7, Korte metten met ontwijkers belastingen II III III III III "I I" I" 17 bieden: het vakantiegeld dat ze laten rollen. Dat kan het eiland goed gebruiken. Een groot deel van de eilandbevolking leeft rond de armoedegrens. De afgelopen jaren is daarom flink geïnvesteerd in de promotie van het eiland als aantrekkelijke bestemming. Met succes. Rijna: „We zijn uitgeroepen tot beste cruisebestemming van het Cari- bisch gebied. Met een premie per passagier verleiden we cruise schepen om op hun reis ook Bo naire aan te doen." Kwamen er vijfjaar geleden nog zo'n 150.000 cruisepassagiers aan wal, dit jaar komt de teller volgens de Tour ism Corporation Bonaire ruim boven de 400.000 uit. Drie keer zoveel als het aantal vakantiegan gers dat per vliegtuig komt. Opleveren Maar wat leveren al die cruisetoe risten het eiland op? Dat valt te gen, merkt Flavia Anselma. Ter wijl de zon om 9 uur 's ochtends al ongenadig fel schijnt, wacht zij in de schaduw van haar kraampje op passagiers van de Pullmantur Zenith die een tripje naar de fla mingo's of zoutvlakte willen ma ken. In plukjes stromen de men sen van het cruiseschip. Slechts een enkeling informeert bij An selma of haar concurrenten naar een snorkeltrip of eiland tour. An selma: „Veel mensen boeken hun excursie al op de boot. Cruisepas sagiers geven weinig uit. Ze over nachten niet op het eiland. Rond 12 uur willen ze allemaal weer aan boord om te eten, want dat is in begrepen bij de cruise. Aan wal kopen ze hoogstens een ijsje of een flesje water." Daar staat tegenover dat de cruisetoeristen een steeds grotere aanslag op het kleine eiland vor men, zegt de burgemeester. „De schepen worden alsmaar groter. Soms ligger er twee op één dag. Dan zijn er bijna dubbel zoveel mensen op het eiland, staat er file in Kralendijk en liggen de paar stranden die we hebben bomvol." De weerstand tegen toeristen Cruisepassagiers geven weinig uit. Rond 12 uur willen ze allemaal weer aan boord om te eten en buitenlanders op Bonaire groeit, zo werd vorig jaar beves tigd door een onderzoek van het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde. 73 pro cent van de Bonairianen vindt dat er teveel Nederlanders op het ei land wonen, 45 procent dat er te veel toeristen komen. „Bonaire wordt overgenomen door buiten landers", verwoordt James Finies van actiegroep Nos ke Boneiru bèk ('Wij willen Bonaire terug') hun gevoel. „Het zijn vooral bui tenlanders die geld verdienen aan het toerisme. De Nederlandse en Amerikaanse hoteleigenaren, de Fransen en Italianen die hier res taurants hebben. Voor de Bonai rianen blijven alleen de kruimels over: de taxiritjes, duiklessen." Terwijl de welvaartsgroei uit blijft, stijgen de prijzen. De vro lijk gekleurde villa's aan de bou levard die in de vakantiebrochu res pronken, zijn voor de gewone Bonairianen onbetaalbaar. Zij wonen in de buitenwijken van Kralendijk of in Rincon, het enige dorp. Daar staan huisjes met golf platen daken, afgedankte auto's op bierkratjes langs de kant van de weg en slingert afval rond. Kwetsbare natuur Dat laatste baart ook milieube schermers zorgen. Bonaire heeft een bijzondere natuur. De toeris ten die komen voor het koraal, de rust en de vogels zetten die kwets bare natuur juist onder druk. Niet alleen omdat ze reizen met mi lieuvervuilende cruiseschepen of vliegtuigen en slapen in aircondi tioned hotels. Alle plastic verpak kingen die ze gebruiken, blijven achter op het eiland - of waaien in zee. Een recyclingsysteem is er niet. En als toeristen zich insme ren met zonnebrandcrème waarin oxybenzon zit, is dat dodelijk gif