Marinier Rinus: 'Als ik uitschakel doe ik het goed' 7 Politie ziet dat vooral jongeren tussen 12 en 25 jaar zwaar vuurwerk verhandelen installatie Kijk snel op DELTA.nl/niettezuinig Voor het eerst maakt de politie via internet op grote schaal jacht op verkopers én kopers van illegaal vuurwerk. Slim recherchewerk trekt vuurwerkverkopertjes uit de anonimiteit. Internetrechercheur Pamela zit over haar laptop gebogen. Op Fa- cebook tikt ze een mailadres in. Dat adres heeft ze net uit een in- ternetadvertentie voor illegaal vuurwerk geplukt. „Veel mensen weten het niet, maar als je een mailadres invoert in het zoek scherm van Facebook, kun je het profiel van de eigenaar van dat mailadres vinden." Het trucje werkt: Pamela krijgt precies te zien wie pakjes 'Super Cobra 6' aanbiedt op een website, voor 15 euro per stuk. Als ze verder door de Facebook-foto's bladert, ziet ze ook een kiekje van de ver koper die met illegaal vuurwerk poseert. „Bingo. Mensen gooien hun hele hebben en houwen op internet. Maar ze hebben niet door dat wij meekijken." Pamela is een van de dertig in- ternetrechercheurs die gisteren tijdens een landelijke actiedag in Schagen jacht maakten op hande laren in illegaal vuurwerk. Tien tallen internetadvertenties wer den nagetrokken, waarna de re chercheurs 63 processen-verbaal opstelden. „Die mensen kunnen binnenkort een bezoekje van de politie verwachten", zegt project leider Marcel Kruize van de Natio nale Politie. Levensgevaarlijk De actie met codenaam 'Mega- thon' is het startsein van een har dere aanpak van de internethandel in levensgevaarlijk vuurwerk. Op verzoek van Erik Akerboom, de korpschef van de Nationale Poli tie, die zich boos maakt over het geweld tijdens oud en nieuw te gen hulpverleners. Zij krijgen re gelmatig zwaar vuurwerk naar zich toe gegooid. „In aanloop naar de jaarwisseling trekken we alles uit de kast om de handel in illegaal vuurwerk te frustreren", vertelt Kruize. „De afgelopen jaren kre gen we enkel het topje van de ijs berg te pakken. Maar door samen te werken met providers en be drijven als Instagram en Facebook kunnen we veel meer voor elkaar krijgen." De handel in illegaal vuurwerk vindt vooral plaats op het 'gewone' internet. „Dus niet op het dar- kweb", benadrukt specialist tacti sche opsporing Jack Haex. „Men sen voelen zich veilig genoeg om advertenties te plaatsen, vooral op blogs en sociale media. Dit jaar willen we die mensen een duide lijke boodschap meegeven: we houden jullie in de gaten. En voor je het weet staat er een agent voor je deur." Het politieteam heeft nu al 1.400 blogs in beeld van Neder landers die illegaal vuurwerk aan bieden of willen aanschaffen. Uit de lucht „Het liefst willen we al die sites op zwart zetten", aldus Kruize. „Maar ook via Instagram wordt driftig gehandeld. Op dit moment zijn we in overleg met Instagram of we accounts uit de lucht kunnen ha len." Vooral jongeren tussen de 12 en 25 jaar zijn geïnteresseerd in zwaar vuurwerk. „Dat verklaart ook dat Instagram een enorm po dium voor vuurwerkhandel is", zegt Haex. Ouders hebben vaak geen idee waar hun kroost mee bezig is, stelt Haex. „Ze schrikken zich rot als er een agent voor de deur staat. Maar er zijn ook ouders die er minder moeite mee hebben. Zij geven zelfs hun creditcard aan hun kind om in het buitenland illegale knal lers te bestellen. Daar snap ik niets van." Marinier Rinus verscheen giste ren als laatste van elf mariniers die voor de rechtbank zijn gehoord over de beëindiging van de trein kaping bij De Punt in 1977. Rinus was commandant van de aanvals groep die de coupé van Hansina Uktolseja moest 'zuiveren'. Hij verklaart bij binnenkomst met een uzi te zijn beschoten van uit de restauratie, waar de kaap ster zich bevond. Hij gooide een noisegrenade en liep de coupé in. „Ik zag wat bewegen en gaf van 1,5 a 2 meter afstand twee korte vuur stoten." Daarna zag hij Hansina liggen. „Ze bewoog haar hoofd en zei een paar keer 'mama, mama'. Daarna ben ik verder gelopen. La ter hoorde ik van haar verwondin gen." Hansina is gevonden met 40 verwondingen in haar lichaam, waaronder twee onverklaarbare, van revolverschoten, blijkt uit het autopsierapport. „Als dat er staat, zal het wel." Rinus had ook een revolver, net als zijn collega '2D' die bij hem liep. Die verklaarde dinsdag dat hij een paar keer op Hansina schoot. Beiden zeggen dat de ander niet heeft geschoten. Verdachte zegt dat antiterreureenheid niet kan werken met geweldsinstructie Rinus zei verder dat er voor anti terreureenheden niet te werken valt met de geweldsinstructie van de politie. „Bij elke actie wordt die aangepast aan de situatie. Een ge wonde terrorist wil niet zeggen dat die niets kan doen. Ik ga op mijn intuïtie af. Als ik iemand moet uitschakelen, doe ik het goed." donderdag 5 oktober 2017 GO 'Ouders schrikken zich rot' Peter Winterman Schagen Rechercheurs bekijken in Schagen sites die illegaal vuurwerk aanbieden, foto pim ras Wie heeft de Molukse trein kaapster Hansina Uktolseja doodgeschoten? Twee mari niers claimen haar te hebben uitgeschakeld en zeggen dat de ander niet schoot. Dat sterkt het vermoeden van meineed. Tonny van der Mee Den Haag Nu de eerste 4 maanden vanafi verbindt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7