C9 Riviercruise is geen goudmijn Kapelle-zuid maakt debuut op borden A58 SP geeft openbaar vervoer onvoldoende Vegetarische slager 2 TOERISME RECLAME MOET BETER Commentaar Zeeland pikt graag een graantje mee van alle denkbare econo mische activiteiten. Zeker als het om groeiend toerisme gaat, is deze provincie er snel bij. Terecht, want op die pijler moe ten we maximaal bouwen. Dus is er de laatste jaren aandacht voor riviercruises. Traditioneel met schepen vol toeristen op grote rivie ren als de Nijl en de Rijn, maar tegenwoordig ook op de meeste Ne derlandse wateren. Je komt rijp en groen tegen. Van verbouwde oude binnenvaartschepen met een bosje fietsen op het dek, tot luxe drijvende hotels. In Zeeland duiken de schepen meer en meer op. Elke stad die aan het water ligt, wil er wat mee. Maar is het verstan dig veel te investeren in de promotie van Zeeland in het cruisetoe- risme? Deskundigen zijn het niet eens. Jacques Suurmond, voorzitter van de Stichting Cruise Toerisme Zeeland, wil een Zeeuws charmeof fensief richting reders en touroperators. Suurmond denkt kennelijk dat er nog veel valt te halen. Ook directeur Patrick Polie van de VW Zeeland benadrukt het belang om actief te zijn op deze groeimarkt. Hij denkt dat de schepen veel mensen naar Zeeuwse steden kunnen brengen. Tegenover dit enthousiasme staat de nuchterheid van de Middelburgse wethouder Chris Simons. Zijn stad ontvangt jaarlijks tientallen cruiseschepen. Hij weet dat deze toeristen Middelburg doorgaans maar zeer kort bezoeken en dat zij weinig geld uitgeven. Simons is nog niet scheutig met geld voor promotie. Wat moet Zeeland met deze verschillende geluiden? Voorzichtig zijn. Als touroperators harde toezeggingen doen, kan er wellicht nog een enkele aanlegplaats bij. En het is zeker goed om de cruisetoeris ten die langs Zeeland varen tot een excursie te verleiden. Maar wie in de riviercruisemarkt een goudmijn ziet, doet aan wensdenken. Pas op voor wensdenken bij de promotie van Zeeland in het riviercruisetoerisme Komende vanuit de richting Ber gen op Zoom staat er binnen nu en een maand een nieuw bord bij de afslag Kapelle/Biezelinge. Op dat bord staat straks 'Kapelle-zuid/Bie- zelinge' vermeld. „Zo is tegenwoor dig de regelgeving", legt de Kapelse wethouder Jon Herselman uit. „Bij de volgende afslag staat al 'Kapelle' op het bord en dan moet er op deze een andere aanduiding. We hebben voor 'Kapelle-zuid' gekozen van wege de link met de wijk Zuid hoek." Bij de volgende afslag verdwijnt overigens die aanduiding 's-Gra- venpolder. Die vermelding schuift een afslagje door naar de nieuwe bij Goes ('Goes-zuid'). Daarop wordt ook verwezen naar bedrijventer rein De Poel en het ziekenhuis. Vanaf Middelburg wordt de weg gebruiker in de nabije toekomst bij Wehebbenvoor 'Kapelle-zuid' gekozen vanwege de link met de wijk Zuidhoek de nieuwe afslag 'Goes-zuid' naar 's-Gravenpolder (en het zieken huis) gestuurd. Op het bord bij de huidige afslag 'Kapelle/'s-Gravenpolder' is straks enkel nog plaats voor de aandui ding 'Kapelle'. ALMANAK Over de Vegetarische Slager ging het gesprek bij de koffieauto- maat. Het bedrijf mag namen voor vleesvervangers zoals Vege tarische Gehacktbal, Gerookte Speckjes en Vegetarische Kip- stuckjes niet langer gebruiken, omdat die ten onrechte suggere ren dat er toch gehakt, spek of kip in zit. „Wat een onzin", vond de een. „In huzarensalade zitten toch ook geen huzaren?" De an der knikte instemmend. „Om nog maar te zwijgen van blinde vinken, bokkenpootjes, kousen band, hete bliksem, wentelteef jes, boerenjongens, kletskoppen en hotdogs." Kinderraad maakt nieuwe speeltuin Getuigen gezocht van vernielingen Extra verkeersles op nieuw fietspad HEINKENSZAND 50-plusser kans voor