Meneer Van Agt wacht op antwoord 10 Op 'bloedboerderijen' in Zuid-Amerika worden merries mishandeld om een hormoon uit hun bloed te halen. Dat hormoon wordt ook in Nederland gebruikt om de vruchtbaarheid van zeugen en koeien te verhogen. In Nederland is het al een aantal jaar niet meer toegestaan om vee medicijnen te winnen uit paar denbloed. Farmaceuten, waaron der twee Nederlandse bedrijven, omzeilen dat verbod door het vruchtbaarheidshormoon te im porteren uit Argentinië en Uru guay. In die landen is amper con trole op het welzijn van dieren. Op gespecialiseerde boerderijen worden merries er doorlopend zwanger gemaakt om het hor moon PMSG (Pregnant Mare Serum Gonadotropineuit hun bloed te 'oogsten'. De paarden worden daarbij stelselmatig mishandeld, blijkt uit recente inspecties van een aantal Europese dierenwel- zijnsorganisaties. Gedurende ongeveer elf weken wordt bij drachtige merries een of twee keer per week tien liter bloed afgetapt uit hun halsslagader. Als de paarden tegenstribbelen wor den ze geschopt en geslagen, zo is te zien op videobeelden. Na de vijfde maand van de dracht zit het vruchtbaarheidshormoon niet meer in het bloed. Het veulen wordt dan meestal geaborteerd, zodat de merries sneller opnieuw drachtig worden. De verzwakte merries kampen volgens de dierenwelzijnsorgani- saties vaak met complicaties van miskramen, bloedarmoede en in fecties. Op de velden rond de bloedboerderijen filmden ze kreu pele, uitgemergelde merries en karkassen van dieren die het zware productieproces niet hebben over leefd. Over vergelijkbare beelden ont stond 2,5 jaar geleden grote ophef. Het Europees Parlement nam in maart vorig jaar een voorstel aan van de Partij voor de Dieren om de import te verbieden van dierge neesmiddelen waarvan de pro ductie dierenleed veroorzaakt. Dat is nog altijd niet gebeurd. Vol gende week staat het onderwerp in Brussel op de agenda van de landbouw- en visserijraad. De situatie van de paarden op de bloedboerderijen is ten hemel schreiend Dat proces duurt veel te lang, zegt Europarlementariër Anja Ha zenkamp van de Partij voor de Dieren. „De omstandigheden van paarden op bloedboerderijen zijn ten hemel schreiend. In Europa vinden we dat soort praktijken te recht niet meer van deze tijd. Dan moeten we ook geen veemedicij nen toelaten waarvoor dieren bui ten Europa zijn mishandeld." De omstandigheden voor de merries zijn niet verbeterd, constateerden onderzoekers van dierenwelzijns- organisaties. Slechts één farma ceutisch bedrijf in Europa is ge stopt met de import van PMSG. Dier&Recht start vandaag een petitie om een Europees import verbod te eisen. De dierenwel- zijnsorganisatie roept dierenart sen, varkenshouders en melkvee houders op om te stoppen met ge neesmiddelen die PMSG bevatten. „Deze ingrepen zijn medisch on nodig. Bovendien zijn er ook syn thetische alternatieven", zegt Clara Beck van Dier&Recht. Productie verhogen In de melkveehouderij en var kenshouderij worden vruchtbaar heidshormonen gebruikt om de productie te verhogen: ze helpen dieren sneller opnieuw drachtig te worden. 