voor het koraal. Zelfs al is het maar een druppeltje. Op Bonaire is geen plek voor massatoerisme, vindt ook gezag hebber Rijna. Het cruisetoerisme is volgens hem doorgeschoten. „We hebben Bonaire uitgeleverd aan de rederijen." Rijna bestrijdt echter dat de komst van tourope rators als Corendon en Sunwing de deur wagenwijd openzet voor het massatoerisme. „We hebben hier niet veel stranden en uit gaansgelegenheden. Hotels mo gen niet de hoogte in bouwen. Bonaire wordt geen Benidorm." Belastingontwijkers en -fraudeurs hebben in Europa hun langste tijd gehad. In krap anderhalf uur legde de Europese Commissie gisteren internetwarenhuis Amazon een naheffing op van 250 miljoen euro, sleepte het lidstaat Ierland voor de rechter omdat het een naheffing van 13 miljard euro voor Apple trai neert, en legde het voorstellen op tafel om een BTW-gat van jaarlijks 250 miljard euro te dichten. Eurocommissarissen Margrethe Vestager (Mededinging) en Pierre Moscovici (Economische en mone taire zaken) hadden overduidelijk lol in hun productieve dagje. De na heffing voor Amazon is gebaseerd op hetzelfde principe als eerdere naheffingen bij Fiat (Luxemburg), Apple (Ierland), Starbucks (Neder land) en 35 multinationals in Bel gië: illegale staatssteun door een ook al illegaal belastingvoordeel. Gepikeerd Amazon haalde dat voordeel bin nen door speciale afspraken met het groothertogdom Luxemburg, waardoor het over driekwart van zijn winsten geen cent belasting af droeg en het over de hele linie vier keer minder betaalde dan vergelijk bare lokale bedrijven. Precies zoals eerder bij Fiat reageerde de Luxem burgse regering gepikeerd en zin speelde ze op een gang naar de Eu ropese rechter. Daar ligt ook de Apple-zaak al voor, en nu dus twee keer omdat de Ierse regering weinig aanstalten maakt de naheffing te innen. Ier land is bang daarmee zijn eigen ves tigingsklimaat te ondermijnen, maar Vestager wil juist dat bedrij ven, groot en klein, gelijk worden behandeld. Luxemburg en Neder land inden hun naheffingen bij Fiat en Starbucks wel, België heeft meer werk omdat het over een reeks van jaren van 35 multinationals de cor recte naheffing moet vaststellen. De BTW-voorstellen zaten al lang in de pijplijn en moeten het jaarlijkse fraudebedrag van 50 a too miljard voor 80 procent gaan dich ten. Voornaamste kenmerk is dat transacties in het land van verkoop en niet langer in het land van be stemming worden belast. Dat maakt volgens Moscovici een eind aan de situatie dat bedrijven en burgers bij grensoverschrijdende transacties met 28 verschillende BTW-systemen worden gecon fronteerd. Moscovici rekent ook op 1 miljard minder kosten. n Kerstspecial donderdag 5 oktober 2017 GO Toeristen komen vaak per cruiseschip. Duiken naar koraal is een geliefde excursie, fotodreamstime Flavia Anselma (excursieverkoper) Margrethe Vestager. FOTO OLIVIER HOSLET A Pierre Moscovici. FOTO FRANCOIS LENOIR Frans Boogaard Brussel Beleef een kerst om nooit te vergeten! Alleen Oad-gasten hebben toegang tot de meest bijzondere locaties. Hoogtepunten va. 969 kerstavonddienst in de St. Michaelerkirche 3-gangen diner op 23 en 26 december 4-gangen kerstdiner in de balzaal van Parkhotel Schönbrunn 4-gangen galakerstdiner in Palais Ferstel op 25 december bezoek aan Paleis Schönbrunn op 26 december kerstconcert in de Börsensale op 26 december rondleiding door de Wiener Musikverein op 27 december 7-daagse busreis 22/12 va. 969,- 5-daagse vliegreis 23/12 va. 1069,- v' Boek nu op oad.nl/lezersreis of L0547 28 44 88 (ma-za) Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17