C9 Hennis kansloos Vinvis Leo hangt zes maanden in kathedraal Kinderboekenweek Stakers nog steeds voor poort van Yara 2 De meeste Zeeuwse basisscholen zijn morgen dicht: de leraren staken. Wat willen ze bereiken met hun actie? Staakt wel STAKEN WEL OF NIET? Commentaar Geen genade. De Tweede Kamer maakte gisteren resoluut een einde aan het demissionaire ministerschap van Jeanine Hennis-Plasschaert. De WD-bewindsvrouw op Defensie had geen schijn van kans. Mede door eigen toedoen. Er lag al een vernietigend rapport over misstanden in het leger, met als noodlot tig toppunt het voortijdig ontploffen van een granaat in Mali. Bij dit ongeluk met ondeugdelijke munitie vielen twee doden en raakte één militair zwaargewond. Toen het rapport openbaar werd, maakte Hennis nieuwe fouten. Zij toonde publiekelijk weinig me deleven met de nabestaanden en haar mediaoptreden was knullig. Haar collega-minister en vicepremier Lodewijk Asscher van de PvdA maakte het nog erger door Hennis vorige week al verraderlijk af te schrijven. Als dat de nieuwe stijl is van de sociaaldemocraten, dan verdienen zij geen steun. Hennis heeft haar verantwoordelijkheid genomen. Terecht. Nu moet de Tweede Kamer aan de slag met de echte problemen. Dat zijn de hardleersheid van defensie en de fundamenteel foute keuze om de zorg voor militairen ondergeschikt te maken aan de politieke wen sen. De cultuur bij defensie moet op de schop. Bij missies op leven en dood horen mensen die scherp zijn en die misstanden aan de kaak durven stellen. In alle rangen. De Kamer moet ook kritisch naar zichzelf kijken. Nederland pro beert met beperkte middelen een internationale militaire rol te spe len. Met goede bedoelingen. Maar daar schieten de slachtoffers niets mee op. Politici die ermee instemmen dat jonge Nederlanders hun leven wagen, moeten zeer alert zijn op signalen over vermijdbare ri sico's. Als die geluiden niet zijn opgemerkt, hebben de geachte afge vaardigden ongevoelige antennes. Als die meldingen wel zijn ont vangen maar genegeerd, is het helemaal fout. Niet alleen Hennis heeft gefaald. Tweede Kamer moet aan de slag met de cultuur bij defensie. Die moet op de schop Vinvis Leo baarde twee jaar geleden opzien door op de steven van een containerschip de haven van Gent binnen te glijden. Het beest was toen door de klap overigens al over leden. De vinvis werd overgedragen aan wetenschappers van de plaatse lijke universiteit. Die ontleedden het dier en zetten het geraamte daarna weer in elkaar. Het hangt nu in de koorgang van de kathedraal. Het skelet is elf meter lang en 6oo kilo zwaar. Het werd opgehangen door een bedrijf dat normaal ge sproken geluids- in lichtinstallaties plaatst. Het bestuur van de kathe draal vond de komst van het dier een prima idee, aangezien het raakt Bestuur kathedraal vindt dat skelet vinvis raakvlakken heeft met verhaal van Jona aan het Bijbelverhaal van Jona en de walvis. Een paard zou bijvoorbeeld niet welkom zijn geweest, vertelde een woordvoerder aan Vlaamse media. Het tentoonstellen van de vinvis staat niet op zichzelf. De uni versiteit wil volgend jaar een mu seum openen met opvallende spul len uit de eigen collectie. ALMANAK De Middelburger sprak met zijn Terneuzense collega over de kin derboekenweek. „Er wordt op de school van mijn kinderen van alles en nog wat gedaan. Ze mogen verkleed naar school, ze krijgen een work shop spannende verhalen schrij ven... Echt, alles wordt uit de kast getrokken", zei de Terneuzenaar. De Middelburger was ook al vol lof. „Op de school van mijn kin deren zijn zo veel activiteiten, dat ik mijn schoonmoeder heb langs gestuurd. Zij past dan ook prima in het thema van dit jaar: 'gruwelijk eng.' Digitaal loket op site van Clavis Maike Boerdam in Malpertuus Kinderen leren programmeren OOSTBURG Taizé-vieringen weer bij JOTA MARLEEN DE RIDDER 'Ik wil mijn stem laten horen' „Ik staak. Ik ga eerst naar de Zee landhallen en ik overweeg om daarna naar Den Haag te gaan. Ik wil mijn stem