lmr- éki Waar is de erfenis? 7 WAARVAN AKTE De notaris v kloppen niet. Ook laat de kwaliteit van het gebruikte materiaal nog wel eens te wensen over. En de kleding ziet er op de foto's vaak anders uit dan in werkelijkheid. Dat laatste ondervond ook Alexan dra Maris uit IJsselstein. De jurk die ze via Aliexpress voor 5 euro had be steld, had wel de goede kleur, maar het model bleek compleet anders. „Ik kreeg een lange doorschijnende jurk met een te korte voering, terwijl ik op basis van de foto's een Audrey Hepburn-achtige jurk verwachtte tot op mijn knieën", vertelt Maris. Contact met de verkoper mocht niet baten. Die gaf aan dat het eind- product iets kon afwijken van de fo to's. Maar hij stond haar wel erg goed, aldus de verkoper. Daar moest ze het mee doen. Bij Chinese webshops hoefje niet lang te zoeken voordat je namaak- spullen tegenkomt, bijvoorbeeld nep iPhones en merkkleding. Importeren van namaak is verboden. De douane kan zo'n pakketje onderscheppen, in beslag nemen en een boete opleggen voor het verzenden ervan. Onder die aanklacht uitkomen, AANKOOP Koptelefoon toch duur kan alleen als je kunt aantonen dat je te goeder trouw was, legt juriste An neke van Kesteren uit. „Het is soms lastig om echt van namaak te onder scheiden, maar als de prijs te mooi is om waar te zijn dan is dat ook vaak zo. Koop dus niets waarvan de prijs ver onder de winkelwaarde ligt, hoe verleidelijk ook." De boete van de douane valt in het niets vergeleken de schadevergoedin gen die grote merken tegenwoordig eisen van kopers en verkopers van namaakproducten, vertelt Van Keste ren. Die speuren dagelijks het inter net af naar misbruik van hun merk namen, bijvoorbeeld op Marktplaats. Kopers van namaak lopen weinig ri sico, maar wie imitatie doorverkoopt moet oppassen. Van Kesteren: „Voor je het weet heb je een dure advocaat op je dak en riskeer je een boete van duizenden euro's." Gratis verzending is mooi meegeno men, maar het kent wel zijn prijs. Kies je namelijk voor free shipping, dan moet je vaak lang wachten voor de bezorger op de stoep staat. Gemid deld duurt het 27 dagen voordat een pakketje wordt bezorgd, blijkt uit on derzoek van de Consumentenbond. „Wees dus geduldig", adviseert China-shopper Myrle Stouten. „Kort voor een verjaardag een cadeautje be stellen, is door de lange leveringstij den onmogelijk. En rond de feestda gen moet je er al helemaal rekening mee houden dat je bestelling veel la ter arriveert." TIPS Ze oogt als een modepopje. Mooi, maar op een naïeve manier. Misschien ge bruikt ze haar schoonheid, cultiveert ze haar ogenschijnlijke onnozelheid. Een overle- vingsmodus, die haar een makkelijk leven in rijkdom biedt aan de hand van een type man dat van zijn vrouw alleen verwacht dat ze ge willig is en zich niet met zijn zaken bemoeit. Ze heeft zo'n man gevonden. Een - excuses voor het woord - proleet. Rijk, met een groot huis aan het water, een speedboot, dure auto's en een levensstijl waarin de champagne rijke lijk vloeit en tripjes naar Ibiza aan de orde van de dag zijn. Een getapte jongen met een harde stem en stevig postuur. En minstens dertig jaar ouder dan zij. Officieel staat hij te boek als 'zaken man'. Maar in welke zaken is een open vraag. Dat wordt eens te meer duidelijk als hij overlijdt. Een hartstilstand na een rondje racen met de speedboot en - wie weet - een lijntje cocaïne. Het grote lichaam ploft neer op de steiger, de altijd pratende mond valt stil. Het huis, de boot, de auto's, alles is geleend van anderen