PZC geeft een rondje! Zonnepanelen als compensatie voor grote windmolens 7 Dat actievoeren zin heeft, hebben inwoners van Anna Jacobapolder bewezen. Op bijna alle daken liggen straks'gratis' zonnepanelen. 6, 7 en 8 oktober in Zoutelande BE Dat op luttele kilome ters van hun dorp 34 hoge windmolens komen, hebben de inwoners van Anna Jacobapolder niet kunnen voor komen, maar dat ze nu bijna alle maal gratis zonnepanelen op hun dak krijgen, stemt toch tot tevre denheid. „We zijn een voorbeeld voor omwonenden van andere toekomstige windmolenparken", stelt dorpsbewoner Frank van Gennip. Gisteren werden op het dak van basisschool Het Kompas de eerste zonnepanelen geplaatst. De ko mende maanden volgen ruim 180 woningen in het dorp. De inwo ners krijgen de panelen als com pensatie voor de overlast die de turbines van het nabijgelegen windpark Krammer (dat momen teel wordt aangelegd) in hun ogen zullen veroorzaken. Hoewel het park op Schouws grondgebied ligt, komen de windmolens het dichtst bij het ongeveer 400 zie len tellende Anna Jacobapolder te liggen. „Wij hebben 750.000 euro geïnvesteerd in de zonnepane len", zegt projectdirecteur Tij- men Keesmaat van Windpark Krammer, een samenwerking tussen Zeeuwind en Deltawind. Volgens hem gaat het om een uniek project. Nu nog, althans. „In de toekomst gaan we denk ik vaker zien dat omwonenden van windparken compensatie vragen. Ik begrijp dat. Zeker nu windmo lens steeds hoger worden." Frank van Gennip zei gisteren dat hij er zeker van is dat de com- ln plaats van ruzie te blijven maken, zijn we nader tot elkaar gekomen pensatie er niet was gekomen als de inwoners zich niet hadden ge roerd. Hij was in 2011 betrokken bij de oprichting van de actie groep Windmolens Nee, die toen nog als doel had het tegenhouden van het windpark bij de Kram mersluizen. „In het begin hebben we hard geschopt", kan hij zich herinneren. „We hebben snel duidelijk gemaakt dat we een groep waren om rekening mee te houden. Dat had effect. Zo is er kend dat onze huizen minder waard worden door de komst van de windmolens." Uiteindelijk heeft de actiegroep de turbines niet kunnen tegen houden. Na verloop van tijd is het vizier gericht op het krijgen van compensatie. „De gesprekken daarover zijn in een goede sfeer verlopen", zegt Van Gennip. Hoe wel hij tevreden is over de ge noegdoening die inwoners nu krijgen, twijfelt Van Gennip heel even als hem wordt gevraagd of het begin van het aanleggen van de zonnepanelen een mooi mo ment is. „Ja, laten we het zo maar noemen", stelt hij na enkele se conden. „Kijk, of we het nu leuk vinden of niet, er moet meer duurzame energie worden opge wekt. Ik denk dat we hier een goede oplossing hebben bereikt. In plaats van ruzie te blijven ma ken, zijn we nader tot elkaar ge komen en hebben we nu allemaal iets." De inwoner van het kleinste dorp van de gemeente Tholen zegt nu al te merken dat het ini tiatief van de actiegroep navol ging krijgt in andere delen van het land. „Ik wordt regelmatig ge beld door mensen die vragen hoe wij het hier voor elkaar hebben gekregen." Ruim 180 huishoudens in Anna Jacobapolder hebben gekozen voor zonnepanelen op hun dak. Een kleine groep wilde dat niet (of het dak was niet geschikt) en krijgt een jaarlijkse tegemoetko ming in de stroomkosten. Voor waarde is dat ze groene stroom af nemen. „We zijn straks het duur zaamste dorp van Nedeland", stelt Van Gennip vast. „Dat vind ik dan wel weer mooi." Gratis voor abonnees Tijdens de 15de editie van de Kustmarathon Zeeland pakt de PZC uit! Met een reuzenrad natuurlijk! Beleef de finish in Zoutelande vanaf grote hoogte en juich de duizenden sporters die voorbijrennen toe! Als abonnee van de PZC hoeft u enkel de PZC-app te downloaden of deze advertentie te laten zien voor gratis toegang! Knip de advertentie uit en neem mee! Ga naar pzc.nl/club donderdag 5 oktober 2017 'We zijn straks het duurzaamste dorp' Rob Paardekam Anna Jacobapolder - Frank van Gennip Scholieren van Het Kompas in Anna Jacobapolder droegen gisteren het eerste zonnepaneel naar hun school toe. foto johan van der heijden 1/ \>o lAT Deze advertentie geeft recht op deelname voor maximaal 4 personen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 74