trucs moeten Argentinië aan WK-deelname helpen 23 2011 nog van Liverpool naar Hof- fenheim omdat ik wekelijks wilde spelen, zodat ik het EK van 2012 in Polen en Oekraïne zou halen. Ik speelde bij mijn club, maar Bert van Marwijk nam Ibrahim Afellay, die een jaar geblesseerd was ge weest, mee naar het EK. En in de aanloop naar het WK van 2014 merkte ik dat Louis van Gaal veel spelers uit de eredivisie selec teerde. Het was voor mij één van de redenen om voor een terugkeer naar Ajax te kiezen. Dat was stra tegisch misschien slim, maar ik werd nooit opgeroepen." Liefde Het maakte dat de liefde tussen Babel en Oranje voorgoed verdwe nen leek. De aanvaller volgde de verrichtingen van het Nederlands elftal nauwelijks nog, tot hij eerst bij Deportivo La Coruna en later bij Besiktas zo goed presteerde dat een uitnodiging uit Zeist niet lan ger kon uitblijven. Zes jaar na zijn laatste interland, de in Hamburg met 3-0 verloren oefenwedstrijd tegen Duitsland, is hij er weer bij. „Ik had Oranje losgelaten en nu zit ik er wel bij. Bizar eigenlijk. Mijn laatste doelpunt? Ik las het laatst ergens. Tegen Oekraïne." Op 24 mei 2008, in de Kuip. De laatste treffer in de met 3-0 ge wonnen oefenwedstrijd was in derdaad van Babel. „Het waren an dere tijden", zegt hij. „In die peri ode speelde ik met ervaren jon gens als Edwin van der Sar, Gio vanni van Bronckhorst en Ruud van Nistelrooy. Dit Oranje heeft juist een heel jonge groep. Als er varen speler ga ik nu niet met de vinger omhoog voor de groep staan, maar ik praat wel met spe lers. Net nog na de training ben ik in de bus bewust even naast Mat- thijs de Ligt gaan zitten." Van Babel, hoogstwaarschijnlijk de linkerspits zaterdagavond in Borisov tegen Wit-Rusland, wor den straks doelpunten en voorzet ten verwacht. Oranje wil Zweden op de valreep nog voorbij, op doel saldo. „Of dat nog kan? Mijn ant woord is dan: in 2007 verloren we met Ajax het kampioenschap op één doelpunt. PSV stond er voor de laatste speelronde het slechtste voor, maar ze werden wel kampi oen. Zij maakten die middag de goals die nodig waren. Het is dus niet onmogelijk." Voor wie Babel heel lang niet meer in actie zag, hij zegt een an dere voetballer te zijn geworden. „Vroeger werd er geschreven: Ba bel is alleen goed als er ruimte is, dan kan hij zijn snelheid gebrui ken. Is die ruimte er niet, dan heb je niks aan Babel. Ik heb dat kun nen veranderen, kan nu ook func tioneren wanneer tegenstanders met elf man hun eigen zestienme tergebied induiken. Die kwalitei ten had ik misschien altijd al, maar die heb ik moeten ontwikkelen. Vanaf mijn tijd bij Hoffenheim ben ik constanter geworden. Daar voor was het de ene week een acht, dan weer een vijf." Buiten het voetbal werd hij ook professioneler. Bondscoach Marco van Basten schrapte hem ooit op het laatste moment uit de basiself, omdat Babel zich te laat meldde bij de tactische bespreking. „Dat hoort een beetje bij jonge spelers. Dat is scherpte en focus. Sinds die tijd ben ik wel één van de eersten bij de bespreking, vaak zelfs een kwartier te vroeg." Ik had Oranje losgelaten, en nu zit ik er wel bij, bizar eigenlijk Ook zijn periode bij Al Ain, in de Verenigde Arabische Emiraten, bracht hem verder. Uiteraard fi nancieel, maar ook als speler. „Ik ben op reis geweest, zo zie ik het. Bij Al Ain nam de club mij niet in bescherming. We hadden een derby verloren en de fans gooiden met sandalen. Ik kreeg er eentje tegen mijn schouder. Uit emotie gooide ik een slipper terug. Dat was het einde van mijn carrière daar, de fans wilden mij niet meer zien spelen. Maar daarna startte een nieuwe