Voorbereiclina Lievense: niet nog tien jaar Kustmarathon Politie zoekt getuigen roofmoord op winkelier Meer toeristen in het voorseizoen 2 MAAN LEO Column Ik heb Anna Karenina gelezen. Weet wie Taylor Swift is. Heb lievelingsaria's ('Habanera' en 'Vissi d'arte', mocht u nieuwsgie rig zijn). Heb alles van Harry Pot ter verslonden. Ik kom maande lijks in een museum. Kan vertellen waarom Hodor 'Hodor' zegt. Je zou dus kunnen concluderen dat het met mijn culturele opvoeding wel goed zit. Maar toch zat er in flink gat in mijn kennis: ik had nog nooit een Star Wars-film gezien. Ik had geen idee wat men bedoelde met 'Jedi mindtricks'. Wist niet waarom 'I am your father' nou zo'n wereld schokkend stukje filmgeschiede nis was. Had nooit de charme van blonde vlechten gezien. Kon het verschil tussen R2-D2 en C-3PO niet uitleggen. Zo kon ik niet ver der leven. Maar het vinden van zeven films op Netflix was niet genoeg. Nee, na enig onderzoek tuimelde ik diep in de discussie over de juiste kijkvolgorde. Volgens de regisseur moet je de films in chronologische volgorde bekijken. Het moeilijke is alleen dat de eerste drie episodes als laatste gemaakt zijn. Hoe ver der je dus in de verhaaltijd te rechtkomt, hoe ouder (en minder geavanceerd dus) de films zijn. Niet ideaal. Naast de chronologi sche volgorde heb je nog de volg orde waarin de films gemaakt zijn, de Machete -, de Ernst Rister-, en de tijdmachine-volgorde. Ik zal u de details besparen, maar ik was alleen al een avond kwijt om het juiste pad uit te stippelen. Toen die klus eenmaal geklaard was, begon het plannen. Ik wilde natuurlijk niet gestoord worden tijdens deze gewichtige onderne ming. En zo zocht ik naar een week waarin ik elke avond min stens 2,5 uur kon reserveren voor Anakin, Luke en Leia. Zeven dagen geleden was het dan eindelijk zo ver. Mijn onderzoek was gedaan. Onderbrekingen waren uitgeslo ten. Ik sloot de gordijnen en begon bij The Phantom Menace. Wat ik ervan vond? Ach... Ik had nog nooit een Star Wars-film gezien DESTELLING Vandaag: Burgerdienst is een goed idee Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Duitse vrouw al vier dagen vermist Blof treedt op in De Spot Brabant heeft sterkste industrie MIDDELBURG Scalda lanceert eerste Green Office Lein en Lenie Lievense gaan ervan uit dat ze één van de komende jaren zullen stoppen met het organiseren van de Kustmarathon. Dat zeggen ze aan de vooravond van de vijf tiende editie van de wedstrijd. Het echtpaar uit Zoutelande nam in 2003 het initiatief voor de Kustma rathon. Het evenement is sindsdien alleen maar gegroeid. „De vraag wanneer we stoppen, komt dik wijls terug", vertelt Lein. „We ko men inmiddels op een punt dat we zeggen: het gaat niet meer zo lang duren." Lenie: „We zien ons dit over tien jaar echt niet meer doen." De twee zestigers doen hun eigen bedrijf- ze verhuren appartemen ten - op 1 januari 2018 over aan hun kinderen. Daardoor krijgen ze vrij heid. Lenie: „Dat is heel lekker. Maar dan zou het zonde zijn als we nog elk jaar in bepaalde periodes niet weg kunnen vanwege de mara thon. En dat willen we nu juist zo graag: wat meer op vakantie gaan." De twee verzekeren dat ze het be sluit weloverwogen zullen nemen. „Het zal nooit een bevlieging zijn", stelt Lenie. Lein: „We hebben hier in Zoutelande ook zestien jaar een triatlon georganiseerd. Op een ge geven moment gaven we het stokje over aan een comité. Dat hield het één jaar vol. Toen hebben we niet gezegd: dan gaan wij er wel weer aan trekken. Zo zitten we niet in el kaar." Bij de Kustmarathon wordt al wel uitgekeken naar nieuwe kartrek- De vraag wanneer we stoppen, komt dikwijls terug kers. Volgens het echtpaar heeft zich al eens een commerciële partij gemeld. „Maar daar hebben we een beetje moeite mee." Duidelijk is wel dat ze straks het bomvolle sport weekeinde willen loslaten, net zoals ze dat met de triatlon