Dit is nel echt! Matig seizoen Zeeuwse akkerbouw Rot in aardappelen en uien, prijzen zijn laag Zeewier Het zit de Zeeuwse akkerbouwers niet mee dit seizoen. De prijzen voor aardappelen en graan zijn slecht. Bovendien kampen boeren met rot in de aardappelen en uien. Ons voedsel van de toekomst? Behendig stuurt Jelle Kuipers een containerreus over de Westerschelde. We zien de kerncentrale aan bakboord, Dow Benelux aan stuurboord. „Het is net echt", roept de student Maritiem Officier vanachter het roer van de gloed nieuwe simulator op de HZ in Vlissingen. Hij heeft het nog niet gezegd of het begint te gieten, de wind steekt op en de golven worden hoger. De HZ ge bruikt de simulator om 'zoveel mogelijk de echte beroepssituatie na te boot sen', vertelt Frank Bordui, directeur van de technische opleidingen. „Ook leren we studenten hier met elkaar samen te werken in het brugteam." Akkerbouwend Zeeland beleeft een matig jaar. De prijzen voor tarwe en aardappelen liggen momenteel on der kostprijs. Bovendien kampen de aardappelen met de vele regen die in augustus en september is ge vallen, met name in Noord- en Midden-Zeeland. Daar is een deel van de aardappelen rot. Hetzelfde doet zich voor in de uien. Een derde tot de helft van de 2t.o64 hectare aardappelen is in middels geoogst. Wat nog op het veld staat, staat hier en daar weg te rotten. Door de regen is het oogst- seizoen later op gang gekomen. Wachten op droog weer is nu een risico voor de teler. Alle boeren hebben ermee te maken, zegt ad junct-directeur Ko Francke van landbouwcoöperatie CZAV in We meldinge. „Driekwart van de aard appeltelers is bezorgd over de kwa liteit. Ze moeten ervoor zorgen dat ze de aardappelen in de opslag goed ventileren. Droog blazen is noodza kelijk." De prijs wordt nu nog gedrukt omdat er veel aardappelen op de markt zijn. Francke sluit niet uit dat de prijs verbetert als alle aardappe len zijn gerooid en de export naar nieuwe markten, zoals China waar steeds meer friet wordt gegeten, op gang komt. De tarweoogst is alleszins rede lijk met een gemiddelde opbrengst van ruim negen ton per hectare. „De kwaliteit is goed", zegt Francke. „Tijdens de afrijping was het prachtig weer. Dat levert onder meer mooie baktarwe voor brood en banket op. Zeeland produceert dankzij de meeste zonuren, een goede selectie van rassen en de juiste teelttechnieken de beste tarwe van het land." De kwaliteit mag dan top zijn, de prijs is dat niet. Momenteel krijgt een akkerbouwer 150 euro per ton tarwe. Dat is minder dan de teelt kost. De tarweprijs is al langer zor gelijk. Ermee stoppen heeft teelt- technische nadelen. Tarwe is nood zakelijk om de bodem gezond te houden en maakt daarom in de ak- Ze moeten ervoor zorgen dat ze de aardappelen goed ventileren kerbouw deel uit van bijna elk bouwplan. Zeeland is na Groningen met 28.764 hectare de tweede tarwepro- vincie van het land. Volgens Francke is tarweteelt rendabel te maken door kostenbesparingen en hogere opbrengsten. Dat kan via precisielandbouw, bijvoorbeeld door meststoffen en gewasbescher mingsmiddelen slim te doseren. Plantversterkers en meststoffen die over een langere periode de bodem voeden, zorgen voor een betere op brengst. De CZAV heeft daarvoor een project in gang gezet. De suikerbietenoogst is 20 pro cent hoger dan in 2016, maar dat is te danken aan de afschaffing van het suikerbietenquotum. Sinds dit jaar is er geen maximum meer aan wat boeren mogen zaaien. Inspe lend op het wegvallen van produc tieplafond hebben ze 12.400 hectare suikerbieten gezaaid. Dat was vorig seizoen nog 10.300 hectare. Naar verwachting produceren de Zeeuwse telers 1,1 miljoen ton sui kerbieten. De suikergehaltes zijn nog aan de lage kant (rond 15 pro cent) maar mer koude nachten en overdag zon nemen die rap toe. De bietencampagne loopt tot eind ja nuari. Over de prijs is nog niet veel te zeggen. It vrijdag 6 oktober 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 5 Frank Balkenende Wemeldinge -Ko Francke, CZAV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29