f 14 ZEELANI m INTERVIEW PETER DE BOER Kolonel Peter de Boer (44) draagt vandaag het commando over van de vliegbasis Woensdrecht, de grootste werkgever van de gemeente. Tijd voor een terugblik, en een kijkje achter achttien kilometer hekwerk. Alsjeinde klas vraagt wie iemand kent die hier werkt, dan zien we heel veel vingers Tja, dat hek. „Het blijft een eeuwige strijd", drukt luchtmachtkolonel Peter de Boer zich in krijgster men uit. „Er gebeuren op vliegbasis Woensdrecht fantastisch leuke, gevarieerde dingen en we heb ben niks te verbergen, maar veel kun nen we nou eenmaal niet laten zien. Jammer, maar we brengen het toch zo goed mogelijk voor het voetlicht." Zo'n drie jaar voerde De Boer het commando over de Koninklijke Mili taire School Luchtmacht Vliegbasis Woensdrecht, met circa 2.000 banen de grootste lokale werkgever. „Als we op scholen vragen van wie er vaders, moeders of kennissen hier werken, gaan bijna alle handen omhoog." Toen De Boer het commando in 2014 overnam van kolonel Johan de Jongh, was er zo'n 30 procent bezui nigd. „Dat werden erg dikke plakken met de kaasschaaf. Onze opleidingen moesten efficiënter, zonder kwaliteit PROFIEL in te leveren. Een diploma moet iets waard zijn, overal ter wereld." Daarnaast diende hij samenwer king te zoeken. Het hek met de com merciële luchtvaartburen bij Avio- landa werd letterlijk opengezet om onderhoud en instructie over en weer te faciliteren. Met de 2500 meter asfalt aan start- en landingsbanen had de basis al een gedeelde levens ader met het businesspark, met zo'n duizend banen ook een economische factor van belang. Een die nog gaat groeien met het toekomstige onder houd aan motoren en onderdelen van de F35-straaljager. „Wij hebben veel technische top- instructeurs in vaste dienst die ook les geven bij de AMTS", verwijst De Boer naar de Aircraft Maintenance Training School op Aviolanda. „Zij zijn gewend om mensen in te huren. Van die flexibele schil maken wij dan weer gebruik. Dus echt afspraken op werkniveau, niet alleen op papier." Fikkende vliegtuigromp De Boer trad ook buiten de hekken. „Zag je ze trainen bij ons brandweer- oefencentrum", duidt hij op de fik- kende vliegtuigromp die werd ge blust. „Een van de mooiste centra van Europa. Maar we blussen hier ook op bedrijventerrein De Kooi, werken sa men met vrijwillige brandweer en de veiligheidsregio's. Die sturen ons ook instructeurs voor basislessen waar onze specialisten te duur voor zijn." Maar de vliegbasis omvat zoveel meer, vertelt hij met een enthousi asme dat zijn afscheid nog zwaar zal doen wegen. „Ik zei ook in één hart slag ja toen ik naar Woensdrecht kon. Zo'n mooie locatie op de Brabantse Wal. En alle andere vliegvelden on dersteunen met het oog op missies." De Boer schat dat 90 procent van alle luchtmachtmilitairen zijn of haar opleiding deels in Woensdrecht ge niet. „Je leert hier naast technische zaken ook op tijd komen, communi ceren - zonder mobieltjes, haha - en samenwerken. Je wordt bij Defensie ontregeld, weet soms niet wat je te wachten staat. Maar bij het afronden van je opleiding ben je zelfverzeker der. Mooi als ouders en familie die metamorfose zien bij de beëdiging." Met 1.200 bedden is de basis het grootste 'hotel' in de regio. Inclusief mbo-stagiairs lopen er dagelijks 600 a 700 leerlingen rond. Al blijft werving nodig. „We maken lespakketten om leerlingen van groep 7 en 8 met name voor techniek te interesseren." Ook breidde De Boer het aantal instruc teurs weer uit („We hadden te diep gesneden") en liet de dertien vlieg tuigen, type Pilatus PC7 modernise ren. „We kunnen weer vooruit." Trots is hij ook op de meteorologi sche dienst, die 24 uur per dag het weer overal ter wereld checkt in ver band met de inzet van militairen. „We zijn zelfs back-up voor het KNMI in De Bilt. Toen ze onlangs storing hadden, kwamen ze hier werken." Tevens opende De Boer in 2016 een dronetestcentrum, waarvan ook overheden en bedrijven gebruik kunnen maken. „We willen voorop lopen in techniek. Met Staatsbosbe heer kunnen we op dronebeelden be kijken waar we moeten maaien. Be paalde grashoogtes trekken vogels aan en dat combineert slecht met vliegtuigen." Anderzijds is er overleg over natuurgebied Markiezaat. „We passen in gevoelige seizoen vliegrou tes aan om broedvogels niet te sto ren." Ook voor de 28 buren van de ba sis ging hij de poort uit. „Er zal altijd wat herrie zijn, maar beter commu niceren vooraf dan later procederen." Inhuldiging De Boer ontving in 2013 van premier Rutte een medaille omdat hij het commando voerde over het militair ceremonieel op De Dam bij de inhul diging van koning Willem-Alexan der. Maar veel meer voldoening voelt hij over zijn missies in Afghanistan, Kosovo en Afrika. „Een gebied moet veilig zijn voor je kunt opbouwen. Het mooiste is om daaraan bij te dra gen. Dat houden we de jongens en meiden hier in opleiding ook voor." Vandaag draagt hij het commando over aan Ben Kamstra. Zelf wordt De Boer strategisch adviseur op het mi nisterie in Den Haag, met drones en cyberoorlogsvoering in portefeuille. „Oorlog is al lang niet meer ijzer op ijzer alleen. Je moet ook politiek, eco nomisch en digitaal je land bescher men tegen georkestreerde aanvallen. Boeiend, maar ik ga het enthousi asme en vakmanschap van alle Tuchtmachters' om me heen wel missen." donderdag 5 oktober 2017 2.V Achter de hekken vandaan Peter de Brie Hoogerheide Naam: Peter de Boer Geboren: 11 juli 1973 in Neder- horst den Berg Opleiding: Militaire Academie, universitaire studie politicologie Woonplaats: Rijen Rang: kolonel Koninklijke Luchtmacht Huidige functie: commandant vliegbasis Woensdrecht (van 27 augustus 2014 tot en met 4 ok tober 2017) Vorige standplaatsen: o.a. Breda, vliegbases Twente, Leeu warden, Gilze-Rijen, Eindhoven Op uitzending: zeven keer, o.a. drie keer Afghanistan, Kosovo, Ethiopië en Eritrea Nieuwe functie: strategisch adviseur van hoofddirectie beleid op het Ministerie van Defensie in Den Haag Kolonel Peter de Boer droeg gister middag na driejaar het commando van zijn geliefde vlieg basis Woensdrecht over. „Ik zei destijds in één hartslag ja toen ik hier naartoe mocht." FOTOTONNY PRESSER/PIX4PROFS - Peter de Boer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42