Rondreizen fly-drives Middendorp: 'Iktrekmehet oordeel aan' 5 Kras.nl/rondreis Zestien miljard euro. In de ideale wereld van de generaals is dat het bedrag dat Defensie zou moeten uitgeven omdat het daarmee vol doet aandeNAVO-norm. Maar de 2 procent van al het geld dat Nederlanders samen verdienen, halen we al jaren niet. Nederland komt tot nu toe niet verder dan 8 miljard euro. Met dat bedrag komt het leger niet uit. Veel militairen moeten werken met oude, versleten spul len. Bovendien is er aan alles een tekort. Voorraden voor reserveon derdelen en munitie zijn al jaren ontoereikend waardoor materieel wordt gekannibaliseerd om ka potte onderdelen te vervangen. Voorraden Mocht er meer geld komen, dan krijgt het aanvullen van voorraden absolute prioriteit. Door missies in Mali, Irak en Syrië zijn bijvoor beeld de munitiebunkers in rap tempo leeggehaald. Maar omdat er flink extra werd bezuinigd, is er maar mondjesmaat aangevuld. De missies zijn altijd goed bevoor raad, al leidde het ook daar af en toe tot tekorten. Zo was er in de strijd tegen IS waarbij F-i6's zijn ingezet een tijdelijk tekort aan de modernste precisiebommen, de zogenoemde 'small diameter bomb'. Groter zijn de problemen voor militairen die moeten oefenen. De voorraden die worden gereser veerd voor de missies leiden ertoe dat zij af en toe 'pang pang' moe ten roepen. Nog een probleem waar gene raals vanaf willen, zijn de lange le vertijden van reserveonderdelen. Die zijn al korter geworden, maar nog steeds duurt het soms drie tot vier weken voordat er onderdelen zijn. Als dat op orde is, is het aan trekken van extra personeel een grote wens. In tal van eenheden zijn grote tekorten. Monteurs zijn daarvan één voorbeeld. »Veel militairen moeten werken met verouderde en versleten spullen Bij de landmacht klagen comman do's over slecht functionerende radio's en wapens die levensge vaarlijk kunnen zijn op missie. Meer vuursteun en extra geld voor digitale oorlogsvoering zijn ook grote wensen. Bij de marine wach ten ze met smart op het vernieu wen van de vloot. De luchtmacht snakt naar drones en meer F-35 straaljagers, want door trainingen en onderhoud blijven er nu 4 over voor langdurige operaties. De inzetbaarheid wankelt. Er zijn legeronderdelen die vorig jaar volledig stil lagen. DEN HAAG Samen met de poli tieke leiding van het ministerie is ook de militaire baas vertrok ken. Commandant der Strijd krachten Tom Middendorp wacht niet op de commando overdracht, die voor morgen stond gepland. Dan zou hij op het Binnenhof het stokje overgeven aan luite nant-admiraal Rob Bauer. Dat feestje gaat niet door, zo kon digde Jeanine Hennis aan toen zij haar aftreden als Defensiemi nister bekend maakte. Middendorp voelt zich verant woordelijk voor de missie in Mali, waarover hij als hoogste militair positief adviseerde. „Ik ben daar eerst verantwoordelijke voor. Ik trek me het harde oor deel van de Onderzoeksraad voor Veiligheid aan", zei Mid dendorp gisteravond. We begrijpen waar u naartoe wilt deze winter of 088-0885 886 X woensdag 4 oktober 2017 GO Armlastig leger schreeuwt om miljarden Het piept en kraakt al jaren in het leger. Een nieuwe minister van Defensie mag naar verwach ting fors meer geld uitgeven, maar het boodschappenlijstje van luchtmacht, landmacht en marine is zó lang dat het nooit genoeg zal zijn om de krijgs macht er weer bovenop te hel pen. Raymond Boere Den Haag Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds Spanje sdgnv.a. 399 Veelzijdige landschappen, kastelen en de flamenco Marokko 8dgnv.a.479 Sfeervolle koningssteden, Atlasgebergte en paleizen Thailand isdgnv.a.999 Bangkok, traditionele markten en tropische eilanden Indonesië i7dgnv.a.999 Gifgroene sawa's, vulkanen en vriendelijke bevolking Sri Lanka i7dgnv.a. 1099 Tempels, koloniale historie en vertederende olifanten Lapland sdgnv.a. 1199 Spot het noorderlicht, rendieren en ga op huskysafari Cuba 9dgnv.a. 1219 Koloniale steden, kleurrijke oldtimers en tabaksvelden Suriname 9dgnv.a. 1279 Nederlandse invloeden, de Amazone en plantages

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5