het grote verschil is, dat Den Haag dit keer wél iets met de uitslag kan doen. Bijvoorbeeld het sleepnet alsnog uit de wet slopen. Zelfs als een eventueel refe rendum er alleen maar toe zou leiden dat we nog eens extra goed na denken over het belang van onze privacy, is het al de moeite waard. Zelfs tegenstanders wijzen op het nut van de nieuwe wet op de geheime diensten De Bewonersgroep Arnemuiden heeft deze wens deze week neerge legd bij de gemeenteraad. Die is be reid mee te denken over de moge lijkheden. Ook het college van B en W wil praten over de kansen om meer van die woningen met 24- uurszorg te realiseren, zei wethou der Saskia Szarafïnski. Om goed in beeld te krijgen wat en hoeveel er precies nodig is, zou een aanvullend onderzoek nuttig kunnen zijn, vindt de Bewoners groep. De HZ-studenten hebben nu pas een eerste inventarisatie ge maakt. Zij kunnen ook een extra onderzoek doen, zei Marlon Baa- rends namens de Bewonersgroep. Wat de gemeenteraad betreft is ex tra onderzoek niet eens nodig; die Uitgebreid onderzoek hoeft voor mij niet. Laten we gewoon in gesprek gaan toonde zich toch al overtuigd van de wenselijkheid van meer zorg woningen. Ook wethouder Szara finski wil snel aan de slag met de wens van de Arnemuidenaren. „La ten we maar gewoon lekker met el kaar in gesprek gaan." ALMANAK De 5-jarige Joanna uit Goes is niet zo'n 'meisjesmeisje'. Jurken, pop pen en optutten zijn aan haar niet echt besteed. Veel liever legt ze puzzels of bladert ze in prenten boeken. Al sinds ze zelf naar school gaat, roept het meisje dat ze later juf wil worden. Tot ze gis teren opeens een dagje thuis mocht blijven, omdat de meesters en juffen op haar school staakten. 'Waarom is dat eigenlijk?', wilde ze weten. Toen haar moeder had uitgelegd dat juffen niet veel geld verdienen, maar wel heel hard moeten werken, dacht de kleuter even diep na. „Tja, dan kan ik toch maar beter prinses worden." Reder krijgt nul op rekest Boef in de wijk in Bossenburgh Tweede editie café hoogbegaafden OOST-SOUBURG Bibliotheek later in De Zoute Viever De trouwe klanten van kaasboerderij Ter Nisse moeten het de komende weken of zelfs maanden zonder hun geliefde kaas doen. Inbrekers namen deze week zowat de hele voorraad mee. Voor iemand die nog geen 48 uur geleden bestolen is van ruim 15.000 euro loopt Lenny Nieuwenhuijse donderdagmiddag vrij opgewekt rond op haar kaasboerderij in Nisse. „Je kunt niet bij de pakken neerzit ten, toch?", stelt ze nuchter vast. „We zetten de schouders eronder en gaan gewoon door. Alle steunbe tuigingen die we krijgen, maken dat een beetje gemakkelijker." Inbrekers sloegen in de nacht van dinsdag op woensdag toe op kaas boerderij Ter Nisse, die vijftien jaar geleden is opgezet door Lenny en haar man Marco. De dieven namen 100 tot 150 kazen mee, waarmee de schade al gauw boven de 15.000 euro zal uitkomen. Alles wijst erop dat het om professionele inbrekers gaat. „Ze hebben zelfs de elektrici teit en daarmee ook het alarm uit geschakeld", vertelt Lenny. Ze ver moedt dat de diefstal op bestelling is gepleegd. „Dit waren echt geen gelegenheidsdieven die toevallig op de kazen zijn gestuit. Ze hebben zelfs een zak getrokken over een ca mera die even verderop bij zo'n fruitstalletje hangt." Dat alleen de direct verkoopbare kazen zijn mee genomen en de exemplaren die nog lagen te rijpen zijn achtergebleven, toont volgens de eigenaresse ook aan dat de criminelen goed wisten waar ze mee bezig waren. Het is een geluk bij een ongeluk dat de uitbaters van Ter Nisse nog niet zo lang geleden hebben beslo ten ook de kaasvoorraad te verzeke ren. Een inbraakgolf onder kaas boerderijen lag mede aan dat be sluit ten grondslag. Maar ook al wordt de schade (deels) vergoed, het ondernemersechtpaar is ernstig gedupeerd. In hun winkel kan de Havenbedrijf Gent zegt af te stevenen op een jaarrecord. Het derde