m te - -mm 8 Veel hulpverleners werden ziek na de Bijlmerramp. Ook het leven van ambulancemedewerkers Rob Bosman en Evert-Jan Wallenburg werd 25 jaar geleden verwoest. 4 OKTOBER 1992: HOEVEEL SLACHTOFFERS ZIJN ER WERKELIJK? -Xlfjfenr5 npv-ï/rik Halverwege zijn nooit gepubli ceerde manuscript is één bladzijde zwart gekleurd. De datum mar keert de Bijlmerramp. De titel - Van de hemel in de hel - vat het le ven van Evert-Jan Wallenburg (64) in de afgelopen 25 jaar samen. „Ik twijfel niet aan de oorzaak van mijn ellende. Die begon op 4 okto ber 1992. Toen raakte ik mijn ge zondheid, werk en leven kwijt." Elf minuten nadat de El Al-Boe- ing zich in de flats Groeneveen en Klein-Kruitberg heeft geboord, is Wallenburg, ambulancechauffeur bij Broeder de Vries, op de ramp plek. „Aan weerszijden van het wrak brandden 40 woningen. Ik zag mensen naar beneden sprin gen. Dat vergeet ik nooit." Tussen de flats staan tientallen ambulances uit Amsterdam en na burige regio's. Ook ambulancever- pleegkundige Rob Bosman (58) is ter plekke. „Toen ik aankwam, zag ik niets. Alles was zwart en don ker, ik voelde alleen de hitte." De hulpverleners werken uren lang voor de getroffen flat. Dikke rookwolken met een levensge vaarlijke cocktail van schadelijke stoffen - verbrande kerosine, ura nium, pvc-buizen, aluminium, as best - komen hen tegemoet. De brandweer blust met bescher mende kleding, de ambulanceme dewerkers staan er slechts in hun uniform. Dikke rook „Voor hulpverleners was het een gevaarlijke plek om te staan", zegt Bosman. „Vanwege de windrich ting, de felle brand en de dikke rook lag het niet voor de hand dat op die plek nog slachtoffers gevon den zouden worden." Er worden in korte tijd heel veel ambulances naar de rampplek ge stuurd. Bosman en zijn collega brengen uiteindelijk maar één slachtoffer naar het ziekenhuis. Wallenburg helpt ter plekke men sen met brandwonden, schaaf wonden en breuken. Voor hulpverleners was het een gevaarlijke plek om te staan Zelfs als er geen levende slachtof fers meer uit de flat komen, blijven de ambulances onnodig lang op de onveilige plek staan. Bosman: „Ik heb op de puinhopen gelopen, probeerde me voor te stellen wat de mensen voelden toen ze eten stonden te koken en in een seconde dat vliegtuig op zich af za gen komen." Ellende Voor veel hulpverleners begint hun ellende na de ramp. Mensen die zonder bescherming hebben gewerkt, krijgen ernstige gezond heidsklachten, zoals kanker, sui kerziekte en longproblemen. Medewerkers van de vrijwillige brandweer, ambulances, het Rode Kruis, Leger des Heils. Maar ook de bewoners, mensen die de ramp plek moesten opruimen en KLM- medewerkers in de hangar waar brokstukken opgeslagen lagen. Twee collega's van Bosman overlijden op jonge leeftijd aan longkanker en een buikaneu- rysma. Een kraanmachinist die op de rampplek puin ruimt, overlijdt anderhalfjaar later aan kanker. De parlementaire enquêtecom missie ziet een verband tussen de ramp en de gezondheidsklachten, en stelt dat die zijn verergerd door trage reactie van de overheid. Bosman krijgt longontstekingen en laat zich in België onderzoeken op een verkleuring in de hals. Hij heeft mycroplasma in zijn bloed, een bacterie die zorgt voor chroni sche vermoeidheid, concentratie problemen, gewrichtspijnen en immuniteitsproblemen. Daarnaast ontwikkelt zich een spierziekte, krijgt hij prostaatkan ker en wordt een buikaneurysma geconstateerd. Artsen zien de ver- giftiging door zware metalen als mogelijke trigger. Omdat Bosman niet meer goed kan lopen, is hij volledig afgekeurd. „Mijn vrouw zegt dat mijn klachten zeker door de Bijlmerramp komen. Ik zeg: het zou heel goed kunnen. Het klopt niet dat ik op jonge leeftijd kanker en een spierziekte heb." Wallenburg krijgt een jaar na de ramp een bult van 7 bij 9 centime ter in zijn nek. Hij heeft een zeld zame vorm van lymfeklierkanker (Hodgkin). Ook is zijn linkerlong 'verdwenen' en worstelt hij met suikerziekte en darmproblemen. Hij is nu afhankelijk van zijn scootmobiel. „Ik heb vanaf mijn Jullie zijn niet ziek, zei minister Els Borst. Maar iedereen liep te hoesten en proesten knieën geen gevoel in mijn benen. Als ik naar de keuken loop, moet ik halverwege rusten omdat ik dui zelig word van benauwdheid. Elke dag word ik geconfronteerd met de Bijlmerramp. Hard bewijs is er niet, maar het is allemaal té toeval lig" Wallenburg was voorzitter van de Vereniging Betrokkenen Bijlmer ramp (VBB), voor slachtoffers met gezondheidsklachten. Hij streed voor extra beschermende kleding voor hulpverleners. „Die werken op dezelfde plek als de brandweer. Toenmalig minister Els Borst zei op een bijeenkomst: jullie zijn niet ziek. Terwijl iedereen in de zaal liep te hoesten en proesten. Ze de den er alles aan om te zeggen dat er niks aan de hand was. Wij wil den serieus genomen worden. En hulp. Dat is geweigerd." Nadat een reanimatie bij een slachtoffer mislukte, nam Wallen burg in 2000 afscheid van de am- woensdag 4 oktober 2017 GO Dood de Bij ziek door Tonny van der Mee Huizen/Amsterdam —Rob Bosman Evert-Jan Wallenburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8