periode. Noem het geen nieuwe bladzijde, maar een heel nieuw boek. Deportivo La Coruna kwam. En Besiktas kwam. In Turkije werd ik kampioen. En nu zit ik weer bij Oranje." stadion La Bombonera, de vaak zo angstaanjagende thuishaven van Boca Juniors. De Argentijnse voet balbond denkt dat het publiek, dat in het stadion met de steil oplo pende tribunes op zo'n vier tot ze ven meter van het veld zit, een im ponerende werking kan hebben op Peru en de eigen ploeg een extra sti mulans geeft. Daarom is La Bombo nera voor het eerst in twintig jaar het decor van een officieel duel van de Argentijnse ploeg. Peru sputterde nog wel wat tegen over de speellocatie. La Bombonera staat niet echt bekend als veilig. Twee jaar geleden werd het stadion nog tijdelijk gesloten nadat Boca- fans in de rust van de derby tegen River Plate pepperspray in de spe lerstunnel spoten, waardoor diverse spelers van de tegenstander oog problemen opliepen. Maar het Ar- WK-STAND Zuid-Amerika gentijnse lobbywerk is nog altijd ijzersterk en het protest van de Pe ruanen hield geen stand. En passant probeerden de Argen tijnen bij de wereldvoetbalbond ook nog de aanstelling van de hen kennelijk welgevallige Boliviaanse scheidsrechter Gery Vargas erdoor te drukken. Dat mislukte wel. Bij Peru vertrouwen ze de oppo nent voor geen cent. „De Argentij nen zijn smerig, ze zullen er ook buiten het veld alles aan doen om te winnen. Het maakt niet uit wie er fluit, ze gaan proberen de scheids rechter om te kopen en onze ploeg te intimideren", zei José Velasquez, een van de grote Peruaanse spelers uit de jaren tachtig in de krant Did- rio Trome. Zelf speelde hij in 1985 een cruciale WK-kwalificatiewed- strijd tegen Argentinië. „De verde digers Daniel Passarella en Oscar Garré hadden hun vingers inge smeerd met van die Vicks Vaporub zalf. Daarmee prikten ze ons bij vrije trappen en hoekschoppen in onze ogen." De Argentijnen zijn smerig, zullen er ook buiten het veld alles aan doen om te winnen De huidige Peruaanse bondscoach Ricardo Gareca, Argentijn nota bene, ontwaarde bij de eerste trai ning vorige week al een Argentijnse spion. Daarop liet hij het trainings complex in Lima afgrendelen. Om nachtelijk kabaal van Argentijnse supporters voor het hotel en moge lijk gesjoemel met het eten zoveel mogelijk te voorkomen, is de ploeg pas gisteren in Buenos Aires gearri veerd. Met in de bagage zelfs eigen water, om te voorkomen dat de Ar gentijnen eenzelfde truc uithalen als op het WK van 1990 in Italië. In de achtste finale tegen Brazilië kreeg de Braziliaan Dunga toen een Argentijnse bidon aangereikt waarin water met het slaapmiddel rohypnol zat. Als oud-speler van Boca kent Ga reca de mystiek van La Bombonera. „Maar stadions winnen geen wed strijden." Hij heeft de geschiedenis aan zijn kant. De laatste keer dat Ar gentinië zich niet plaatste voor een WK, in 1970, verloor de ploeg de beslissende kwalificatiewedstrijd uitgerekend van Peru (0-1). Plaats van handeling? La Bombonera. donderdag 5 oktober 2017 Zes jaar geleden speelde Ryan Babel zijn laatste interland, nu lonkt weer een basisplaats, foto pim ras Ryan Babel Morgen 01.30 uur Argentinië - Peru Woensdag 01.30 uur Ecuador - Argentinië gespeeld Pt (v-t) 1 Brazilië 16 37 (38-11) 2 Uruguay 16 27 (28-18) 3 Colombia 16 26 (19-16) 4 Peru 16 24 (26-25) 5 Argentinië 16 24 (16-15) 6 Chili 16 23 (24-23) 7 Paraquay 16 21 (17-23) 6 Ecuador 16 20 (24-24) 6 Bolivia 16 13 (14-34) 6 Venezuela 16 7 (18-35) naar WK in Rusland (nrs. 1-4). Nummer 5 speelt play-off tegen nummer 1 Oceanië. —José Velasquez

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23