Zij is zijn enige erfgename, omdat zijn kin deren hun erfdeel weigeren. Ze hebben lang geleden gebroken met hun vader. Maar waar is de erfenis? Ook na lang speuren vind ik alleen een bankrekening met 20.000 euro. Contant geld was er altijd genoeg in huis, maar daarvan is na zijn overlijden niets te vinden. En het huis, de boot, de auto's en al zijn andere bezit tingen blijken niet van hem, maar 'geleend' van anderen. Er is maar een verklaring: de overledene moet crimineel zijn geweest. Dit type mensen wil onder de radar van de overheid blijven en heeft daarom officieel geen inkomen en bezit tingen. Als je geen belasting betaalt, sta je ner gens geregistreerd. Zij heeft er geen moeite mee dat voor haar al leen die 20.000 euro resten. Al snel blijkt waarom: ze heeft rap een soortgelijke vent aan de haak geslagen. Die komt, met haar in zijn kielzog, bij mij verhaal halen: waar is dat con tante geld gebleven? Hij wijst beschuldigend naar de zus van de overledene: die is na zijn dood in het huis ge weest en vertrokken met een paar grote kof fers. 'Dat geld moet terug!' schreeuwt hij. Maar de zus geeft geen sjoege en de schreeuwlelijk ondervindt het nadeel van zwart geld: officieel bestaat het niet, dus er valt ook niets terug te halen. Hij windt zich enorm op, maar zijn jonge vriendin laat het allemaal aan zich voorbijgaan. Het boeit haar overduidelijk niet. Als hij met grote stappen mijn kantoor uitbeent, laat ze zich door hem gewillig aan de elleboog mee voeren, volkomen tevreden met haar rol als trofee wife. —Johan Nebbeting woensdag 4 oktober 2017 GO ILLUSTRATIE VIJSELAAR EN SIXMA 4 Pas op met namaak, je bent strafbaar Je ziet op Bang- good.com een bluetooth kop telefoon voor 31,60 euro. De verzending is gratis. Een mooie deal, zo lijkt het. Je klikt op de koopknop, vult je gegevens in en betaalt met cre ditcard (dat mag ook Paypal of iDeal zijn). Enkele weken later staat de bezorger van PostNL met je pakketje voor de deur. Tot je grote verbazing blijk je ter plekke 6,63 euro btw plus 13 euro inklarings kosten te moeten afrekenen. Je nieuwe koptele foon kost dus geen 31,60 euro, maar 51,23 euro, flink meer dan je dacht. Onaangename verrassingen voorkomen? Op invoercalcu- lator.nl bereken je eenvoudig een schatting van de totale kosten. 5'Free shipping' vraagt om geduld Betaal altijd met Paypal of creditcard, daarmee zijn je aankopen tot op ze kere hoogte beschermd. Laat pakketjes bezor gen vanuit Europa. Een aantal webshops bieden de mogelijkheid om een pakketje te laten bezor gen vanuit een warenhuis in Europa. Over bestellin gen binnen de EU betaal je geen extra kosten, zoals btw en inklaring. Bij een bestelling boven de 150 euro kan dat voordeli ger zijn. Chinese webshops zijn niet altijd goedkoper. Door de btw, bezorg- en inkla ringskosten kan het uit eindelijk gunstiger zijn om een product gewoon in de EU te bestellen. „Vergelijk verkopers en controleer de recensies, ook op onafhankelijke ver gelijkingssites", adviseert juriste Anneke van Keste ren. „Daarmee krijg je een vollediger beeld van het product en wat je mag verwachten." Neem con tact op met de verkoper als je meer informatie of foto's wil. Wees voorzichtig met speelgoed en elektronica. In China gelden veel min dere veiligheidsnormen dan waar producten uit de EU aan moeten voldoen. „Verwacht niet te veel", zegt China-shopper Myrle Stouten. „De beschrijving van producten belooft vaak meer dan kan wor den waargemaakt." Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51