Meer verdienen O droomt zich rijk met Jan Modaal 16 PSYCHOLOGELD TOERISME KWAAL OF ZEGEN Wil jij liever meer of minder verdie nen? Flauwe vraag, natuurlijk. We willen allemaal graag een hoger sa laris, toch? En bij sommigen is dat verlangen zelfs heel sterk. De basisschoolleraren leggen vandaag het werk neer voor wat extra geld. En als ze niet genoeg krijgen, dan volgen er meer acties. Ik misgun de juffen en meesters, die de gewichtige taak hebben om toekomstige ge neraties op te leiden, die centen heus niet. Maar waarom is die salarisverhoging eigenlijk zo belangrijk? Basisschoolleraren klagen al jaren over de hoge werkdruk. Want naast lesgeven moeten ze ook vergaderen, van alles documenteren, vergaderen, dossiers bijwerken en nog meer vergaderen. Hierdoor werken ze gemiddeld zo'n 47 uur per week. En dus moet er meer geld naar het basisonderwijs. Maar vreemd genoeg willen de actievoerende leraren dat geld vooral in hogere salarissen steken: 900 miljoen van de geëiste 1,4 miljard. Daar wordt de werkdruk niet lager, de vergadertijd niet korter en de klas niet kleiner van. Maar maakt een hoger sa laris de overwerkte juffen en leraren dan op een an dere manier gelukkig? Een beetje, wellicht. Eco noom en Nobelprijswin naar Angus Deaton on derzocht of geld gelukkig maakt. Volgens hem heeft een salarisverhoging al leen invloed op je geluks gevoel als je minder dan 68.000 euro verdient. Daarboven maakt het niets meer uit. Na vijf tien jaar werken krijgt het gros van de basis schoolleraren zo'n 3.500 euro bruto per maand, ofwel 42.000 euro per jaar. Daarna staat hun loon stil. Extra salaris kan de docen ten dus wel wat blijer maken. De vraag is ech ter hoeveel. Gezondheid is namelijk veel belangrijker voor het geluksgevoel dan inkomen, zo blijkt uit onderzoek van het CBS. 95 procent van de mensen, die hun gezondheid als zeer goed bestempelen, zegt gelukkig te zijn. Bij Nederlanders met een slechte of zeer slechte gezondheid is dat slechts iets meer dan de helft. In dat opzicht komen de basisschoolle raren er waarschijnlijk niet best af. Door de hoge werkdruk laat hun gezondheid juist vaak te wensen over. In een enquête van TNO gaf ruim een op de vijf docenten aan last te hebben van een burn-out. In geen enkele an dere beroepsgroep zijn dat er zo veel. Ik hoorde een juf op tv verzuchten dat ze eindelijk minder zou kunnen gaan werken als ze wat meer zou verdienen. Dat lijkt me de omgekeerde wereld: Den Haag kan het extra geld dan beter meteen gebruiken om de werkdruk te verlagen. Nu de economie weer lekker draait, mogen werknemers - en wat mij betreft zeker ook de hardwerkende basis schoolleraren - daar wel wat meer van mee profiteren. Maar laten we dan ook eens verder kijken dan die eeuwige salarisverhoging. Salaris leraren stopt vaak bij €42.000 TomTom Boskalis Ahold Delhaize Gemalto onaire moet een vakantiebestem ming worden voor 'de gewone l hardwerkende Nederlander'. Het is nu een duikhotspot voor de happy few en dat is niet goed voor het eiland, stelt oprichter Atilay Uslu van reisorganisatie Corendon. „Zie je hoe weinig toeristen hier zijn?" zegt hij wijzend op de vrijwel lege terrasjes in het centrum van Kralendijk. „Met alleen duikers en rijke huiseigenaren red je de eco nomie niet." Uslu is met zijn eerste lichting klanten meegevlogen naar Bonai re. Op het eiland onderhandelt hij met hoteleigenaren over nieuwe kamers, met KLM praat hij over extra stoelen en rechtstreekse vluchten - zonder de huidige tus senstop op Aruba. Tot nu toe, vindt de reisondernemer, hebben ze het op Bonaire helemaal ver keerd aangepakt met het toerisme. „Bonaire is een soort Monaco ge worden. Nederlanders met veel geld hebben hier huizen gekocht, rijke Amerikanen komen hier dui- Bonaire is een soort Monaco geworden. Het gewone volk ziet het eiland als elitaire bestemming ken. Het gewone volk ziet Bonaire als elitaire bestemming. Onte recht. Een biertje kost hier in Kra lendijk minder dan op Curacao." De toerismesector van Bonaire is in zijn nopjes met de extra va kantiegangers die Corendon aan voert. Op Flamingo Airport wor den de nieuwe klanten feestelijk onthaald met een traditioneel or kestje, cocktails en gebakjes met het logo van hun reisorganisatie. Corendon is niet de enige nieuwe klant die zonaanbidders naar het eiland brengt. Ook de Canadese prijsvechter Sunwing verkoopt Bonaire sinds kort als winterzon bestemming. Blij Het eilandbestuur is daar blij mee. Want Bonaire profiteert te weinig van de groei van het wereldwijde toerisme, verklaart Edison Rijna, de gezaghebber - zeg maar burge meester - van het eiland. „Vergele ken met andere Caribische eilan den is het hier nog ongerept. We zijn afhankelijk van toeristen, want we hebben hier geen andere industrie. Bonaire produceert niks, op wat zoutwinning na. Maar als vakantiebestemming hebben we veel te bieden." En omgekeerd hebben de toeristen Bonaire wat te Bonaire legt de rode loper uit voor meer toeristen. Maar het massatoerisme heeft ook een keerzijde, beginnen ze te merken in het nog tamelijk ongerepte stukje Caribisch Nederland. Hoeveel vakantiegangers kan een klein eiland aan? Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Reageren? economie@persgroep.nl O donderdag 5 oktober 2017 GO De navigatie- specialist gaat diensten leveren aan de mobiele app voor vracht wagenchauf feurs van Mi- chelin. Het baggerbe drijf zit al sinds 1 september in de lift. Het gerucht ging dat Ahold een bod zou willen doen op zijn Amerikaanse branchegenoot Kroger. m De digitaal bevei liger was weder om de grootste daler onder de hoofdfondsen. o Annemieke van Dongen Kralendijk Atilay Uslu (oprichter Corendon)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16