sfi Veel mis met huisvesting arbeidsmigranten 3 Kfl Staakt niet Staakt wel Staakt wel LISETTE KRUIS CORIEN KROES LISANNE SCHOLTEN - DE KAM b (wnwt I v"ld°9 Itioot 6 differ meer handen in de klas zijn, dan wordt het beroep aantrekkelijker. Daardoor beginnen meer jongeren aan de pabo." LISETTE KRUIS 'Met staken geef je niet het goede voorbeeld' „Ik geef gewoon de hele dag les, net als andere dagen." „Ik snap de beweegredenen heel goed, maar ik sta niet achter het middel staken. Ik vind dat we ons ongenoegen op een andere manier moeten uiten, bijvoorbeeld door ge sprekken te voeren. Als we gaan sta ken, dan worden de kinderen daar de dupe van. Bovendien: wat stralen we als leerkrachten uit als we het werk neerleggen? We moeten het goede voorbeeld geven: we vragen de kinderen ook om naar ons te luis teren." „De werkdruk in het basisonder wijs is hoog, en die wordt er niet minder op. Ik zeg altijd: mijn werk begint pas na schooltijd, als de kin deren naar huis zijn. Dan moet ik administratie doen, spullen klaar leggen voor de volgende dag, cur sussen volgen en vergaderen. Die zaken kosten energie, terwijl ik van de kinderen juist energie krijg. Ik zou meer aandacht voor de kinde ren willen hebben. Het gaat zo vaak óver hen: dingen vastleggen, plan nen maken.In de tijd die ik daar mee bezig ben, zou ik ook een ge sprek met een leerling kunnen voe ren. Dat is vaak de sleutel naar ver trouwen." CORIEN KROES 'Erkenning zou al veel betekenen' „Ik ga eerst naar de bijeenkomst in de Zeelandhallen, en daarna naar Den Haag." „Staken gaat tegen mijn gevoel in. Dat strookt niet met mijn arbeids ethos: ik vind mijn werk leuk en daar ga ik voor. Maar ik heb het ge voel dat de basisschoolleerkrachten niet serieus genomen worden. Daarom vind ik dat we moeten la ten zien dat we het heel serieus me nen. Zó serieus, dat we tegen de kinderen zeggen: 'sorry, we zijn er even niet'. Het ergert me bijvoor beeld dat de staatssecretaris zegt dat docenten op middelbare scholen harder moeten werken en daarom meer salaris krijgen. Ik nodig hem van harte uit om eens een weekje met een kleuter juf mee te lopen. Ik kan tegen mijn leerlingen niet zeg gen dat ze even een half uur zelf standig moeten werken." „Erkenning zou voor mij al heel veel betekenen. Laat zien dat je de basisschoolleerkrachten waardeert, door een salarisverhoging te geven. En neem de problemen serieus. In vesteer in handen in de klas: meer leerkrachten, extra conciërges of geld voor vakdocenten." LISANNE SCHOLTEN - DE KAM 'Het is niet meer werkbaar' „Ik ga samen met collega's naar de Zeelandhallen en daarna naar Den Haag. Niet alle collega's gaan mee. Sommigen gebruiken de dag om thuis werk af te maken waar ze niet aan toe komen. Dat zou ik ook wel willen, maar ik vind ook dat ik mijn stem moet laten horen." Ik staak niet zozeer omdat ik meer loon wil, ik staak tegen de veel te hoge werkdruk „Ik staak niet zozeer omdat ik een hoger loon wil. De belangrijkste re den is de werkdruk. Die is zó hoog dat het niet meer werkbaar is. We zijn nog maar vier weken bezig in het schooljaar en ik merk dat de leerkrachten in de school al aan het einde van hun Latijn zijn. Naast de lessen moeten we allerlei activitei ten organiseren, en veel admini stratie bijhouden. Elk gesprekje moet gerapporteerd worden. Wat doe je, waarom doe je het, welke doelen wil je behalen? Dat kost zó veel tijd. Er is geen ruimte om lessen voor te bereiden. Dat doe ik dan 's avonds. Je gaat maar door, want an ders worden de kinderen de dupe." „Minder grote klassen, meer han den in de school en een beter sala ris. Ik heb nu een combinatiegroep van 25 leerlingen, maar het maxi male vind ik 23. Vooral in een com binatiegroep is een onderwijsassis tent nodig. Die kan extra uitleg ge ven, terwijl ik met de andere groep bezig ben. Nu moeten kinderen vaak wachten als ze een vraag heb ben." De