In de trein is het nauwelijks veiliger 4 dagen Veluwe Missie Mali op losse schroeven 4 VERTREK JEANINE HENNIS VEILIGHEID Jeanine Hennis schuift komende week gewoon weer als Kamerlid aan bij de VVD- fractie. Of ze terug kan keren in het volgende kabinet is even niet aan de orde, zeggen liberalen. Eerst de vraag: wat wil Hennis zelf? De gezichten in de VVD-vleugel hebben wel eens vrolijker gestaan. Kamerleden lopen dinsdagavond starend naar de grond in hoog tempo de fractiekamer uit. Het ver trek van Jeanine Hennis uit het kabinet - een geliefde collega - hakt erin. Hennis is nog steeds Kamerlid. Daarom verwacht niemand dat haar politieke carrière er al op zit. „Dinsdag zal ze ongetwijfeld weer in de fractie zitten", zegt buiten landwoordvoerder Han ten Broeke resoluut. Hij wordt net als Hennis getipt voor een plek in het nieuwe kabinet. Of Hennis daarvoor nog steeds in aanmerking komt, zoals ze op Prinsjesdag nog zei te verwachten, daarover doen WD'ers er het zwij gen toe. Het is niet aan de orde en bovendien ongepast, zo vlak na het debat dat haar zwanenzang is ge bleken, stellen liberalen. Of, zoals Hennis na het debat zelf zei: „Die vraag is totaal niet relevant." Degene die erover gaat, partijlei der Mark Rutte, houdt al evenzeer de boot af. Hij wil geen vragen be antwoorden over de politieke toe komst van zijn nummer twee, die bij de verkiezingen van maart zelfs op zijn stem kon rekenen. De maatregelen werden genomen na ernstige mishandeling van een NS-conductrice op station Hoofd dorp in maart 2015. Staatssecretaris Sharon Dijksma, NS, ProRail en vakbonden besloten tot ingrepen om spoorgeweld in te dammen. Acht maatregelen om de sociale veiligheid te verbeteren, zijn bijna allemaal en volgens planning ge realiseerd. Dit betekent echter niet dat ze altijd helpen, staat in een analyse van de NS. Sterker nog, de onderzoekers stellen vast: „De in vloed van dit maatregelenpakket op de sociale veiligheid op en rondom het spoor is op dit mo ment dus beperkt, zeker als het gaat om de objectieve veiligheid en de veiligheidsbeleving van reizi gers." Belangrijke aanpassingen zijn nodig om betere resultaten te be halen. Zo zou het toezicht verbete ren als camerabeelden live beke ken kunnen worden. Nog dit jaar start daar een proef mee. In mei had ongeveer een derde van de treinen cameratoezicht, in 2024 moet dat op alle treinen aanwezig zijn. Ook is er meer toezicht nodig bij de toegangspoortjes op de sta tions, zodat mensen er niet door heen glippen. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg 3 dagen Zeist Munsterland All Incl. donderdag 5 oktober 2017 De Tweede Kamer twijfelt of zij kan instemmen met de geplande verlengingen van missies in Mali, Irak en Afgha nistan. De reden: het uiterst kritische rapport van de On derzoeksraad voor Veiligheid (OVV). Volgens de raad plaatst Defensie het belang om missies voort te zetten boven de veiligheid van de eigen mensen. Het kabinet heeft het besluit om te verlengen al op 11 sep tember genomen - vóór het rapport van de OVV. Het de missionaire kabinet wilde niet wachten tot Rutte III op het bordes staat, omdat 'Neder land een betrouwbare partner wil zijn voor onze bondgeno ten' en militairen duidelijkheid verdienen. De Kamer moet zich nog over de geplande verlengingen bui gen, maar is nu kritisch, vooral over de Mali-missie. De vier beoogde coalitiepartijen VVD, CDA, D66 en Christenunie willen van demissionair minis ter van Defensie Klaas Dijk- hoff weten of de VN-missie in Mali nog wel voortgezet kan worden, gezien de kritische kanttekeningen van de OVV. „Het is geen automatisme", zegt VVD-Kamerlid Han ten Broeke. „Als je een ouder van een mortierschutter bent, wil je zeker weten dat hij zijn werk veilig kan doen." De SP, altijd al kritisch op missies, ver wacht nu meer vragen van an dere fracties. „Alles kan niet bij het oude blijven", zegt Ka merlid Sadet Karabulut. D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma legt de bal bij Dijk- hoff. „Hij moet zo snel mogelijk verslag uitbrengen van de extra controles die in missie gebieden zijn uitgevoerd." Tot dat is gebeurd, geldt er een operationele pauze. VVD geeft Hennis de tijd Hanneke Keultjes Laurens Kok Den Haag Acht noodmaatregelen voor meer sociale veiligheid op het spoor die ruim twee jaar terug werden aangekondigd - zoals extra mensen op risicolijnen, meer cameratoezicht - hebben nauwelijks gezorgd voor meer veiligheid of een groter gevoel van veiligheid onder reizigers. Edwin van der Aa Den Haag NS'ers hebben nog steeds te maken met onveiligheid, fotoanp Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: 3 nachten in 4* Fletcher Hotel Epe-Zwolle (8,0) 3 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren, gebruik wifi en binnenzwembad Aankomsten t/m dec. Betaal pas bij aankomst! 4* Hotel Theater Figi (8,2) 4* Hotel Am Wall, Soest (8,0) Incl. koffie met gebak bij Slot Zeist 2 nachten incl. ontbijt, 2x lunchpakket 2 nachten incl. ontbijt |50 2x een 3-gangen diner QQ Gratis parkeren en wifi OH" Drankjes tussen 17 en 22 uur De Veluwe heeft alles voor een korte vakantie! Tip: Kroondomein Het Loo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4