Cubaanse pianist speelt aanstekelijk Even terug naar Klein Orkest 2 RAMON VALLE IM3 De opkomst van Kyteman Muziekfestival Pianist en componist Jet Neve (1977) is een muzikale omnivoor: hij speelt net zo makkelijk jazz als theaterarrangementen en kamermuziek. Morgen opent hij het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. Uitgelicht TOP 3 KINDER BOEKEN De meester toont zich in de beperking; dat weten we al een paar eeuwen, sinds de schrijver Johann Wolfgang Von Goe the het heeft gezegd. Het is ook gewoon waar: minder is meestal meer. Meestal. Er moeten al tijd kunstenaars zijn die wetmatigheden in twijfel trekken, die - tegen beter weten in - domweg doen wat zij denken dat goed is en die daarbij elke waarschuwing in de wind slaan. maar een jongen toen zijn vader hem vertelde dat hij moest kiezen en hoe jong hij ook was, Valle begreep dat kiezen nou precies was wat hij niet wilde. Hij wilde juist niets buitensluiten, alles omarmen. Zo is het gegaan. Valle was als jonge pianist al opgemerkt door een van Cuba's beroemdste pianisten: Chucho Valdés, onder meer de drijvende kracht achter de groep Ira- kere. Valdes zag meteen het immense talent en de verbluffende virtuositeit van Valle. Nog altijd tamelijk jong verliet Valle Cuba en kwam naar Nederland waar hij nu dertig jaar la ter nog altijd woont en werkt. Valle wilde dich ter bij de Europese jazztraditie zijn en ook dich ter bij de Westerse klassieke muziek. Allemaal kwam het in zijn muziek terecht. Natuurlijk niet in plaats van de Cubaanse en andere Latij ns-Amerikaanse muziekstijlen, maar erbij, ernaast. Niet kiezen, weet u nog, alles omarmen. Meestal werkt zo'n aanpak niet, wordt de muziek een alle gaartje, een hutspot die naar alles smaakt en daardoor naar niets. Meestal. De muziek van het Ramón Valle trio waarin de pianist wordt geflankeerd door de voortreffelijke bassist Omar Rodriguez Calvo en drummer Liber Torriente is alles behalve smakeloos. Het spelplezier druipt er heel aan stekelijk vanaf. Het is een muzikaal feest, tech nisch voortreffelijk, maar vooral innemend om dat drie mensen domweg doen wat zij denken dat goed is. Geef ze eens ongelijk. Valle wilde dichter bij de Europese jazztraditie zijn 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN 11 Fotoboek Voor zijn nieuwe al bum Spirit Control vond pianist Jef Neve inspiratie toen hij op reis was in Italië. „Ik ontdekte er bij toeval een cd van Max Richter, met de titel 4 seasons, re-composed, waarop hij de vier sei zoenen van Vivaldi helemaal had bewerkt. Prachtig gedaan en voor mij een enorme inspiratiebron. Toen ik aan het schrijven was onderweg, wist ik al meteen dat de volgende plaat met strijkers moest zijn. Er zitten niet zo veel contrasten in dit album. Wel staan er klassieke momenten en doorgecomponeerde melodieën te- Spirit Control is een soort gevoel van blijheid, omdat alles goed gaat 29STE EDITIE Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen genover jazzsongs, waarin ik samen met mijn ritmesectie de teugels hele maal laat vieren. Spirit Control is een soort gevoel van blijheid, omdat alles goed gaat: het gevoel dat je geest ein delijk doet wat je eigenlijk wilt. Het is een gevoel, een utopie misschien zelfs, maar als iemand zich echt goed voelt, mag dat ook gezegd worden, nietwaar?" Opleiding Dat Neve meerdere muziekstijlen liefheeft, bleek al tijdens zijn oplei ding aan het Lemmens instituut in Leuven. Hij startte bij de Vlaamse pi anist Ron van Rossum in de jazzrich- ting, maar wilde al snel meer. „Ik wilde een breder inzicht ontwikke len in composities en klassieke mees terwerken en ik schreef me ook in voor de richting klassiek, waar Jan Vermeulen mijn docent was. Ik wou een open kijk behouden op beide richtingen en me niet laten opdrin gen wat 'juist' was. Dat betekende dat ik enorm hard moest werken om in de beide richtingen het hoogst mo gelijke niveau te bereiken. Ik kleurde toen niet zozeer buiten de lijntjes, ik werkte vooral heel hard, uren en uren per dag aan mijn instrument." Jef Neve komt uit een muzikaal nest en de piano fascineerde hem als kind al enorm. „Ik wilde piano stude ren. Bij ons thuis stond er in de living een grote piano, ik vond het een in strument met een groot bereik en er kwamen prachtige klanken uit. Ik heb dus spontaan voor dit instru ment gekozen. Mijn moeder is een begenadigd pianiste en zingt nog donderdag 5 oktober 2017 PZ Mischa Andriessen is groot liefhebber van jazzmuziek. Hij schrijft regelmatig recensies. Wat: Ramón Valle Trio Waar: Porgy en Bess, Terneuzen Wanneer: zondag 8 oktober, 15.00 uur De Cubaanse pianist Ramón Valie was nog Reageren? uitenthuis@persgroep.nl Rachel Renée Russell - BFF's voor even. Het elfde deel in de succesvolle mei denserie met in de hoofdrol Nikki Maxwell, blunder koningin. pc Ijjnntfc Roald Dahl - De Griezels Meneer en mevrouw Griezel vormen een wel heel bij zonder stel. Ze doen alles om el kaar het leven zuur te maken. rw«cltjk (iraffip WMUftjajl» t. Tosca Menten, Jozua Douglas en Manon Sikkel - Gruwelijk grap pige griezelver halen Vooral NIET lezen voor het slapengaan! Bron: CPNB B Ramón Valle: het spelplezier druipt er vanaf, fotogovertdriessen Fotograaf Gabriel Ei- senmeier volgde de Utrechtse muzikant Ky teman (Colin Benders) tien jaar op de voet en legde de stormachtige opkomst vast van zijn energieke hiphop/jazzfor matie Kytemans HipHop Orkest, en het vervolg met zijn The Kyteman Orchestra. Eisenmeier fo tografeerde Kyteman en zijn muzikale familie tij dens de vele succesvolle optredens in binnen- en buitenland, maar ook achter de schermen. The Kyteman Family ligt nu in de winkel. Altijd een open blik Jeanette Vergouwen 44 —Jef Neve De 29ste editie van het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen (van 6 t/m 21 oktober) houdt vast aan het bekende con cept: laagdrem pelige concerten voor een zo breed mogelijk publiek. Het thema is dit jaar 'contrasten'. Gezocht is naar enkele contrasten met de klassieke muziek. Jazz, Zuid-Ameri- kaanse- en film muziek lenen zich daar goed voor. Het festival is er van overtuigd dat vooral grote or kesten meer pu bliek trekken en nodigde daarom het Orkest van het Oosten, Am sterdam Sinfo- nietta, Sinfonia Rotterdam XL en de Nordwest- deutschen Phil- harmonie uit. Met werken als de vi oolconcerten van Mendelssohn en Tsjaikovski, het pi anoconcert van Chopin en symfo nieën van Brahms, Beetho ven en Dvorak is de drempel laag. In de Kinderboekenweek kijkt en luistert Machiel Coehorst met enige nos talgie naar liedjes van Klein Orkest. Met een half oog volgt hij een span nende IJslandse serie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46