15 tot 40 procent van de melkkoeien wordt eens of vaker met vruchtbaarheidshormonen behandeld, schat de dierenartsen organisatie KNMvD. Bij zeugen ligt dat percentage lager. ,Als het klopt dat het welzijn van paarden in Zuid Amerika ernstige schade lijdt voor de productie van PMSG, dan vinden wij dat onac ceptabel", stelt de KNMvD. Vol gens de organisatie zijn niet voor alle soorten vruchtbaarheidsbe handelingen alternatieven be schikbaar. „We roepen de farma ceutische industrie op daar meer onderzoek naar te doen." Een deel van de oplossing ligt volgens de KNMvD bij de boeren. Als zij die ren hun natuurlijke voortplan tingsgedrag laten volgen, zijn min der behandelingen met vrucht baarheidshormonen nodig. Oud-premier Dries van Agt wacht al vijf maanden op een telefoontje van CDA-leider Sybrand van Haersma Buma. In een brief aan de partijtop zette de voormalige minister-president in mei uiteen waarom hij bij de verkiezingen in maart niet op het CDA heeft ge stemd, maar op Groenlinks. Tot op de dag van vandaag wacht hij op antwoord. „Kennelijk hanteert men de stilte des grafs op deze brief Ik heb niets gehoord, van niemand." Een woordvoerder van de partij geeft aan dat voorzitter Ruth Peet oom de contacten met prominen ten onderhoudt en dat zij 'zeker' zal reageren op de brief van Van Agt. „Maar door de kabinetsformatie en de zomerperiode heeft zij er nog geen tijd voor gehad." Te rechts Van Agt (86), eind jaren 70 de eerste lijsttrekker en premier van het CDA, geeft in zijn brief vier rede nen waarom zijn stem bij de ver kiezingen van 15 maart niet naar de partij waarvan hij lid is 'kon gaan': de houding van het CDA tegenover de vluchtelingenproblematiek, het klimaat, Europa en de Palestijnse zaak, waar hij al jaren pleitbezorger van is. Naar de mening van Van Agt is de partij, die op het punt staat een regeringscoalitie te vormen met WD, D66 en Christenunie, veel te ver naar rechts opgeschoven. „Ik moest de partijleiding wel uitleggen waarom het CDA mij niet meer smaakt", meent Van Agt. „Wat betreft de vluchtelingen: mis schien is de uitspraak van mevrouw Merkel - 'wir schaffen das' - te ver gegaan. Maar haar partij heeft in Duitsland wel laten zien een ware christelijke partij te zijn. Dat heb ik bij het CDA al jaren niet meer gemerkt. En over Europa: de leiders van de partij tonen geen enkel moment erfgenamen van Konrad Adenauer, Alcide De Gasperi en andere christendemocratische grondleggers van Europese samen werking te zijn." Van Agt vermoedt dat het ko mende kabinet de rit niet zal uitzit ten: „Die kans acht ik gering. De spanningen tussen de onderlinge partijen zijn veel te groot, zelfs na het vertrek van GroenLinks. Ik denk dat D66 zich onbehaaglijk moet voelen in een regering met de VVD en WD-light, zoals ik het CDA nu beschouw." Spijt van zijn stem op Groen Links heeft Van Agt niet, al betreurt hij het dat de partij van zijn keuze niet deelneemt aan het nieuwe kabinet. „Maar de onderhandelaars van GroenLinks hebben twijfels gekregen en gehouden. Dan moet je uitstappen." ATOMIUM POETSBEURT donderdag 5 oktober 2017 GO A Tweemaal per week wordt tien liter bloed afgetapt bij drachtige merries. Zij lijden er zwaar onder. Paarden gekweld voor melk- en vleesproductie Annemieke van Dongen Utrecht Anja Hazenkamp, PvdD Nog geen enkele reactie kreeg oud-premier Dries van Agt (86) op zijn in mei verstuurde brief aan de CDA-top waarin hij uit legde waarom hij bij de verkie zingen niet op 'zijn' partij stemde. Partijleider Buma zal helemaal niet reageren, voorzit ter Peetoom moet dat nog doen. Jeroen Schmale Nijmegen/Den Haag A Van Agt: „Men hanteert de stilte des grafs." foto bert beelen Schoonmakers bungelen op meer dan honderd meter boven de grond om het Atomium in Brussel een opfris beurt te geven. De negen bollen van het uit 1958 date rende monument worden elk jaar schoongemaakt. Het klusje neemt twee weken in be slag. FOTO REUTERS (c) AWFjTSB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10