laten horen: er moet wat gebeuren." „De werkdruk is hoog. Het komt re gelmatig voor dat ik om half 8 's avonds nog op school ben om mijn werk af te krijgen. Dat vind ik niet normaal. Je wilt aan de behoeften van alle kinderen voldoen: kinde ren met ADHD, dyslexie en au tisme, en kinderen die heel goed meekunnen in de klas. Dat vergt veel overleg met ouders, externen, voorbereiding en administratie. Daarnaast zijn er nu al problemen met het vinden van invallers. Als er niks verandert, zijn er straks te wei nig leerkrachten. Ik vind ook dat le raren van basisscholen evenveel moeten verdienen als leraren op middelbare scholen." „Minder administratie en meer handen in de klas. Ik kan de kinde ren niet altijd de aandacht geven die ze verdienen. Ik heb een deel van de week een onderwijsassis tent, maar die zou ik graag de hele dag naast me willen hebben. Als er Pakweg 150 Roemeense werkne mers van het Italiaanse bedrijf leg den maandag het werk neer. Vol gens hen worden ze al maanden niet betaald. Sim Corporate is een onderaannemer van Tecnimont, hoofdaannemer van de bouw van de fabriek Ureum-8 op het terrein van Yara. De onvrede binnen de groep groeit. „We hebben niet al leen voor Sim gewerkt, maar ook voor Tecnimont en Yara", geeft een woordvoerder van de groep aan. „Maar het lijkt hen weinig te kun nen schelen, er gebeurt niks." Gijsbrecht Gunter, woordvoerder van Yara, benadrukt die reacties te begrijpen. Er wordt hard gewerkt aan een oplossing, geeft hij aan. „Ie dereen is gebaat bij een snelle op lossing: vanwege de mensen, maar ook omdat een latere oplevering van de fabriek financiële gevolgen heeft. Ook Tecnimont, is gebaat bij snelle hervatting van de bouw." MARLEEN DE RIDDER woensdag 4 oktober 2017 Het ziet er bijzonder uit: het enorme skelet van een vinvis hangt momenteel in de Sint Baafskathedraal in Gent, pal naast het Lam Gods. Het zijn de overblijfselen van Leo. Ze blijven tot eind maart hangen. Martijn de Koning Gent Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Huurders kunnen voort aan meer zelf regelen via de website van woning corporatie Clavis. Op de vernieuwde website www.clavis.cc is een 'di gitaal loket' opgenomen. Daar kunnen bijvoorbeeld reparatieverzoeken wor den doorgegeven of de huur worden opgezegd. Het kantoor van Clavis gaat daardoor minder vaak open. Binnenlopen kan op dinsdag en don derdag van 9 tot 12 uur en op afspraak. CLINGE Muziekvereniging Wel doen door Vermaak uit Clinge treedt zaterdag 21 oktober op met musical ster Maike Boerdam uit Sluis. Het concert in ge meenschapscentrum Malpertuus begint om 20.00 uur. Kaarten zijn nu te koop via fanfa- rewdv.nl en kosten 8 euro. Een ticket aan de deur kost een tientje. Vo rig jaar trad Weldoen door Vermaak op met Mario Goossens, drum mer van Triggerfinger. TERNEUZEN Kinderen van 7 tot en met 12 jaar kunnen zater dag gratis leren hoe ze op hun laptop soft- en hardware kunnen pro grammeren, games ma ken en websites bouwen. CoderDojo Zeeland strijkt neer in de biblio theek van Terneuzen. Coderdojo is een initiatief om kinderen met compu ters te laten experimen teren. Aanvang 10.00 uur, opgeven: bibliotheek- zeeuwsvlaanderen.nl. In ontmoetingscentrum JOTA in Oostburg is een nieuw seizoen met Tai- zévieringen begonnen. Iedere tweede woens dag van de maand wordt er om 16.30 uur een half uur een viering gehouden waarbij medi tatieve stilte, bijbelle zing, gebed en samen zingen van liederen uit Taizé centraal staan. 'Waardeer Cornelleke Blok Leeftijd: 34 Woonplaats: Goes Geeft les aan: groep 7 en 8 van basisschool De Linge in Biezelinge Wat doe je morgen Waarom staak je? Wat moet er veranderen in het basisonderwijs? De groep werknemers van Sim Corporate lijkt vastberaden: ze blijven bij het terrein van Yara Sluiskil tot ze hun loon krijgen. Gisteren stonden ze voor de tweede dag op rij bij de poort van de kunstmestproducent. Martijn de Koning Sluiskil FOTO'S MARCELLEDAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 79