Tijd om de osen te openen Helpt u mee? stopdementie.nl 15 Een Ice Maiden. Een emotieloze ro bot. Afstandelijk. Op het podium van de grote zaal in het conferentie centrum in Manchester toont The resa May begrip voor de kritiek op haar functioneren. Ze biedt haar excuses aan voor de dramatisch verlopen verkiezingen. De emotio neel beladen woorden van de pre mier van Groot-Brittannië vatten geen post. Haar stem begeeft het. Tot overmaat van ramp steekt een actievoerder de draak met haar. Met een ontslagformulier in de hand baant beroepsclown Simon Brodkin, in Engeland bekend onder zijn artiestennaam Lee Nelson, zich een weg naar May. „Boris vroeg me dit aan je te geven", zegt hij, ver momd als jonge Conservatief Boris is Boris Johnson, de blonde minis tervan Buitenlandse Zaken die op zichtig aan de stoelpoten van de premier zaagt. Hoe flauw ook, de actie treft doel. De pr-campagne van May verbrokkelt in luttele se conden. De daad van Brodkin, die in 2015 het wereldnieuws haalde door geldbiljetten naar toenmalig FIFA- president Sepp Blatter toe te wer pen, symboliseerde de positie van May treffend. Wat ze ook doet om haar geloof waardigheid terug te winnen, elke poging mislukt. Nog pijnlijker was de reactie op haar aanhoudende ge kuch. „Aaaaaah", klonk het gisteren vol medelijden uit de zaal. Alsof een kind tijdens de schoolmusical plot seling haar tekst verloor. May wilde geen mededogen, maar met een vlammende toe spraak haar aanzien in Europa te rugwinnen en de vijanden binnen haar eigen partij de mond snoeren. Opzichtig stelden prominenten tij dens het vierdaagse congres hun kandidatuur om May vroegtijdig op te volgen. Ook de achterban ver langde daadkracht. Alleen een goede ontvangst van de toespraak kon de onrust doen verstommen. Het viel volledig in het water. Edinburgh „Met May is het afgelopen", ver telde Luke Crawford dinsdag al. De Schot (25) uit Edinburgh had net een bijeenkomst bezocht waarbij Jacob Rees-Mogg sprak. „Als we nu verkiezingen zouden krijgen, veegt Labour met Jeremy Corbyn de vloer met haar aan." In Johnson ziet de BUILDING A COUNTRY THAT WORKS FOR EVERYONE Ruth Davidson is meer geschikt. Jong, lesbisch en goed gebekt student politiek geen geschikte op volger. „Zwaar beschadigd geraakt tijdens het rumoer over de brexit. Net als de rest van het kabinet." Rees-Mogg geniet meer zijn voorkeur. De afgevaardigde van Noordoost Somerset lijkt met een tijdmachine zo uit de negentiende eeuw te zijn geflitst. Zijn haarschei- ding, geaffecteerde wijze van spre ken, beleefdheid en aristocratische manier van kleden geven hem een cultstatus. May hoeft niet direct voor hem te vrezen, al kan hij op tienduizenden volgers op Insta- gram rekenen. Rees-Mogg, katho liek, is mordicus tegen abortus. „Daarmee kan je het vergeten", gaf Crawford aan. Hij ziet in Ruth Da vidson (38), de leider van de Con servatieven in Schotland, een ge schiktere kandidaat. „Jong, lesbisch, goed gebekt, opgegroeid in een volkswijk. Zij kan het Corbyn lastig maken." Johnson, die de voorstellen van May over de brexit ongegeneerd via de media aanviel, heeft wel litte kens. Hij mag, zo bleek tijdens zijn speech, nog altijd de rockster van de Tories zijn, nog maar weinigen zien een leider in hem. Dinsdag haalde hij zich opnieuw lelijk open met een foute grap over Syrië. Sirte, ge teisterd door geweld, kon volgens hem in Dubai veranderen. „Als de lijken eerst worden opgeruimd", voegde Johnson daaraan toe. Jason Luty uit Southend vond hem nog altijd de vermakelijkste prominent. „Verder is het hier een Apocalyps van zombies", stelde de man vast. „Oud, grijs en saai." May rekende hij tot deze groep. „Te zwak." Achter de schermen rangschik ken minister Amber Rudd van Bin nenlandse Zaken en de rijzende ster Priti Patel (Ontwikkelingssa menwerking) hun kaarten. Hun kans leek voor het congres pas na de uittreding van de EU te komen. Het gestuntel