C9 Riviercruise is geen goudmijn Lovende woorden voor burgemeester Sluis Vegetarische slager SP geeft openbaar vervoer onvoldoende 2 TOERISME RECLAME MOET BETER^ Commentaar Zeeland pikt graag een graantje mee van alle denkbare econo mische activiteiten. Zeker als het om groeiend toerisme gaat, is deze provincie er snel bij. Terecht, want op die pijler moe ten we maximaal bouwen. Dus is er de laatste jaren aandacht voor riviercruises. Traditioneel met schepen vol toeristen op grote rivie ren als de Nijl en de Rijn, maar tegenwoordig ook op de meeste Ne derlandse wateren. Je komt rijp en groen tegen. Van verbouwde oude binnenvaartschepen met een bosje fietsen op het dek, tot luxe drijvende hotels. In Zeeland duiken de schepen meer en meer op. Elke stad die aan het water ligt, wil er wat mee. Maar is het verstan dig veel te investeren in de promotie van Zeeland in het cruisetoe- risme? Deskundigen zijn het niet eens. Jacques Suurmond, voorzitter van de Stichting Cruise Toerisme Zeeland, wil een Zeeuws charmeof fensief richting reders en touroperators. Suurmond denkt kennelijk dat er nog veel valt te halen. Ook directeur Patrick Polie van de VW Zeeland benadrukt het belang om actief te zijn op deze groeimarkt. Hij denkt dat de schepen veel mensen naar Zeeuwse steden kunnen brengen. Tegenover dit enthousiasme staat de nuchterheid van de Middelburgse wethouder Chris Simons. Zijn stad ontvangt jaarlijks tientallen cruiseschepen. Hij weet dat deze toeristen Middelburg doorgaans maar zeer kort bezoeken en dat zij weinig geld uitgeven. Simons is nog niet scheutig met geld voor promotie. Wat moet Zeeland met deze verschillende geluiden? Voorzichtig zijn. Als touroperators harde toezeggingen doen, kan er wellicht nog een enkele aanlegplaats bij. En het is zeker goed om de cruisetoeris ten die langs Zeeland varen tot een excursie te verleiden. Maar wie in de riviercruisemarkt een goudmijn ziet, doet aan wensdenken. Pas op voor wensdenken bij de promotie van Zeeland in het riviercruisetoerisme Betrokken, constructief, geïnteres seerd, oprecht, humoristisch. En zeker niet iemand die 'alleen even op de tent kwam passen'. Lovende woorden horen bij een vertrek, maar gisteren waren ze zeer ge meend. Cammaert vulde de leegte in die ontstond na het vertrek van Anne- miek Jetten, begin dit jaar. Zijn op volger, Marga Vermue, begint mor gen. Cammaert wist zich in die korte tijd populair te maken. De burgemeester, met zijn ontspan nen en aimabele houding, toonde zich oprecht betrokken en geïnte resseerd in mensen en zaken. Hij had het zichzelf gemakkelijk kun nen maken door hete aardappels door te schuiven naar zijn opvolger, maar beet zich juist vast in com- Die Cammaert, da's een goeie! Kun je die niet hier houden? plexe dossiers en wist veel plooien in met name handhavingsdossiers, ontstaan in de afgelopen jaren, glad te strijken. Cammaert oogstte er waardering mee. De lovende woor den, maar vooral de grote opkomst bij zijn afscheidsreceptie, waren het bewijs. ALMANAK Over de Vegetarische Slager ging het gesprek bij de koffieauto- maat. Het bedrijf mag namen voor vleesvervangers zoals Vege tarische Gehacktbal, Gerookte Speckjes en Vegetarische Kip- stuckjes niet langer gebruiken, omdat die ten onrechte suggere ren dat er toch gehakt, spek of kip in zit. „Wat een onzin", vond de een. „In huzarensalade zitten toch ook geen huzaren?" De an der knikte instemmend. „Om nog maar te zwijgen van blinde vinken, bokkenpootjes, kousen band, hete bliksem, wentelteef jes, boerenjongens, kletskoppen en hotdogs." Beurs voor kleding en speelgoed Altobelli toont debuutalbum Tou wtjespr i ngers in Ledeltheater TERHOLE Wafelverkoop voor instrumenten Jaarlijks meren enkele honderden riviercruiseschepen af in Zeeland. Dat