Was Getekend, Annie M.G. Schmidt: nm it 35? mme M.G. Schmidt een klassieker met zeven sterren Was Getekend, Annie M.G. Schmidt LvI.Ur, mk ie it nme Schmi .'as Aetekend. mme p. Schmic Dé biografische musical van het seizoen linie M.G, jChmidt was Getekend, 2. Commerciële bijlage A oktober 2017 Auteur. Joke Waltmans Overweldigend. Ontroerend. Indrukwekkend. Een 'must' om te zien. De complimenten van het publiek buitelden over elkaar heen na de première van Was Getekend, Annie M.G. Schmidt in het DeLaMar Theater in Amsterdam. Simone Kleinsma, die de rol van Annie vertolkt, sprak van een 'koningspremière' waarbij ze de warmte van het publiek tot op het podium voelde. Minutenlang klinkt het applaus na de slotact van de musical die het leven van Annie M.G. Schmidt in de schijnwerpers zet. Geroep en gejuich als Simone Kleinsma het podium op komt om het applaus in ontvangst te nemen. Dan komen de emoties, niet alleen bij haar, maar zeker ook bij het publiek dat volop meeleeft met de actrice die een halfjaar geleden, op precies hetzelfde podium, afscheid nam van haar onverwachts overleden echtgenoot Guus Verstraete. Het geeft een dubbele lading aan de voorstelling, waarbij het verhaal van Annie M.G. Schmidt, de vrouw van de vaak vrolijke liedjes die iedereen kent, zeker ook indruk maakt. „Fantastisch, buitengewoon, fabelachtig. Dit is wel zes of zeven sterren waard", zegt cabaretière Tineke Schouten al in de pauze. „De hele cast is fantastisch, iedereen is zo op zijn plek. Er wordt ook zo zuiver en mooi gezongen, geen idee wat ze met die stemmen doen." Zeker voor de pauze wordt er veel gelachen om het verhaal van Annie. Logisch, vindt Frits Spits. „Annie M.G. Schmidt is lachen. En lachen mag van God, zei ze altijd", weet de radiomaker, die vooral ook het scenario van Dick van den Heuvel en de arrangementen van de overbekende nummers roemt. Terwijl Joop van den Ende op het podium de cast prijst om het optreden staat Willeke Alberti nog helemaal ontdaan bij te komen van de musical. „Dit was zo mooi, zo oprecht. Ik heb iedere seconde genoten. Alles ter ere van Annie M.G. Schmidt." De dubbele lading bij de musical, het verdriet van Simone en dat van Annie, raakt Sybrand Niessen tijdens de voorstelling. „Alles wordt met humor en een lach verteld, tot er een lied komt dat zo gevoelig is. Dan breek je." „Dit wordt een klassieker", voorspelt presentator van de Musical Awards Frits Sissing. „Al binnen een paar minuten keek ik niet naar Simone maar naar Annie. Haar liedjes zijn onvergetelijk en heel herkenbaar. Bijzonder ook dat een strijd tussen moeder en zoon zo in een musical is uitgewerkt." Eigenlijk mag Irene Moors niet reageren: „Ik zit in de jury van de Musical Awards, maar als iedereen hier in tranen de zaal uit komt, moet het wel goed zijn." Haar medejurylid, acteur Jon van Eerd, kan evenmin zwijgen. „Ik ben zó waanzinnig trots op Simone, ze overstijgt zichzelf. Wat heeft ze dit geweldig gedaan, om zo kort na het overlijden van Guus teksten te zingen die zo dichtbij komen. Het verhaal van Annie wordt mooi neergezet, die bittere twist, de dilemma's. Heel bijzonder." Terwijl de glazen worden geheven en van hapjes wordt genoten, blijven de loftuitingen elkaar in rap tempo opvolgen. Terecht, stelt André van Duin, die een paar dagen eerder al een try-out bijwoonde. „Dit is meer dan mooi. Simone draagt de voorstelling, maar de hele cast is goed. Net als het verhaal met mooie liedjes uit het gigantische repertoire van Annie en componist Harry Bannink, laten we die ook niet vergeten." Actrice Isa Hoes, in gezelschap van dochter Vlinder en broer Onno, noemt Was Getekend, Annie M.G. Schmidt een prachtige, ontroerende musical die haar echt heeft geraakt bij het nummer Vluchten ban niet meer. „Zo mooi! ledereen en alles was goed, decor, muziek. Echt alles." Instemmend geknik van Fred van Leer. „Hulde! Natuurlijk aan Simone, maar ook aan Marjolijn Touw die fantastisch de moeder speelt, en aan de scenarist. Juist door het verhaal krijgen de liedjes zo veel meer lading." Krijgt het paarse jasje met beige broek van Annie zijn goedkeuring? „Paars staat Simone goed, vind je niet? Ik ben natuurlijk van de veren en de pailletten, maar dit: echt zo mooi." Musicalactrice Vajèn van den Bosch is druk in gesprek met jonge collega's. Op 29 oktober is zij het middelpunt op de première van On Your Feet. „Beide musicals zijn niet te vergelijken. Bij ons is het vooral dans en muziek, maar ik hou hier ook zo van. De cast is fantastisch, het stuk vol humor en ontroering. Echt prachtig!" M.G ,dt e Nede musical Stage Joop van den Ende en Albert Verlinde presenteren de Stage Entertainment productie Nu te zien in een theater bij u in de buurt Wie was de vrouw achter Nederlands meest geliefde schrijfster? In deze biografische musical blikt Annie M.G. Schmidt (Simone Kleinsma) samen met haar zoon Flip (William Spaaij) terug op haar boeiende leven. cLe- Bestel uw tickets op pzc.nl/anniemg Fotografie: Andy Zuidema gebaseerd op het boek Anna van Annejet van der Zijl De nieuwe Nederlandse musica

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 58