on the roof THOMAS flCDA EVA VAR GCSSCL SARAHJAnnCH met THOMAS ACDA Thomas Acda: „Het is heerlijk de vader te spelen. De repetities gaan goed. Mijn dochters op het toneel beginnen me al papa te noemen." „Het stuk gaat over het volgen van je hart, en over het belang van familie." „Haar zussen en zij pesten elkaar, maar als het moet, staan ze sterk." „Voor de liefde wil Chava alles geven. Daarin lijkt ze op mij." 3. Commerciële bijlage oktober 2017 Fiddler, Thomas vond het meteen een goed idee toen zijn goede vriend, regisseur Ruut Weissman, bij hem aanklopte voor de rol van Tevye. „Hij zei: 'We gaan Fiddler doen en we dachten aan jou als Tevye.' Toen dacht ik eigenlijk meteen: ja, dat is leuk, dat is een goed idee." De dochters van Tevye Eva van Gessel „Ik speel de oudste dochter, Tzeitel. Het stuk speelt in een kleinejoodse gemeenschap in Rusland, in 1905. Een vader wil zijn dochters uithuwelijken, maar zij gaan niet klakkeloos daarin mee. „Ontroerend vind ik de scène waarin ik met mijn vader Tevye - gespeeld door Thomas Acda - op een bankje zit en de moed vind om hardop het ondenkbare te zeggen: 'Ik wil niet met de slager trouwen.' Tevye hangt erg aan tradities, maar stelt zich open voor haar bezwaren. Hij neemt dat serieus. „Mooi ook vind ik de scène waarin kleermaker Mottel hem probeert te vertellen dat hij met Tzeitel wil trouwen. Hij springt niet op de barricade, trekt niet te paard ten strijde. Hij zegt het stotterend. Dat kwetsbare maakt dat ik die situatie helemaal geloof. „Het stuk gaat over het volgen van je hart, en over het belang van familie. Ook in het echte leven moetje je weieens loskoppelen van je familie, nagaan of je nog je eigen keuzes maakt, of je niet te veel van je eigen wensen opoffert om het samen goed te hebben. Ik hoop dat toeschouwers na deze musical reflecteren op de vraag: Doe je nog wat je wilt in je leven?" Hanna van Vliet „Ik speel de tweede dochter, Hodel. Als in het stuk een revolutionaire man uit Kiev opduikt, herkent ze zichzelf in hem. Ze wordt verliefd op hem en laat zich niet zomaar aan iemand anders uithuwelijken door haar vader. Haar zussen en zij pesten elkaar, maar als het moet, staan ze sterk. Zo gaat dat ook tijdens de repetities, reuze gezellig. -k „In het echte leven ben ik niet zo opstandig als Hodel, maar ook ik heb mijn hart gevolgd. Mijn ouders zijn dokters, maar ik heb gekozen voor een onzeker acteursbestaan. De liefde heeft me doen kiezen voor een meisje. „De musical gaat over tradities en hoe je je eigen veiligheid daarin kunt vinden, jezelf kunt openstellen zonder je eigen grenzen te verliezen. Het leuke is dat we deze thema's op het podium uitwerken met heel verschillende mensen, met uiteenlopende leeftijden, achtergronden en disciplines. „Mooi vind ik de scènes waarin twee Surinaamse en twee blonde jongens dansen. Dat beeld vind ik ontroerend. Ik hoop dat het stuk als geheel toeschouwers hoop geeft, de angst voor een veranderende wereld kan verminderen." SarahJanneh „Ik speel de jongste dochter, Chava. Net als haar zussen wil zij niet uitgehuwelijkt worden, maar zij maakt het nog bonter: ze wil iemand van een ander geloof trouwen. Dat doorbreekt echt alle tradities. Voor de liefde wil Chava alles geven. Daarin lijkt ze op mij. Sommige dingen laten zich niet temmen. Denk ik. „Maar het hart is wel een goede raadgever. Doe wat je leuk vindt, dan kom je altijd waar je moet zijn. Mijn hart heeft me gebracht op de planken. Mijn familie heeft me daarin altijd gesteund. Ik heb er wel hard voor moeten werken, heb me eerst door het vmbo en de mbo heen geploeterd. Als mijn moeder zei: 'Niet over de snelweg naar school fietsen', deed ik dat juist wel. Dingen die echt niet mogen, wil je het liefste. Ook dat herken ik in Chava. „Achter de schermen hebben Hanna, Eva en ik aan een half woord genoeg om elkaar te begrijpen, als echte zussen. We hebben dezelfde humor, en vaak de slappe lach. Fijn dat we die band hebben. Ik denk dat de toeschouwers dat straks kunnen zien. Ze kopen een kaartje om drie uur lang naar een waarheid te kijken die wij presenteren. Ik hoop dat ze zich daarna onderling meer verbonden voelen, sterk genoeg om de steeds veranderende wereld aan te gaan." Auteur: HilleTahhen Opleiding: Toneelschool Arnhem-ARTEZ. Ervaring: Richtte samen met drie toneelschoolklasge noten het collectief Moeremans&Sons op, waarvan zij vast onderdeel is als actrice. Eva won in 2013 de Kemna Award voor meest veelbelovende actrice. Ook speelde ze in de televisieserie Celblok H. Opleiding: Amsterdamse Toneelschool Kleinkunstacademie. Ervaring: Onder meer bekend van haar hoofdrol in De Tweeling, waarvoor ze werd genomineerd voor een Musical Award voor beste vrouwelijke hoofdrol in een grote musical. Opleiding: Amsterdamse Toneelschool Kleinkunstacademie. Ervaring: Speelde diverse rollen in onder meer de marathontheatervoorstelling Borgen en de televisieseries Van God Los, Flihhen Maastricht en Moordvrouw. DE MUSICALKLASSIEKER Fiddler on the Roof was in Nederland eerder te zien als Anatevba en beLeefde al meer dan vijftig jaar geleden zijn wereldpremière op Broadway. Toch is deze musical over de hele wereld nog steeds onverminderd populair door het verhaal dat universeel herkend wordt. Het familieverhaal over het volgen van je hart, van liefde tegen de klippen op, van vrijheid en onderdrukking, van een veilige plek en gedwongen vertrek. Een onderwerp dat vandaag de dag nog steeds actueel is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 59