Rechter: gemeente brengt veel te veel in rekening Huisvesting gastarbeider is lang niet altijd op orde Auris De Kring viert 50ste verjaardag Kustmarathon toe aan derde lustrum Netbeheerder Enduris krijgt gelijk in zaak tegen Hulst. Uitspraak kan grote gevolgen hebben voor andere Zeeuwse gemeenten. Grote controle in Reimerswaal Vandaag verschijnt de nieuwe roman van Franca Treur. 'Hoor nu mijn stem': over een Zeeuws meisje dat leeft mét en zonder geloof. Izeelands Voor kinderen met spraak- en taalproblemen zeeland4 iryi Initiatiefnemer Floris Jan Koole blikt terug op de eerste editie zeeland 12 Een verrassende wending in de dis cussie rond de omstreden kabelbe lasting. Het gerechtshof in Den Haag vindt de taks veel te ver gaan en vernietigt daarmee de eerdere uitspraak van de rechtbank. Hulst voerde in 2015 als eerste Zeeuwse gemeente kabelbelasting (officieel: precariobelasting) in. Dat betekent dat eigenaren moeten be talen voor hun kabels en leidingen die in gemeentegrond liggen. Voornaamste gedupeerden zijn waterbedrijf Evides en vooral gas- en stroomnetbeheerder Endu ris. Zij berekenen de heffing echter weer door aan hun klanten. Bij En duris worden de kosten omgesla gen over alle Zeeuwse aansluitin gen. Om te voorkomen dat huishou dens moeten meebetalen aan de kabelbelasting elders in de provin cie, voerden de overige Zeeuwse ge meenten in 2016 de taks óók in. In totaal gaat het om bijna 10 miljoen euro per jaar. Enduris heeft zich steeds verzet tegen de belasting. Het netwerkbe drijf heeft bezwaar gemaakt tegen de heffing die Hulst over 2015 in re kening bracht. Het gaat om 545.000 euro. De gemeente wees het bezwaar af. Vorig jaar november stelde ook de Haagse rechtbank Hulst in het gelijk, waarna Enduris in hoger be roep ging. Met succes, want het gerechtshof steunt het netwerkbedrijf. Op basis van de overeenkomsten voor groot verbruikers heeft de gemeente geen andere keuze dan het toestaan van leidingen en kabels in de grond. Het heffen van belasting daarop is dan niet toegestaan, aldus het hof. Een klein deel van de kabels en leidingen valt er niet onder, zoals voor het laagspanningsnet. Daar over kan wel kabeltaks worden ge heven. Het gerechtshof verlaagt daarom de rekening van 545.000 naar slechts 24.000 euro. Dat betekent een tegenvaller van ruim een half miljoen euro per jaar voor de gemeente Hulst. In 11 van de 12 overige Zeeuwse gemeenten - Sluis was te laat met de invoering - gaat het ook om vele tonnen. Alleen al voor Enduris zijn er dus jaarlijks miljoenen mee gemoeid. „We zijn verheugd met de uitspraak", zegt Marieke de Wild, woordvoerster van Enduris. „De heffing is een ver kapte belastingmaatregel en heeft De heffing is een verkapte belastingmaatregel. De burger betaalt uiteindelijk niets te maken met efficiënt netbe- heer. De burger betaalt uiteinde lijk." De Wild wijst erop dat Hulst nog in cassatie kan gaan bij de Hoge Raad. Enduris heeft ook bij de an dere gemeenten bezwaren inge diend. „Die zijn gelijksoortig als bij Hulst. Die procedures hebben we opgeschort in afwachting van de si tuatie daar." De gemeente Hulst wil nog niet inhoudelijk ingaan op het oordeel van het gerechtshof. „Het college beraadt zich op de uitspraak en aan de hand daarvan beslist het of het in cassatie gaat", zegt een woord voerster. Als de opbrengst van de kabelbe lasting veel minder hoog uitvalt, brengt dat niet alle gemeenten in problemen. De meeste zetten die inkomsten opzij, bijvoorbeeld om geld terug te kunnen sluizen naar hun inwoners. Maar bijvoorbeeld Tholen heeft al jaarlijks 5,5 ton in geboekt. Over vijf jaar is kabelbelasting definitief verleden tijd. De Tweede Kamer stemde begin dit jaar in met afschaffing van de taks, met een overgangstermijn van vijfjaar. Evi des heeft geen procedures lopen te gen de belasting. Het waterbedrijf zal die dus nog tot 2022 moeten be talen. woensdag 4 oktober 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl ZEELAND3 Omstreden kabeltaks wankelt Rolf Bosboom Hulst -Marieke de Wild, Enduris

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 78