tt De voedselbank moet het doen met een halfje wit MIE 17 Niet meer dan een formuliertje Een zachte brexit is electoraal niet aantrekkelijk Maar wat belangrijk is, is of die men sen een heel diep wantrouwen voe len tegenover de politieke instituties van Europa, of dat zij daadwerkelijk economisch te lijden hebben gehad." „In het eerste geval moet je Europa gewoon opgeven. Ook al zijn de kos ten hoog. In het tweede geval moet er beter beleid komen, zodat iedereen van welvaartsgroei profiteert. In dat laatste geval is de brexit eigenlijk meer een noodklok geweest dan een echt anti-Europa gevoel." „Als Theresa May op de harde lijn blijft waar ze nu op zit, dan gaan de mensen er naar schatting to procent gemiddeld op achteruit. Een harde brexit betekent vooral dat de Britten de toegang tot de interne markt op geven en dat zij net als China en Amerika onder de voorwaarden van het WTO (wereldhandelsak koord, red.) met Europa hande len. Er zullen dan barrières ont staan tussen het Verenigd Koninkrijk en Europa die de verkoop en inkoop tussen de gebie den duurder maakt. Het gaat daarbij niet zozeer over tariefmuren die op getrokken worden, al kan dat ook ge beuren. De schade zit hem vooral in de afspraken die er zijn gemaakt tus sen Britse en Europese producenten over het gelijktrekken van bijvoor beeld veiligheidsvoorschriften en kwaliteitstoetsen." „Britse producten kunnen nu een voudig op de Europese markt ver kocht worden omdat ze aan dezelfde eisen voldoen als de Europese. Na een harde brexit, waarmee het Ver enigd Koninkrijk buiten de Europese interne markt valt, zullen producen ten zich niet meer automatisch aan die afspraken houden. Dat betekent dat voor alle producten opnieuw ge keken moet worden of er aan de Eu ropese standaarden is voldaan en dat kost tijd en geld. Wat daarnaast ook heel kostbaar is, is het aan banden leggen van persoonsverkeer. Een groot deel van de Britse economie draait op de arbeidskracht van bui tenlanders. Als dat onzeker wordt, krijgt de economie een klap. Niet in de laatste plaats omdat dan ook be drijven zullen vertrekken. Die effec ten zijn ook bestudeerd, maar in onze schatting nu niet meegenomen." „Dat er inkomensverlies zal zijn, valt nauwelijks te betwijfelen. Als er al lerlei deals worden gemaakt die tot een 'zachtere' landing buiten Europa leiden, kan de schade inderdaad meevallen tot ongeveer 1 procent in komensverlies. Om de schade zo be perkt mogelijk te houden, en dus van de brexit een economisch 'succes' te maken, zal het Verenigd Koninkrijk ongeveer dezelfde relatie met Europa moeten hebben als Noorwegen nu heeft. Om toegang tot de interne markt en al zijn voordelen te hebben, zullen de Britse producenten Euro pese consumenten dan even goed moeten beschermen als nu gebeurt. Ook moeten de werknemers even goed beschermd zijn, dezelfde pro ductstandaarden worden toegepast en moeten bedrijven zich conforme- ren aan de regels voor eerlijke con currentie." „Je voelt al aan wat het probleem is: lid blijven is precies niet wat Theresa May haar kiezers beloofd heeft. Zo'n zachte landing is dus electoraal hele maal niet aantrekkelijk. Wat het nog lastiger maakt, is dat die toegang tot de interne markt ook lidmaatschaps geld kost. En die zal naar schatting zo'n 106 pond (118 euro) per hoofd van de bevolking zijn. Een bedrag dat erg dicht in de buurt komt van wat de Britten nu ook al aan Europa beta len. Van de verkiezingsslogan 'taking back our money' komt dan vrijwel niks meer terecht. May zit vast in een duivels di lemma met een brexit die of heel duur wordt of geen echte brexit is. 