Parkinson bén je niet, maar dat héb je! School krijgt een nadrukkelijke identiteit 7 Radarschool Jan Wouter van den Doel in Zierikzee gooit het over een andere boeg. Het wildé leesschool van het eiland worden. In het dorpshuis van Renesse wor den li oktober de gevolgen van de ziekte Parkinson voor het voetlicht gebracht. „Het belooft een vrolijke middag te worden," voorspelt se cretaris Kees de Feijter van de Stichting Nico Job Beije met een vette knipoog naar de voorstelling van Hans Holtslag. De 'entert(r)ainer' lijdt zelf aan Parkinson. In zijn voorstelling 'Kristallen Tranen' laat de Texelaar zien hoe de buitenwereld omgaat met zijn vervelende ziekte. Holtslag hoopt zo lotgenoten en anderen te inspireren het beste uit hun leven te halen en waar mogelijk de kwa liteit nog te verbeteren. Belangrijk uitgangspunt daarbij is dat je de ziekte hebt, maar niet bent, omschrijft De Feijter de in steek waarmee Holtslag al drie jaar veel succes boekt verspreid over het land. En dat dus met veel gevoel voor humor. Het is de derde bijeenkomst rond Parkinson die de in 2013 opgerichte stichting Nico Job Beije (NJB) orga niseert. De gefortuneerde naamge ver bepaalde bij zijn overlijden dat een half miljoen euro uit zijn nala tenschap over een periode van on geveer dertig jaar moet worden uit gekeerd aan 'algemeen nut be ogende instellingen' en aanver wante activiteiten. De stichting be steedt de helft van de jaarlijkse re venuen voor wetenschappelijk on derzoek naar Parkinson. Het andere deel gaat naar goede doelen binnen de voormalige gemeente Wester- schouwen; in het bijzonder Re nesse. Beije leed zelf aan Parkinson. Wie door de gang loopt van de Jan Wouter van den Doelschool, pas seert niet één mini-bibliotheek, maar wel vier. Met een letterwin- kel, een letteratelier en chillkus- sens om lekker in te lezen. Leer lingen van de christelijke school in Poortambacht, de grootste wijk van Zierikzee, moeten daar wel dol op zijn. En als ze dat niet al zijn, dan worden ze het wel, want als het aan interim-direc teur Wim Kostense ligt, wordt zijn school dé leesschool van Schouwen-Duiveland. Dat is nodig ook, want op 'de Jan Wouter' zitten veel kinderen met een achterstand in de woor denschat, merkte Kostense toen hij er in augustus aan de slag ging. „Terwijl de cito-score hier al in groep 3 boven het landelijk gemiddelde zit. Aan het intellect van de kinderen ligt het dus niet. We moeten met ze gaan lezen, en wel zo snel mogelijk." Kostense, die na dertig jaar di recteur te zijn geweest van een basisschool in Barendrecht en tij dens zijn pensionering een nieuw leven is begonnen als inte rim, heeft op een rijtje gezet wat er op de Jan Wouter van den Doelschool al wordt gedaan met letters. Zo beginnen de leerlin gen de dag met een kwartier stil lezen, lezen kinderen uit de ho gere groepen de kleintjes voor en zijn er voorleeswedstrijden. Bin nen het team bestaat grote be langstelling voor lezen, vertelt Mensen moeten bij de Lidl en op verjaardagsfeestjes bespreken hoe leuk onze school is. hij. Dat komt goed uit, want hij is nog veel meer van plan. „We wil len een bieb-ouder, een leescon- sulent en voor kinderen die niet van lezen houden, willen we stripboeken aanschaffen. Want ook dat zijn boeken." Zo slaat Kostense twee vliegen in één klap: de kinderen vergro ten hun woordenschat én de school krijgt een nadrukkelijke identiteit. En dat is tegenwoordig noodzakelijk. „We hebben in Zierikzee een Daltonschool en een Jenaplanschool, maar onze school had geen duidelijk profiel. Wij waren een 'gewone' school. Om op te vallen bij mensen die een school moeten kiezen voor hun kind, moet je niet gewoon zijn, maar iets bijzonders hebben. Wij worden dé leesschool van Schouwen-Duiveland." En dat moet iedereen weten. Daarom hebben leerkrachten hun hersens gekraakt over span nende activiteiten tijdens de Kinderboekenweek en hebben de kinderen een lied en een toneel stuk ingestudeerd waar de hele wijk naar kon komen kijken. Vol gende week is er een groot feest, met onder meer een kleedjes- markt. „We willen de wijk in," vertelt Kostense. „Iedereen moet ons zien. Met een mooie school gids haal je geen nieuwe leerlin gen binnen, met goede mond- tot-mond-reclame wel." Niet dat het slecht gaat met de Jan Wouter van den Doelschool. Ja, er was een tijd dat er driehon derd leerlingen op zaten. Nu zijn het er 107. „Maar die daling zie je overal. Het aantal kinderen neemt af. Zeker op dit eiland, waar jongeren op hun achttiende de biezen pakken. Daarom moe ten we zorgen dat mensen bij de Lidl en op verjaardagsfeestjes be spreken hoe leuk onze school is. Alleen dan bestaan we over twin tig jaar nog steeds." Waarom een keuken bij SSK kopen... '„CUE' N QOOOKBj ft£*v0° £999 woensdag 4 oktober 2017 Goed gebruik op de Jan Wouter van den Doelschool: oudere kinderen lezen de kleintjes voor. Di recteur Wim Kostense kijkt toe. foto dirk-jan gjeltema Marcel Modde Renesse De gratis voorstelling begint om 14 uur. Aanmelden via een mail naar voorzitter@stichtingnicojob- beije.nl of te bellen met 0111- 413302. 3D Op 'de Jan Wouter' draait alles om lezen Wendy Wagenmakers Zierikzee -Wim Kostense V Unieke eigen service V Uitstekende garantie v" Eigen montageafdeling V Realistisch foto-ontwerp V Alles in één hand! V Uitsluitend topkwaliteit V Nederlands fabricaat V Persoonlijk advies V Duidelijke informatie V Heldere afspraken V Korte lijnen LTuw I LKeuxen HaaR. I Kloosterweg 6 4421 PV Kapelle Industrieterrein 'De Smokkelhoek' Tel. 0113-33 00 04 KEUKENSTUDIO SSK-KEUKENSTUDIO.NL KELLERKEUKENS.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68