kunnen er meer worden als gemeenten en ondernemers Zeeland beter op de kaart zetten. Of ze dat gaan doen is de vraag, want riviercruises zijn (nog) geen goudmijn. Reisjes langs de Rijn en Donau zijn al jaren razend populair. Vooral bij Amerikanen. Hoewel Nederlan ders nog niet veel riviercruisen, meren jaarlijks hon derden schepen in Zeeland af. Dat kunnen er meer worden als ge meenten beter reclame maken, denkt stichting Cruise Toerisme Zeeland. Of ze dat gaan doen, wordt binnenkort duidelijk. Jaarlijks meren een kleine 400 schepen afin Vlissingen, Middel burg, Veere, Goes, Terneuzen, Schouwen-Duiveland en Yerseke. Onlangs lieten ook Tholen en West-Brabantse buurgemeenten weten een graantje te willen mee pikken van de 'booming cruisemarkt'. Zeeland profiteert er al een Verzorgingscentra en scholen in midden-Zeeland moeten beter bereikbaar worden met het open baar vervoer (OV). Die aanbeve ling doet de SP op basis van een ei gen enquête naar de kwaliteit van het OV in Zeeland. De Statenfractie van de SP hield de enquête afgelopen zomer via internet. Er kwamen 184 reacties op binnen. Bijna zestig procent van de deelnemers vindt de be reikbaarheid van het openbaar vervoer in Zeeland slecht tot zeer slecht. Veertig procent vindt dat er te weinig buslijnen zijn en bijna de helft van de mensen die de vra genlijst invulden heeft problemen met de aansluiting of de reistij den. In de peiling van de SP scoort het OV in Zeeland een onvol doende: 4,7. Vanuit Schouwen-Duiveland, Zeeuws-Vlaanderen en het platte land van de andere regio's moeten meer rechtstreekse lijndiensten komen naar Goes, Middelburg en Vlissingen, vindt de SP. Ook moet het scholierenvervoer worden uit gebreid en moet IJzendijke weer een bushalte krijgen in het dorp. Een andere wens, het voortbe staan van de Bredabus (vanuit Hulst), is al vervuld. donderdag 5 oktober 2017 „Die Cammaert, da's een goeie! Die snapt het tenminste! Kun je die niet hier houden?" Raadslid Sjaak Quaak hoorde het de af gelopen tijd regelmatig op straat. Nee, dat laatste lukte niet. Daarom nam Cammaert gisteravond afscheid van de ge meente Sluis. Martijn de Koning Sluis -Sjaak Quaak, raadslid Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN In het Zeldenrust-Stee- lantcollege wordt zater dag de jaarlijkse kinder kleding- en speelgoed beurs van Stichting Hulp aan Kinderen (SHAKI) gehouden, van 09.30 tot 12.00 uur. Ook zijn er wa fels te koop. De op brengst is bestemd voor Speeltuin Ons Nootje in Othene en stichting Fa- therheart 4 All Nations, die kinderen op school in Kasiso (Oeganda) helpt met materialen en maaltijden. HULST De Hulster band Altobelli brengt zaterdag debuut album The Needie uit. In de protestantse kerk in Hulst wordt de lp om 19.30 uur gepresenteerd. Op de plaat staan tien eigen nummers die het midden houden tussen britpop, noise, grunge, nu-metal en post-rock, die zaterdag ook live worden gespeeld. The Needle is op gekleurd vinyl verkrijgbaar op de avond zelf of via alto belli.nl. OOSTBURG DDF Crew geeft morgen een bijzonder optreden in het Ledeltheater in Oost burg. Basis van de voor stelling, die 'Retuned' heet, is touwtjespringen. Daaromheen zet de groep een show neer van twee keer 40 minuten met muziek, dans en humor. DDF Crew neemt daarvoor gastartiesten mee. Aanvang is om 20.15 uur. Kaarten kosten 20 euro en zijn te bestel len via ledeltheater.nl. Fanfare Excelsior uit Terhole wil het instru mentenfonds spekken en houdt zaterdag een wafelactie vanuit dorps huis Brandershole. De wafels worden in het dorp huis aan huis aan geboden. Ook kunnen ze telefonisch worden besteld (0114-314411) en daarna worden afge haald in het dorpshuis. Cruises Jeffrey Kutterink Vlissingen Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 79