afgelopen weken zijn twaalf adressen in de gemeente uitgebreid doorgelicht. Op één adres was alles in orde. Twee woningen met een vergunning voor het huisvesten van arbeidsmigranten bleken niet als zodanig te worden gebruikt. In twee andere huizen werd juist zon der vergunning woonruimte gebo den aan buitenlandse werknemers. Op vijf adressen was de brand veiligheid niet in orde. De eigena ren zijn gesommeerd om daar met een rookmelders aan te brengen of gasslangen te vervangen. In één pand waren de omstandigheden 'onvoldoende menswaardig'. „Denk aan veel te weinig sanitair voor een te grote groep mensen. Daar moest de pandeigenaar met een de volgende dag verbetering in aanbrengen", zegt wethouder Izak Vogelaar. „De extreme situaties, waarbij mensen op een stapel pal lets sliepen, zijn gelukkig voorbij. We hebben grote stappen gemaakt, maar zijn nog verre van klaar." Het aantal overtredingen is vol gens Vogelaar niet helemaal repre sentatief voor de situatie in de ge meente. Vooral 'verdachte' adres- Controles hebben als doel de veiligheid van werknemers te garanderen sen zijn gecontroleerd. De timing is niet toevallig. Nu de fruitoogst in volle gang is, de mosselfabrieken op volle toeren draaien en de uien van het land komen, is het topdrukte in Reimerswaal. „Ik schat dat er 2.000 tot 2.500 buitenlandse werknemers in de gemeente aan het werk zijn", zegt Vogelaar. Reimerswaal begon in 2009 met het beleid om het aantal verhuur panden in de dorpen een halt toe te roepen. In een normaal huis mogen maximaal vier arbeiders slapen en de eigenaar krijgt daarvoor alleen een vergunning als hij de enige is in een straal van 250 meter. In een aantal grotere panden mogen meer arbeiders verblijven. Op één van die locaties bleek geen nachtregister aanwezig te zijn en was onduidelijk hoeveel mensen er verbleven. Recent heeft Reimerswaal ook strenger beleid gemaakt voor fruit telers en andere boeren die op eigen terrein seizoenskrachten huisves ten. Vanwege een gewenningsperi ode zijn deze bedrijven niet meege nomen in de jaarlijkse grote contro leronde. Het ging om een 'integrale con trole'. Dat betekent dat ook mede werkers van de sociale recherche, vreemdelingenpolitie, arbeidsinspectie en de belasting dienst present waren. Deze instan ties zoeken nog uit of iedereen ge noeg betaald krijgt, of alle id-bewij- zen kloppen en of er geen belasting wordt ontdoken. Burgemeester José van Egmond: „Met deze controle geven we een duidelijk signaal af. We werken sa men met als belangrijkste doel de veiligheid van de bewoners te ga randeren." De gemeente heeft nog geen boetes uitgedeeld, maar gaat daar wel toe over als bij nacontrole de bedrijven weer de mist ingaan. woensdag 4 oktober 2017 kiesbord FOTO RUBEN OREEL Agendo"] I Mogndog"! ÜC "V"UiaC|8 9 ofAnüüis I Dlnsdog 3oHto&vt Woensdag] 'I otio&oi |Donde,doc1|^gA ons werk nu eens een keer Leeftijd: 22 Woonplaats: Middel burg Geeft les aan: groep 7 van de Herman Faukeliusschool in Middel burg Wat doe je morgen? Waarom staak je niet? Wat moet er veranderen in het basisonderwijs? Leeftijd: 35 Woonplaats: 's Heer Hendrikskinderen Geeft les aan: groep 1 en 2 van basisschool De Linge in Biezelinge Wat doe je morgen? Waarom staakje? Wat moet er veranderen in het basisonderwijs? Leeftijd: 28 Woonplaats: Kamper land Geeft les aan: groep 2 en 3 van de Kohnstammschool in Goes Wat doe je morgen? -Lisanne Scholten-de Kam Waarom staak je? Wat moet er veranderen in het basisonderwijs? Vier bedden in één slaapkamer tje, ontbrekende rookmelders, il legale verhuur en veel te weinig toiletten. Uitzendbureaus en an dere bedrijven die arbeidsmi granten huisvesten, hebben hun zaakjes lang niet altijd goed op orde. Dat blijkt uit een grote controle in de gemeente Rei- merswaal. Joeri Wisse Kruiningen -José van Egmond, burgemeester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 66