sportclubs Jaarlijks meren enkele honderden riviercruiseschepen af in Zeeland. Dat kunnen er meer worden als gemeenten en ondernemers Zeeland beter op de kaart zetten. Of ze dat gaan doen is de vraag, want riviercruises zijn (nog) geen goudmijn. Reisjes langs de Rijn en Donau zijn al jaren razend populair. Vooral bij Amerikanen. Hoewel Nederlan ders nog niet veel riviercruisen, meren jaarlijks hon derden schepen in Zeeland af. Dat kunnen er meer worden als ge meenten beter reclame maken, denkt stichting Cruise Toerisme Zeeland. Of ze dat gaan doen, wordt binnenkort duidelijk. Jaarlijks meren een kleine 400 schepen afin Vlissingen, Middel burg, Veere, Goes, Terneuzen, Schouwen-Duiveland en Yerseke. Onlangs lieten ook Tholen en West-Brabantse buurgemeenten weten een graantje te willen mee pikken van de 'booming cruisemarkt'. Zeeland profiteert er al een Verzorgingscentra en scholen in midden-Zeeland moeten beter bereikbaar worden met het open baar vervoer (OV). Die aanbeve ling doet de SP op basis van een ei gen enquête naar de kwaliteit van het OV in Zeeland. De Statenfractie van de SP hield de enquête afgelopen zomer via internet. Er kwamen 184 reacties op binnen. Bijna zestig procent van de deelnemers vindt de be reikbaarheid van het openbaar vervoer in Zeeland slecht tot zeer slecht. Veertig procent vindt dat er te weinig buslijnen zijn en bijna de helft van de mensen die de vra genlijst invulden heeft problemen met de aansluiting of de reistij den. In de peiling van de SP scoort het OV in Zeeland een onvol doende: 4,7. Vanuit Schouwen-Duiveland, Zeeuws-Vlaanderen en het platte land van de andere regio's moeten meer rechtstreekse lijndiensten komen naar Goes, Middelburg en Vlissingen, vindt de SP. Ook moet het scholierenvervoer worden uit gebreid en moet IJzendijke weer een bushalte krijgen in het dorp. Een andere wens, het voortbe staan van de Bredabus (vanuit Hulst), is al vervuld. donderdag 5 oktober 2017 De nieuwe afslag van de A58 bij Goes heeft ook gevolgen voor de bebording van de omlig gende afslagen. Het meest in het oog springt straks de afslag 'Kapelle-zuid'. Willem Adriaansens - Jon Herselman, wethouder Tip? redactie@pzc.nl KRABBENDIJKE Leerlingen van de groe pen 8 van de drie Krab- bendijkse basisscholen snuffelen deze week aan het werk van een raads lid. Per klas krijgen ze de opdracht een voorstel te maken voor de herinrich ting van de speeltuin in de Bessenwijk. Woens dag 15 november verde digen ze hun plan tijdens een vergadering van de kindergemeenteraad. Het winnende voorstel wordt ook echt uitgevoerd. KAPELLE Kapelle zoekt getuigen van het vandalisme van afgelopen weekend. Toen zijn allerlei vernie lingen aangericht bij de sportvelden van vv Ka pelle en de korfbalvereni ging. Ook het speeltuintje aan de J.A. Molstraat moest het ontgelden. Ge tuigen worden verzocht zich te melden bij de ge meente (14-0113) of poli tie (0900-8844). Mailen kan ook: j.herselman@ kapelle.nl of servicecen- trum@kapelle.nl. LEWEDORP Het nieuwe fietspad langs de Korenweg in Le- wedorp wordt aangegre pen om de kinderen van de basisschool extra ver keersles te geven. Dat gebeurt samen met friet- fabriek McCain, vlak bui ten het dorp. Naar deze fabriek rijdt veel vracht verkeer. Het thema is zien en gezien worden. De lessen zijn op 12 okto ber. Aansluitend openen de kinderen het nieuwe fietspad. De vijftig-plusser is een kans voor sportclubs. Deze doelgroep wil graag sporten, maar doet het vaak niet. Sportclubs moeten daar meer op moeten inspe len omdat het een groei ende groep is. Om de clubs te helpen wordt een workshop gehou den. Meer info: borsele- beweegt.nl. Cruises Jeffrey Kutterink Vlissingen Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 71