Van Riessen rijdt in bijzondere Japanse keirincompetitie 25 De prestigieuze keirincompetitie in Japan is om meerdere redenen bijzonder te noemen. Laurine van Riessen (30), de eerste Nederlandse deelneemster, vertelt over de gekte aan de hand van drie thema's. Een populaire competitie Wevers kan niet overtuigen Geen nominatie voor Schippers Gregorius held van Yankees Quarantaine Vanaf vandaag is Laurine van Riessen afgesloten van de buiten wereld. En dat vier dagen lang. Haar telefoon, normaal gesproken altijd binnen handbereik, is inge leverd. Naar buiten gaan is geen optie en al die tijd spreekt ze al leen maar met dezelfde mensen. Dit allemaal om matchfixing te voorkomen. Het doet haar niets. „Zo ervaar je de cultuur van het keirinfietsen. Mooi en een beetje bizar", zegt ze. Zit je de hele dag in een soort wachtruimte." Haar ervaring in het baanwiel- rennen is sowieso gering. Twee ënhalf jaar geleden stapte de win nares van olympisch brons (1000 meter, Vancouver 2010) over van de schaats naar de fiets. Ze haalde de Spelen van Rio (2016) en gaat nu voor succes op die van Tokio (2020). De bijzondere uitnodiging voor deelname aan de keirincom petitie - slechts drie andere inter nationale baanrensters werden hiervoor gevraagd - paste uitste kend in dat plan. Van Riessen traint op de toekomstige olympi sche piste en rijdt in korte tijd veel meer wedstrijden dan in de normale wereldbekercompetitie. „Ik krijg zo ook zicht op de ma nier van trainen van mijn concur renten. Het is ontzettend leer zaam." Gokkers De handen moeten aan het stuur blijven, opkijken is uit den boze en wat er ook gebeurt: altijd doorrij den tot de finish. Dit leerde Van Riessen op de speciale keirin- school, in de eerste tien dagen na haar aankomst in Japan. „Je moet echt oppassen, alles kan een teken zijn voor de gokkers." Ze heeft er inmiddels drie wed- strijdweekeinden op zitten. Twee keer won ze, één keer werd ze tweede. „Erg goed dus." Dit week einde is haar laatste optreden. Al haar onkosten in Japan worden be taald door de organisatie. Aan de hand van de wedstrijduitslag volgt ook een financiële vergoeding. En of er veel op haar gegokt wordt? „Jazeker!", zegt Van Ries sen. Vlak voor de race ziet ze de fa vorieten van de gokkers op een beeldscherm voorbijkomen. „Dan denk je: oh, ze hebben wel ver trouwen in me." Papieren boeken Ze was al jaren een vrouw van het scherm. Papieren boeken, daar deed Van Riessen niet aan. Te las tig om mee te zeulen. Maar alle di gitale apparaten die ook maar enige verbinding met de buiten wereld kunnen maken, worden door de keirinorganisatie ingeno men. „Dus dacht ik slim te zijn. Ik nam mijn e-reader mee, waar je verder niks mee kunt." Uit voor- VERDIENSTEN zorg toch maar inleveren, geboden de Japanners. Ja, dan verveel je je wel", zucht Van Riessen. Nooit sliep ze zoveel rond wed strijden. „Ik heb nu alle tijd om te tukken. En om te praten met ande ren." In eerste instantie dacht ze met enige regelmaat: even mijn te lefoon checken. Ontwenningsver schijnselen. „Wel goed dat je zo leert uit die digitale wereld te stappen. Je denkt dat je van alles mist, maar altijd valt het uiteinde lijk mee." En Van Riessen had het geluk dat ook Theo Bos aan de kei rincompetitie meedoet. Van hem leent ze papieren boeken. „Zit ik ineens aan de oorlogsverhalen." Het zal gezelliger worden, straks als ze terugkeert naar de 'normale' competitie. Die begint al snel. Vol gende week zondag landt ze op Schiphol, een dag later vertrekt ze naar Berlijn. Het EK wacht al weer. donderdag 5 oktober 2017 TURNEN Sanne Wevers heeft op de WK in het Ca nadese Montréal geen ver pletterende indruk kunnen maken bij de kwalificatie voor de toestelfinale op balk. De olympisch kampi oene van Rio 2016 kwam tot een tegenvallende score van 12,733. Daarmee stond ze bij het ter perse gaan van deze krant vijfde, maar er kwamen toen nog een aantal sterke turnsters in actie. Eythora Thorsdot- tir deed het net iets beter: 12,833, de vierde score. Al leen de beste acht turn sters plaatsen zich voor de finale, die voor komende zondag op het programma staat. ATLETIEK Dafne Schippers (foto) behaalde tijdens de WK goud op de 200 meter en brons op de 100 meter, maar een nominatie levert dat haar dit jaar niet op. De mondiale bond IAAF nomi neerde de Utrechtse al niet voor de verkiezing van at lete van het jaar, en ook de Europese bond zette haar niet op de shortlist voor de verkiezing van Europees atlete van het jaar. Wel ge nomineerd zijn de Belgi sche meerkampster Thiam, de Griekse polsstokhoog- springster Stefanidi, de Russische hoogspringster Lasitskene en de Poolse kogelslingeraarster Wlo- darczyk, allen wereldkam pioen. HONKBAL De Nederlandse Mariekson 'Didi' Gregorius sloeg een historisch home run bij de New York Yan kees. Gregorius bracht met zijn uithaal niet alleen zich zelf, maar ook twee ploeg genoten over de thuisplaat. De Yankees, die drama tisch aan de wedstrijd waren begonnen met een 3-0 achterstand tegen Minnesota Twins, trokken zo nog in de eerste inning de stand gelijk. Nooit eer der was een ploeg in het na-seizoen zo snel van een dergelijke achterstand te ruggekomen. Mede door zijn 25ste homerun in het reguliere seizoen, een uni cum, blijven de Yankees in de race voor een plaats in de Wolrd Series. Fietsen en vervelen, vier volle dagen lang Lisette van der Geest Tokio TX7.-b£hlJX7 A Laurine van Riessen (mid den) tijdens een van haar wedstrijden. FOTO KEIRIN MAGA ZINE M Informatie over de niet- Japanse deel nemers (met linksonder Van Riessen) voor gokkers, foto LAURINE VAN RIESSEN Japan is het land van de kei- rin, de plek waar de sport ooit begon. Zelfs mannen van 50 fietsen nog in de Japanse kei rincompetitie - het gaat im mers om het gokken en de wedstrijduitslag, niet om de snelste of sterkste. Een uitnodiging voor deze competitie is gewild in het in ternationale baanwielrencir- cuit. De verdiensten kunnen goed zijn en een baanwielren- ner ontwikkelt zich. Renners moeten vooraf vertellen welke tactiek ze beogen: hoe vroeg ze aangaan bijvoorbeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25