kwartaal liet een plus zien van 5 procent meer overslag. Dat is vooral te danken aan de zeevaart, die Gent het beste derde kwartaal ooit bezorgde. Ook de binnenvaart bracht meer tonnages dan in 2016. De binnenvaartoverslag steeg met 3,4 procent tot 17,1 miljoen ton. Voor de eerste negen maanden komt zo het totale goederenverkeer voor zee- én binnenvaart samen op het beste peil ooit: 41,6 miljoen ton, goed voor een stijging van 3,5 mil joen ton ofwel 9 procent groei. De Gentse haven beleefde al een euforisch 2016. De overslag steeg met 9,8 procent naar 51 miljoen ton, dankzij een toename van nafta en stukgoed. Dat zijn groeicijfers waar elke ha ven in Noordwest-Europa van droomt. komende weken geen kaas van ei gen makelij worden verkocht. Hij wordt nu tijdelijk ergens anders ge haald. „Gelukkig hebben onze klanten daar veel begrip voor", stelt Lenny. „Met de meeste mensen die hier komen hebben we heel per soonlijk contact. Dat helpt in dit soort situaties." Over een week of drie kunnen de klanten weer hun vertrouwde jonge kaas kopen. Wie van wat oudere kaas houdt, moet langer geduld hebben. Lenny: „Jong belegen kaas moet drie maanden rijpen en voor belegen zit je al op vijf maanden tot een halfjaar." De uitbaters van de kaasboerderij in Nisse bekijken of ze de veilig heidsmaatregelen kunnen aan scherpen. Hoewel ze naast hun zaak wonen, hebben ze van de in braak niets gemerkt. „De ramen en rolluiken waren gesloten", ver klaart Lenny. „Bovendien hoor je hier wel vaker iets. Een koe die 's nachts door de stal rent, bijvoor beeld. Wij slaan niet meteen aan op elk geluid dat we horen." vrijdag 6 oktober 2017 n Inwoners van Arnemuiden heb ben een grote behoefte aan meer woningen waarin 24 uur per dag zorg geboden wordt. Dat blijkt uit een onderzoek van HZ-studenten in opdracht van de Bewonersgroep Arnemuiden naar de leefbaarheid in het dorp. Maurits Sep Arnemuiden -Wethouder Saskia Szarafinski Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Rederij Dijkhuizen krijgt geen gehoor bij het Vlis- sings college van B en W. Dat verklaart zijn be zwaar tegen de weige ring van een ligplaats in de Binnenhaven niet-ont- vankelijk. Reder Marinus Dijkhuizen wil graag een plek, liefst aan de Piet Heinkade, voor zijn rond vaarten. Volgens het col lege is er geen plaats meer te vergeven. Dijk huizen wil het oordeel van de bestuursrechter over de weigering. VLISSINGEN Politieteam Walcheren speelt op donderdag 12 oktober het spel 'Boef in de wijk' in Bossenburgh in Vlissingen. Het doel is de deelnemers met an dere ogen naar de wijk te laten kijken. Het spel be gint om 19.00 uur bij school de Omnibus aan de Slangenburg. Deelne mers krijgen aanwijzin gen om de boef te van gen via social media. De gene die hem weet te vinden, krijgt een prijs. MIDDELBURG De tweede editie van het hoogbegaafdencafé HB- Café Zeeland, vandaag, heeft Lotte van Lith te gast. Zij begeleidt in haar praktijk 'Alotofcom- plexity.nl' begaafden die problemen hebben met gevoeligheid voor dingen. Van Lith legt uit hoe overlast en ergernis te gebruiken zijn voor zelfin zicht en zingeving. Het café is vanaf 19.00 uur bij Hofje Onder de toren in Middelburg. Het duurt enkele weken langer voor de biblio theek in De Zoute Vie ver kan worden inge richt. De ruimte in het zorgcentrum is nog niet gereed en ZB Planbu reau en Bibliotheek van Zeeland dubt nog over de uit te stallen collec tie. Eind deze maand opent het uitleencen trum de deuren. Inbrekers Rob Paardekam Nisse De haven van Gent, waarmee Zeeland Seaports per 1 januari fuseert, blijft records breken. De overslag van goederen die zee schepen aanvoeren, is tot en met september met 13,4 pro cent gegroeid ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. De zeeoverslag was 24,4 miljoen ton. Frank Balkenende Gent Lenny Nieu wenhuijse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30