5 ONGEVAL IN HET BUITENLAND Veilig terug in Zeeland kijken Middelburgers Jurry Joosse en Leo de Bie terug op hun quadongeval in Griekenland. Nek gebroken, heup gebroken, bekken gebroken, ribben gebroken, diepe schaaf- en vleeswonden. Maar ze leven nog. Draag die helm! Donderdag 14 september postte Middelburger Jurry Joosse nog op Facebook: „Zitten nu in een perfect appartement voor weinig. Morgen scooter of quad huren en lekker toe ren." Eén dag later liggen ze in het ziekenhuis. Jurry: „Die vrijdag huurden we een quad: een soort botsauto maar dan Juxer. Hadden we nog nooit op gereden, maar dat leek ons wel eens leuk." Het gebeurt nog geen tien minu ten na hun vertrek. „We rijden op een bergweggetje langs de kust. Links de zee, rechts de bergen. Geen mens te zien. Naxos is een idyllisch eiland: een plaatje. Leo de Bie, een vriend met wie hij op vakantie is, rijdt. Ik zit lekker achterover om me heen te kijken. 'Wat leuk, een ravijn tje', zeg ik nog. Het volgende mo ment knallen we op een muurtje." Als Jurry zijn ogen opslaat, ligt hij in een weiland, vier meter lager dan de weg. Naast hem rijst de rotswand op. Een paar meter verderop ligt de quad. Leo, die vlakbij ligt, herhaalt steeds hetzelfde: „Ik kan me niet be wegen!" Jurry is in het dagelijks le ven senior supervisor bij Roompot Vakanties. Een echte regelneef. Hij schiet in 'de actiemodus': „Opstaan, hulp halen, dacht ik. Ik lag helemaal We hebben het van zo veel artsen daar gehoord: er zijn voortdurend ernstige ongelukken mee open, ik had mijn bekken gebroken, maar ik kon lopen - misschien door de adrenaline. Een kwartier lang zwaaide ik met mijn bebloede ar men naar voorbijgangers boven op de weg. Pas bij de derde lukte het. Een Griekse militair met een ver pleegkundige achtergrond, die di rect in actie kwam. We waren ge red!" Naxos is een klein eiland: 19.000 inwoners. In het lokale ziekenhuis kunnen ze wel vleeswonden hech ten (Jurry: „Zonder verdoving.") maar aan de gebroken nekken wa gen ze zich niet. Vastgebonden tus sen vier planken, op een catamaran die beukt op de golven, maakt het duo de oversteek naar Mykonos. Een helikopter vliegt hen naar een ge specialiseerd ziekenhuis in Athene. Hun nekken worden er vakkundig gerepareerd en daar zijn ze oneindig dankbaar voor. Maar in publieke zie kenhuizen is geen verzorging; alleen medische hulp. Jurry deelt zijn zie kenhuiskamer met acht man en een stel duiven. Hij kan niet meer lopen, maar niemand helpt hem naar de wc. Drie dagen lang liggen ze in de moordende hitte, in dezelfde ge scheurde, vieze kleren, de klitten opgedroogd bloed nog in het haar. Als er eten is - dankzij donaties - zet de verpleegster het naast hen neer. Een half uur later haalt ze het weer weg. „Maar wij konden zelf niet eten! Na 48 uur niet eten en drinken heeft het bezoek van de Italiaan te genover ons mij gevoerd." Dankzij bemiddeling van een arts die zich ernstig zorgen maakt over de heup van Leo, kunnen ze na een week naar een privéziekenhuis waar Leo direct onder het mes gaat. Het is er schoon, er is verzorging. „Stro mend water over mijn lichaam. Zo fijn." Ze zijn nét weer thuis. Met nog maanden herstel voor de boeg, heeft Jurry een boodschap: „Zoveel artsen zeiden het: er zijn voortdurend ern stige ongelukken met quads. Je ziet iedereen rijden en denkt: het zal wel goed zijn. Maar een ongeluk zit in een klein hoekje." VERZEKERING donderdag 5 oktober 2017 PC Zó met de quad het ravijn in Ondine van der Vleuten Vlissingen - Jurry Joosse i|v Jurry Joosse (links) en Leo de Bie moeten nog maanden herstellen, foto mechteld jansen Deze zomer sloeg alarmcen trale Eurocross alarm over het grote aantal ongevallen met scooters en quads in het buitenland. Eurocross zag een toename. Sos International, eveneens gespecialiseerd in medische reishulpverlening, ziet eerder een constante stroom. „Voornamelijk scooters, quads minder vaak." Wellicht omdat quads eenvoudigweg minder gehuurd worden dan scooters; maar als er iets mee misgaat, is het ook goed mis. Annelies Tiggelaar van de Alarmcentrale ANWB herkent het beeld: „Het is nogal een stevige machine en zeker als je thuis nooit zo'n ding bestuurt en de omgeving en verkeersre gels niet kent, kunnen de gevol gen enorm zijn." Reizigers die toch graag eens een scooter of quad willen huren, raadt zij aan: „Draag in ieder geval een helm en eventueel andere bescher mende kleding. Vraag vóór je je creditcard afgeeft bij de ver huurder, of er een eigen risico is en wat er bij een ongeval ge dekt is. Misschien wel schade bij degene die je aanrijdt, maar niet bij jezelf. Als je iets moet tekenen, lees dan goed waar voor." In landen als Griekenland en Italië worden patiënten al leen verzorgd in privéklinieken; in publieke ziekenhuizen ver zorgt familie of een ingehuurde verpleegster de patiënten. Tig gelaar: „Check de dekking van je reisverzekering, de zorgver zekering is niet genoeg. Zeker niet als je gewond terug naar huis moet of als er familie moet overkomen om je te helpen. Een verzekering gevaarlijke sporten is ook nodig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33