deden. „We vinden het niet erg als mensen het anders aanpakken dan wij. Ieder doet het op zijn eigen manier", stelt Lenie. ZELZATE (B) Het Openbaar Mi nisterie in België vraagt getuigen van de overval dinsdagmiddag op een buurtwinkel in Zelzate, waarbij de eigenaresse om het leven kwam, contact op te nemen met de politie. De 57-jarige eigenaresse Veerle Scheerlinck werd dinsdag rond 17.00 uur overvallen in haar eigen winkel 't Ateljeeke. Vermoedelijk stak de dader haar met een mes neer. De politie vond haar hevig bloedend op de grond. Hulp mocht niet meer baten, de vrouw stierf ter plekke. Agenten onderzochten afgelopen dagen elke vierkante meter in de winkel op de hoek van de Oostkade en Marktstraat. Het speurwerk le verde onvoldoende aanknopings punten op. De politie en het parket roepen getuigen daarom op zich te melden via het nummer 0032(0) 80030300. Volgens burgemeester Frank Bruggeman van Zelzate ging het om moord of roofmoord. Het is nog onbekend of er spullen zijn gesto len. Scheerlinck runde de winkel voor school- en kantoorartikelen al zo'n 25 jaar lang samen met haar man Frank. Dit jaar telde Zeeland voor het eerst meer dan drie miljoen toeristische overnachtingen in het tweede kwartaal (april, mei, juni). Meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek vorig jaar nog 2,7 mil joen overnachtingen in het voorsei zoen, dit jaar waren het er in de zelfde periode 3,1 miljoen. Het aan tal gasten nam toe van 691.000 naar 802.000. De groei is bijna geheel toe te schrijven aan Duitse vakantiegas ten. Het aantal Duitse gasten steeg van 209.000 naar 298.000, het aan tal nachten dat zij doorbrachten in Zeeland nam ten opzichte van het tweede kwartaal 2016 met bijna 400.000 toe tot 1.346.000. Het aantal Nederlandse gasten nam voor het eerst in drie jaar weer toe tot 374.000. Zij waren goed voor 1.364.000 overnachtingen. Dat is nog altijd minder dan in het topjaar 2014. Het CBS publiceerde ook voorlopige cijfers voor juli 2017: 324.000 gasten en ruim 1,7 miljoen overnachtingen. Die cijfers ver schillen niet veel met juli vorig jaar. NIPO: WT JAAR 50 TINTENI SRIJS-PIETEN IN HET ©ROTE SOEK STAAT ÖAT TOOS STOUT IS SEWEEST... II 1EEL STOUT.. vrijdag 6 oktober 2017 Gisteren: Ik ga naar de film 'Weg van jou' kijken 805 stemmen OOSTKAPELLE De politie heeft nog altijd geen spoor van de 50-ja- rige Duitse vrouw Gaby Schlusser. Sinds ze afge lopen maandag met haar gehuurde fiets (wit, merk Gazelle van campingver- huur Het Dennenbos) van haar vakantieadres in Oostkapelle is vertrokken is niets meer van haar vernomen. De politie hoopt op aanwijzingen, zodat gericht gezocht kan worden. Meer infor matie op www.politie.nl. MIDDELBURG Blof treedt vrijdag 17 no vember op in De Spot in Middelburg. Het concert vindt plaats in het kader van het tienjarig bestaan van het muziekpodium. Met het concert luidt de band ook een clubtour nee in, met optredens in Eindhoven, Kampen, Utrecht, Groningen en in Paradiso in Amsterdam. Op 10 maart 2018 staat Blof in de Ziggo Dome. De kaartverkoop begint morgen om 10.00 uur. VLISSINGEN De industrie in de provin cies Noord-Brabant en Limburg is het westen van Nederland, waartoe ook Zeeland wordt gere kend, voorbijgestreefd. De toegevoegde waarde bedraagt inmiddels bijna 30 miljard euro. In Zee land is de industrie goed voor een toegevoegde waarde van 2 miljard euro. Vooral het zuidoos ten van Brabant is een hotspot, met chemie, ma chine- en transportmid delenindustrie. Scalda opent de eerste Green Office van het middelbaar beroepson derwijs in Nederland. Dat gebeurt dinsdag 10 oktober tijdens de lan delijke Dag van de Duur zaamheid. Een Green Office brengt onderwijs, bedrijven en organisa ties samen om duur zame projecten op te zetten. Roeland van Vliet Zoutelande - Lein Lievense, organisator Kustmarathon ZEELAND12 Theo Giele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2