PZC geeft een rondje! 7 Meer aandacht voor begeleiding bij mensen thuis Het hospice in Zierikzee biedt al elf jaar een plek om in pais en vree te sterven. Maar deze zorg kan ook bij de mensen thuis. 6, 7 en 8 oktober in Zoutelande De weg naar het Kaas- kenshuis is er - onbe doeld - één van hoge symbolische waarde: doodlopend. Wie daar als bewoner z'n intrek neemt, doet dat doelbewust in afwachting van een rustig levenseinde. Al gaat die vlieger niet altijd op, vertelt Marianne de Jonge. „We hebben wel eens gehad dat iemand dusdanig opknapte dat hij na een maand of vier weer naar huis ging. Een tijd later ging het weer slechter met hem en is hij hier uiteindelijk wel overleden. Maar goed, het is heel bijzonder wanneer we iemand kunnen uitzwaaien die de deur uit wandelt." Het verblijf in het hospice is voor zowel de bewoners als hun naaste familieleden een zorg minder, er vaart De Jonge. Ze is als vrijwilliger actiefin het Kaaskenshuis en ver loor zelf een halfjaar geleden haar moeder. Aanvankelijk was het de bedoeling dat moeder thuis haar laatste dagen zou slijten, maar ze besliste zelf anders en koos voor het hospice. „Voor mij was het een beetje dubbel, je staat ineens aan de andere kant. Ik heb toen wel heel goed kunnen ervaren hoe belang rijk ons werk is. Het voelde als een warme deken, voor mijn moeder en zeker ook voor ons als familie. Je kan hier altijd binnen vallen of bel len; dat zelfgemaakte soepje mee nemen waar ze zo gek op is. Wil je blijven slapen? Ook goed. Dat geeft voor alle betrokkenen zo'n enorme rust." Bestuurslid Simon van der Haa gen herinnert zich een vrouw 'die hier heel slecht binnen kwam'. „Even later zat ze aan een portie mosselen en een wijntje. Vaak knappen de bewoners door die rust en zorg een beetje op. Heerlijk toch, als je ze dat nog even kan ge ven!" En dat is niet alleen mogelijk in het hospice, benadrukken Van der Haagen en De Jonge. Ook thuis kunnen de geschoolde vrijwilligers van het Kaaskenshuis tot steun en toeverlaat van een ieder zijn. Die 'thuistak' blijkt onderbelicht en wordt amper benut. Waar het hos pice het aantal bewoners de afgelo pen twee jaar zag stijgen van 26 in 20T5 tot 34 vorig jaar, werd voor stervensondersteuning bij mensen We kunnen helpen voorkomen dat die mantelzorgerop z'n tandvlees loopt thuis vorig jaar slechts twee keer een beroep gedaan op de deskun digheid van het hospice. „En dit jaar tot dusver nog maar één keer", zegt De Jonge. Daar wreekt zich ook het be perkte aantal vrijwilligers van het Kaaskenshuis. De 42 medewerkers op de lijst zijn lang niet altijd alle maal inzetbaar. Om goed te kun nen draaien, is een flinke uitbrei ding van dat korps beslist gewenst, aldus Van der Haagen. De Jonge: „Wij zijn in feite het verlengstuk van de mantelzorgen Die kunnen we bij de terminale thuiszorg on dersteunen en vooral ook ontlas ten." Van der Haagen: „Als er al een beroep op ondersteuning wordt ge daan, dan is dat vaak in het laatste stadium; als de mantelzorger ei genlijk al overbelast is. Worden wij direct in het begin ingeschakeld, dan kunnen we helpen voorkomen dat die mantelzorger op z'n tand vlees loopt. Die heeft al genoeg aan z'n hoofd! De professionele hulp verleners moeten deze terminale thuiszorg eigenlijk standaard in hun pakket aanbieden. Maar dat ge beurt te weinig." Hospice-vrijwilligers zijn aan vullend op de huishoudelijke- en verpleegzorg die er al is voor pa tiënten die hun laatste dagen thuis willen slijten. „Wij zorgen bijvoor beeld dat de cliënt comfortabel ligt, geven af en toe ook eens wat te drinken, maar zijn er ook voor een praatje", vertelt De Jonge. „We bie den de rust dat de cliënt niet alleen is als het familielid er even tussen uit wil. Net als in het hospice, maar dan thuis." ijdens de 15de editie van de Kustmarathon Zeeland pakt de PZC uit! >t een reuzenrad natuurlijk! Beleef de finish in Zoutelande vanaf grote hoogte en juich de duizenden sporters die voorbijrennen toe! Als abonnee van de PZC hoeft u enkel de PZC-app te downloaden of deze advertentie te Laten zien voor gratis toegang! Knip de advertentie uit en neem mee! Ga naar pzc.nl/club donderdag 5 oktober 2017 SD Hospice verlicht zorg rond sterven Marcel Modde Zierikzee Het hospice is in feite een groot huishouden, waar van alles gebeurt en intens wordt geleefd, zeggen vrijwilligsters Marianne de Jonge, Gerdieneke de Ruiter en bestuurslid Simon van der Haagen. foto dirk-jan gjeltema - Simon van der Haagen Het Kaaskenshuis houdt zaterdag 14 oktober open dag met soep en koffie. Van 11.00 tot 15.00 uur kan een kijkje worden genomen in de openbare ruimten. Deze advertentie geeft recht op deelname voor maximaal 4 personen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68