maakte alles anders. Zoals een Londense advocate na afloop fluisterde: „Kan ze morgen al weg?" advertentie Beste lezer, alzheimer nederland Volksziekte nummer één Veelbelovende ontdekkingen donderdag 5 oktober 2017 GO 'Met Theresa May is het afgelopen' Premier Theresa May heeft tij dens het partijcongres in Man chester, gedomineerd door fla ters en intriges, haar vijanden van extra munitie voorzien. „Kan ze morgen al weg?" Geert Langendorff Manchester Premier Theresa May probeert tijdens een partij congres haar positie als lei der van de Conservatieve Partij te versterken. Ze heeft er een zware dobber aan en maakt een zwakke indruk, fotoepa —Luke Crawford U zult er niet iedere dag bij stilstaan. Eén op de vijf mensen wordt getroffen door dementie. Onder vrouwen zelfs één op de drie. Dat betekent elk uur vijf mensen met dementie erbij. Dementie is een ingrijpende hersenaandoening, waarbij je langzaam jezelf en elkaar verliest, omdat je hersenfuncties langzaam maar zeker uitvallen. Een ziekte die je afhankelijk maakt van de zorg en steun uit je omgeving. Willen we er samen niet alles aan doen om dat te voorkomen? Er is steeds meer aandacht voor dementie. Dat moet en dat is goed. De grootste groep mensen met dementie wordt thuis verzorgd. Alleen samen maken we mogelijk dat zij én hun dierbaren zo lang en zo goed mogelijk kunnen leven. Daar valt nog veel te doen. Maar terwijl we hen zo goed mogelijk bijstaan, hebben we eigenlijk maar één grote wens: een toekomst zonder dementie! In 2016 stierven meer mensen aan dementie, dan aan bijvoorbeeld longkanker of een hartinfarct (bron: CBS). Dementie is een volksziekte die niet alleen ouderen in deze maatschappij treft. Nederland telt circa 12.000 jonge mensen met dementie. Het budget voor wetenschappelijk onderzoek steekt helaas schril af bij het budget voor andere ziekten. En dat terwijl alleen onderzoek het verschil kan maken. Zo zijn we in staat om steeds meer vormen van kanker te genezen, en is hiv/aids niet langer een dodelijke ziekte. We zijn ervan overtuigd dat we ook vormen van dementie binnen tien jaar kunnen genezen en voorkomen. Maar dan moeten we nu de ogen openen en beseffen dat dementie veel meer is, dan wel eens iets vergeten. Onze hersenen maken ons tot wie wij zijn. Hersenen zijn fascinerend, complex, én kwetsbaar. Bijvoorbeeld voor de vele vormen van dementie, waarvan alzheimer de meest voorkomende is. Geen enkel lichaamsdeel is zo moeilijk te onderzoeken. Alleen al in Nederland werken momenteel meer dan vijfhonderd onderzoekers aan dementie. De voortgang die zij maken, is vaak onzichtbaar voor het publiek. Toch hebben onderzoek en technologische ontwikkelingen de afgelopen twintig jaar veel nieuwe kennis opgeleverd. Zo weten we sneller en nauwkeuriger de diagnose te stellen en krijgen we steeds meer inzicht in de risicofactoren. Ook hebben we ontdekt dat hersenschade als gevolg van alzheimer vaak een patroon volgt, en dat door alzheimer-eiwitten aangetaste hersencellen zelf meewerken aan de verspreiding hiervan. Dit is belangrijke nieuwe kennis. Want als we de verspreiding van de eiwitten kunnen voorkomen, kunnen we misschien ook de ziekte stoppen. Zo komen we dichterbij onze diepste wens: een toekomst zonder dementie. Voor de mensen die nu leven met dementie, zijn er nog geen medicijnen die de ziekte genezen of vertragen. Nog niet. Maar voor de volgende generaties zijn we hoopvol gestemd. Mits we nu doorpakken. Deze brief is ondertekend door: Alzheimer Nederland Drs. Marco Blom Directeur VUmc Alzheimercentrum Prof. dr. Philip Scheltens Prof. dr. Wiesje van der Flier Radboudumc Alzheimer Centrum Prof. dr. Raymond Koopmans Prof. dr. Marcel Olde Rikkert Alzheimercentrum Erasmus MC Prof. dr. John van Swieten Dr. Janne Papma Alzheimer centrum Limburg Prof. dr. Marjolein de Vugt Prof. dr. Frans Verhey

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15