'Een succesvolle brexit' is in die zin dus in tegenspraak met zichzelf!" Judith Neter van de afdeling Gezondheidswetenschappen van de Vrije Universiteit gooide deze week een steen in de vijver met haar uitspraak dat mensen die gro tendeels afhankelijk zijn van de voedselbank hun gezondheid op het spel zetten. Ze lopen meer ri sico op overgewicht, diabetes en hart- en vaatziekten. Onderzoek wees uit dat voedselbanken te weinig fruit, vis en vezels aanbie den én te veel producten met ver zadigde vetten. Neter sprak van een 'zorgwekkende situatie'. Directeur Rob Boswinkel van de Rotterdamse voedselbank, de eer ste die in Nederland opende, beaamt dat de voedselpakketten soms gezonder kunnen. „Abso luut. Maar we moeten het doen met de producten die we krijgen, want we zijn afhankelijk van do naties." Vaak gaat het om produc ten die bijna over datum zijn, die slecht verkopen, of die qua ver pakking of inhoud een foutje heb ben. Giften van een supermarkt zijn bepalend voor de inhoud van de kratten, waarmee niet altijd tegemoetgekomen kan worden aan gezondheidseisen. Zo staan er in het magazijn onder meer twee grote pallets vol Coca-Cola. „Wij worden ook niet gelukkig van een vrachtwagen vol pepernoten", zegt vrijwilliger Carine Cassauwers. Koolhydraten „We proberen het eten ondanks onze afhankelijkheid goed te ver delen, zodat de hoeveelheid en de verhouding toch zo gezond moge lijk is. We houden zeker rekening met de schijf van vijf', vertelt Bos winkel. „Daarom vullen we af en toe de pakketten ook aan. Zo zijn er moeizame periodes, waarin er weinig koolhydraten binnenko men. Dan bellen we eerst rond, bijvoorbeeld naar aardappel boeren. Lukt het niet om iets te krijgen, dan kopen we zelf produc ten in van onze gelddonaties." Lang houdbare etenswaren, zoals rijst, zout of pasta, komen minder binnen doordat super markten ze lang in de schappen kunnen laten staan. „Vorige week hebben we nog rijst ingeslagen", vertelt Boswinkel. Is er toen wel gekozen voor gezonde zilvervlies rijst? „Helaas niet. We gaan in zo'n situatie toch voor het meeste voedsel voor de laagste prijs." In een doorsnee pakket zitten verschillende soorten groente, fruit, en langer houdbare produc ten, zoals een blik soep. Ook brood is een basisproduct. Daarvan komt altijd genoeg binnen. Toch geldt ook hier: wie do neert, bepaalt. „Als we konden kiezen, gingen we voor volkoren. Maar witbrood is beter dan geen brood", zegt Cassauwers schou derophalend. vrijdag 6 oktober 2017 GO Anand Menon, auteur van Brexit and British Politics, bekent dat hij langzaam moe wordt van interviews over de brexit. „Jullie Euro peanen lachen je rot over al die dwaze acties van de Britten, maar het is gewoon een politiek steekspel. The resa May wisselt voortdu rend van belofte of toezeg ging en is opzettelijk vaag. Ze weet allang dat een harde brexit geen econo misch succes kan zijn. Door steeds van standpunt te veranderen, kon ze de on mogelijke werkelijkheid van een echte brexit ontvluch ten. Als alle stof is neerge daald, gaat die hele brexit waarschijnlijk niet meer zijn dan een formuliertje voor in Engeland wonende Europeanen." —Thomas Sampson Wat is het verschil? Wat zijn de kosten? Leg eens uit. Sommige brexit-analisten denken juist dat het niet zo'n vaart zal lopen? De voorstanders van een brexit voerden campagne met een speciale bus. foto getty images Dat lijkt verdacht veel op lid blijven van de EU, toch? Klanten van de voedselbank eten ongezonder dan de gemid delde Nederlander. De voedsel- banken moeten het doen met wat ze binnenkrijgen. „Witbrood is beter dan geen brood." Gea Bruinsma Rotterdam Vrijwilligers stellen voedsel pakketten samen bij de Rotter damse voedselbank. foto arie kievit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17