m r O De Nederlandsche Bank waarschuwt verzekeraars voor klimaatverandering 16 i,i-ëÊSH'MW Altice Kort Veel minder wijn in 2017 De Europese druivenoogst valt dit jaar vies tegen. Door de droge zomer en vorst in het voorjaar daalt de wijnproductie in de belangrijkste wijnlanden naar zo'n 145 mil joen hectoliter. Dat is 14 procent minder dan in 2016, meldt de Europese Commissie op basis van voorlopige schattingen. Sinds begin jaren 80 is er niet zo weinig geprodu ceerd. Spanje verwacht 16 procent minder wijn te maken dan vorig jaar, Frankrijk 17 procent en Italië 21 procent. Veel meer gevlogen in vakantiemaand augustus De luchtvaartsector heeft een nieuw record gevestigd in augustus. Het aantal vluchten nam tijdens deze vakantiemaand met meer dan 7 procent toe. De sterkste groei van de vraag was te zien in Zuid-Amerika, gevolgd door Azië. In Europa was sprake van een groei met bijna 7 procent en in Noord - Amerika met 5,5 procent, net als in het Midden-Oosten. De gemiddelde bezettings graad bedroeg 84,5 procent. Coolblue heeft werk voor duizend bezorgers Coolblue breidt zijn eigen bezorgdienst uit. Het webwinkelbedrijf is een wervings campagne begonnen om meer dan 1.000 extra bezorgers aan te nemen. Coolblue begon vorig jaar met CoolblueBezorgt, voor bestellingen van wasmachines, koelkasten en andere grote of zware producten. De dienst groeit hard: dit jaar kwamen er al 250 bezorgbanen bij. Er rijden nu circa 100 blauwe bezorgbusjes van Coolblue rond. 'Vergoeding voor stagiaires' Jongeren die stage lopen tijdens hun be roepsopleiding, moeten daarvoor fatsoenlijk worden betaald. Ook hebben ze recht op een contract, sociale bescherming en loopbaan begeleiding. Dat staat in een voorstel van de Europese Commissie. 'Brussel' ziet voorde len voor de jongeren en de werknemers. Flitsen SBM Offshore Philips Aegon INTERVIEW THOMAS SAMPSON Een harde brexit kost iedere Brit 10 procent aan inkomen. Dat becijferde de jonge, gezaghebbende econoom Thomas Sampson. „Het aan banden leggen van het persoonsverkeer is heel kostbaar." De schade valt volgens Thomas Sampson al leen te beperken als premier Theresa May nagenoeg alle be loften over de brexit weer inslikt. Maar dat lijkt politiek gezien geen haalbare kaart. De econoom sleutelt al vele jaren aan economische mo dellen die de voor- en nadelen van internationale handel in kaart bren gen. Sinds het referendum van juni 2016, toen de Britten vóór het verla ten van de Europese Unie stemden, werkt Sampson aan niks anders meer dan de gevolgen van de brexit. Het IMF klopte zeer recent nog bij hem aan voor advies. „Ik vind het fascinerend dat - als de brexit doorgaat - de globalisering voor het eerst in de achteruitstand wordt gezet. Dat was tot voor kort ondenkbaar. Tot nu toe zijn alle ont- Ikvind het fascinerend dat met een brexit de globalisering voor het eerst in een achteruitstand wordt gezet wikkelingen altijd in de richting van meer globalisering geweest." „De globalisering werd door de meeste economen als positief gezien omdat de totale welvaart omhoog ging met ieder nieuw handelsver drag. Waar we niet voldoende bij stil hebben gestaan is de verdeling van die toegenomen welvaart. Economen zien zo'n verdelingsvraagstuk vaak als een politieke afweging, geen eco nomische. Met die verdeling van wel vaart zat het niet goed. Doordat een groot deel van de Britten niet mee profiteerde van de welvaartsgroei is de brexit mede veroorzaakt. Dat, en nog een hele trits andere redenen, waarover vast en zeker nog boeken vol zullen worden geschreven." „We weten inmiddels uit de statis tieken wie de brexitstemmers waren. Een combinatie van lager opgeleiden, oudere mensen met relatief weinig inkomen en mensen die de dingen liever houden zoals ze altijd waren. AMSTERDAM Klimaatverande ring en de overgang naar een kli- maatneutrale economie vragen om meer aandacht van banken en verzekeraars. Daarvoor waar schuwt De Nederlandsche Bank (DNB). Volgens de toezichthou der is sprake van 'toenemende klimaatrisico's'. Klimaatverandering kan een toename van extreem weer bete kenen. Schade als gevolg van storm, hagel en regen is in Ne derland meestal verzekerd. De huidige catastrofemodellen bij schadeverzekeraars houden vol gens DNB niet expliciet rekening met trends in klimaatverande ring voor de Nederlandse situa- tie. „Dat kan leiden tot een onderschatting van huidige ver zekeringstechnische risico's." Ook de omschakeling op her nieuwbare energie vraagt om extra aandacht. In Nederland is wetgeving aangekondigd die voorschrijft dat alle kantoorpan den vanaf 2023 minimaal ener- gielabel C moeten hebben. Vol gens DNB kan dit gevolgen heb ben voor de verhuurbaarheid en waarde van kantoorpanden die niet aan dit label voldoen. De toezichthouder zegt zelf ook een aantal stappen te nemen wat betreft klimaatrisico's. Zo wil DNB de problematiek vaker aankaarten in gesprekken met financiële instellingen. Ook wordt er gewerkt aan de verdere ontwikkeling van klimaatstress testen. Een dergelijk onderzoek wordt nu al uitgevoerd bij scha deverzekeraars. DRUIVENOOGST LUCHTVAARTRECORD WERVINGSCAMPAGNE LOOPBAAN Op maandagen wordt er in de Bijenkorf geen vlees meer geserveerd. Het warenhuis introduceert vanaf maandag de Meatless Monday 'om de week lekker en bewust te be ginnen'. Bijenkorf claimt dat hiermee de C02-uitstoot met 100 ton wordt verminderd. De prijs van zonnepanelen is afgelopen jaar met 10 procent gedaald. Dat blijkt uit een onderzoek van Milieu Centraal. In 2016 is het aantal woningen met zonnepanelen met 25 procent gestegen. Er kwamen ruim 100.000 daken met zonnepanelen bij. O vrijdag 6 oktober 2017 GO De Franse ka belaar stak er gisteren in de AEX met kop en schouders bovenuit. De olie-gerela teerde fondsen behoorden tot de winnaars in de AEX. m Analisten waren optimistischer over het techno logieconcern, maar beleggers deelden dit niet. De financiële fondsen scoor den gisteren niet best. O Het duivelse dilemma van de brexit Sandra Phlippen Londen Wat maakt de brexit zo fascine rend dat u al het andere werk neerlegt? —Thomas Sampson De brexit als eyeopener? Welke bevolkingsgroepen wilden de EU verlaten? Hagelschade bij een Bra bantse kweker, fotorenemanders

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16