Rusland van de regen in de drup 23 petitie. Iedereen die ik sprak, was positief- en dat gevoel is de laatste weken alleen maar bevestigd." Maar toch: toen rivaal Galatasa- ray afgelopen winter aanklopte, bedankte Janssen nog vriendelijk voor de eer. „Klopt, maar toen zat ik pas vijf maanden bij Spurs. Ik wilde eerst een vol jaar voor mijn kansen gaan. Dat de Turkse com petitie heel sterk is, wist ik toen ook al wel. Alleen al de individu ele klasse bij de meeste teams. Spelers zoals Samuel Eto'o en Sa- mir Nasri spelen bij Antalyaspor. Laatst bij Alanyaspor speelden we nog tegen Vagner Love. Die maakt er in Nederland zo twintig, hoor." De ban breken Wat meehielp bij zijn entree in Turkije: Janssen scoorde al na één week bij Fenerbahqe. Waar de Bra bander bij Tottenham wekenlang vergeefs naar een goal zocht, op het wanhopige af, brak hij nu de ban in zijn eerste vrijwel volledige wedstrijd tegen Alanyaspor. „Natuurlijk is dat heel lekker binnen komen", aldus Janssen. „Dat geeft vertrouwen. Al heb ik ook bij Tottenham nooit het ge voel gehad dat ik het scoren ver leerd was. Geen moment. In Oranje maakte ik wél geregeld goals, ook aan het eind van afgelo pen seizoen nog. Maar dat het bij Tottenham te weinig is gelukt, is wel duidelijk. Dat vind ik zelf na tuurlijk ook." Soms kreeg je het gevoel dat Janssen té graag wilde. Dat zijn honger naar een doelpunt soms een obsessie werd, een frustratie. „Gretigheid kan misschien ook wel eens tegen je werken," zegt hij zelf. „Maar het is niet zo dat ik het mentaal heel moeilijk heb gehad. Ik kon het redelijk goed plaatsen allemaal. Een mental coach? Nee, daar ben ik het type niet voor, zo zit ik niet in elkaar." Janssen is een opgeruimde, voorkomende jongen met een ta melijk nuchtere blik op het leven. Geen man van ronkende, prikke lende of ingewikkelde teksten, wel een type dat iedere trainer - op grond van zijn karakter - in zijn selectie wil. „Ik probeer het reëel te bekijken. De Premier League is gewoon een ongelooflijk sterke competitie. Het tempo, de fysieke kracht, het ni veau. Altijd tegen twee beren- sterke verdedigers spelen. Je moet daar gewoon aan wennen als nieuwkomer. Dat wist ik van tevo ren natuurlijk, maar dan nog, het verschil blijft groot, zeker in zo'n eerste jaar. Daarom is het wel jam mer dat ik niet zoveel kansen heb gehad om te wennen, vooral aan de zo specifieke spelstijl. Het is niet gegaan zoals ik hoopte, maar toch: ik heb er heel veel van ge leerd." Natuurlijk wordt het hartstikke moeilijk, maar het kan wel. Dat geloof ik echt Zowel onder Danny Blind als on der Dick Advocaat is Janssen eerste keus, bankzitter bij Spurs of niet. „De situatie waar we nu in zitten bij Oranje, hebben we zelf gecre ëerd", aldus de voetballer. „Dat het een moeilijke opdracht wordt, is wel duidelijk. Natuurlijk weet iedereen dat we goals nodig hebben. Maar ik vind wel: eerst maar eens winnen. Ook hier geldt dat té gretig zijn ook tegen je kan werken. Als je continu gaat beden ken dat je met 4-0 of 5-0 moet winnen, is dat ook niet goed. Daarom moeten we eerst maar eens zorgen dat het loopt, dat we winnen en goed spelen. Dan ko men die goals vanzelf." Alle sombere bespiegelingen ten spijt, beschouwt Janssen de situa tie niet als uitzichtloos. „Het ver schil met Zweden is nu zes goals, maar als je twee keer wint, loop je daar normaal gesproken al aardig op in. Natuurlijk wordt het hart stikke moeilijk, maar het kan wel. Dat geloof ik echt." GROEPA Programma Stand start van Oranje had ook te maken met de spits. Vincent Janssen was sterk in Zweden en thuis tegen Wit-Rusland maakte hij een we reldgoal. Maar ook zijn groei stokte door gebrek aan ritme. En eerste vervanger Bas Dost viel t Wat is nou de beste speelwijze voor een Nederlands elftal dat geen top meer is? door de mand toen hij tegen Luxemburg en Bulgarije als aan speelpunt in de basis stond. Waar de spitsendiscussie ooit een luxe probleem was en bondscoaches een topspits als Roy Makaay van Bayern München 'gewoon' thuis lieten, daar is het nu een écht pro bleem. 5. De speelwijze Wat is nou de beste speelwijze voor een Nederlands elftal dat geen top meer is? Oranje pro beerde meerdere systemen, maar buiten het voorspelbare 4-3-3 niks voor een langere tijd. Louis van Gaal liet zich daar onlangs over uit. „Niet het systeem, maar de kwali teit van je spelersgroep moet lei dend zijn." Van Gaal zou nu voor 3-5-2 gaan, het systeem van het WK 2014. Met nu Promes als aan vallende back in de stijl van Dirk Kuyt toen. En met Robben in een centrale rol met veel vrijheid voorin. 3. De keeper... De positie waarop drie verschil lende coaches (Blind, Grim, Advo caat) het meest wisselden, is nota bene de positie waarop je in een moeilijke tijd eigenlijk de meeste vastigheid wilt. Oranje begon met Jeroen Zoet op doel, die de strijd won van Jasper Cillessen. Maar na twee duels moest hij al plaatsmaken voor Maarten Stekelenburg, die in Bulgarije zijn plek weer verloor aan Zoet, die sinds de zomer weer is opgevolgd door Cillessen. Toeval zal het niet zijn: geen keeper pakte punten voor Oranje in deze tom bola. 4. ...en de spits De aanvankelijk hoopgevende vrijdag 6 oktober 2017 GO ook in de weg gaan zitten' Vincent Janssen (23) Morgen, 7 oktober2017 18.00 uur Zweden - Luxemburg 20.45 uur Wit-Rusland - Nederland Bulgarije - Frankrijk Dinsdag, 10 oktober 2017 20.45 uur Luxemburg - Bulgarije Frankrijk - Wit-Rusland Nederland - Zweden gespeeld 1 Frankrijk Pt 17 (v-t) (15-5) 2 Zweden (18-7) 3 Nederland (16-11) 4 Bulgarije (13-17) 5 Luxemburg (7-17) 6 Wit-Rusland (4-16) Daley Blind. FOTO PRO SHOTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23