6 GELD GOEDE RAAD Webwinkelen Chinese webshops zijn een waar walhalla voor koopjesjagers. Het assortiment is groot en de prijzen zijn laag. Maar is shoppen in China wel zo verstandig? en bluetooth smart- watch die als twee druppels water op de Apple Watch lijkt voor nog geen 30 euro, een paar flitsende voetbal schoenen voor 20 euro, een elegante galajurk voor een tientje, telefoon hoesjes voor minder dan een euro. Het is slechts een greep uit het im mense en veelal spotgoedkope aan bod van Chinese internetwarenhui zen als Aliexpress, Banggood, Gear- best en Miniinthebox. Alles kun je er krijgen, van elektronica, keukenspul len en make-up tot fietsen, sieraden, gereedschappen en nog veel meer. Bovendien krijg je bijna alles gratis vanuit China thuisgestuurd. Maar er zijn ook struikelblokken. Waar moet je op letten als je shopt in China? Het laten opsturen van een pakketje uit China is peperduur, zou je den ken. Toch adverteren de meeste Chi nese webshops met/ree shipping: gra tis verzending. Dat kan door speciale afspraken die de nationale postdien sten met elkaar maken. Onder een bepaald bedrag of gewicht, geven ze elkaar grote kortingen. Maar let op: voor alles boven de 22 euro moet je bij invoer 21 procent btw betalen over het aankoopbedrag, inclusief ver zend- en verzekeringskosten. Bestel je voor meer dan 150 euro, dan betaal je ook 3 procent aan in voerrechten. Dat percentage kan nog oplopen en verschilt per product- Is een product uit China niet goed, dan heb je eigenlijk geen poot om op te staan groep. Dus stel: je koopt een tablet van 170 euro, waarbij de kosten voor verzending 25 euro en de verzeke ringskosten 10 euro bedragen, dan betaal je 44,34 euro aan belastingen bij invoer. De rekening voor deze kosten krijg je pas bij bezorging en zijn dus niet te zien tijdens het afre kenen van je bestelling. Dat geldt ook voor de zogenoemde inklaringskosten die de bezorger van je pakket rekent voor het afhandelen van je douaneaangifte. Bij een bestel ling met een waarde hoger dan 22 euro, kost dat je 13 euro of 17,50 euro (bij een express-zending) extra. Je moet dit bedrag, samen met de ver schuldigde btw, contant aan de be zorger voldoen. In Nederland en binnen de EU is de garantie en reparatie van producten goed geregeld. Of je nu hier of in Spanje wat koopt, je hebt recht op een deugdelijk product. Kan de ver koper het niet repareren of vervan gen, dan moet hij je het aankoopbe drag teruggeven, ongeacht waar je woont en leeft. Maar de Europese consumenten- wetten gelden niet voor Chinese webshops, vertelt juriste Anneke van Kesteren van Het Juridisch Loket. „Koop je iets in China en blijkt het bij aankomst kapot of onjuist, dan heb je geen poot om op te staan. Je moet dan daar gaan procederen om je gelijk te halen. En dat is gezien de kosten in vrijwel alle gevallen een onhaalbare zaak." Op de meeste Aziatische sites is het even zoeken naar de garantietermijn en het retourneringsbeleid. Web winkels Gearbest, Banggood en Wish geven een maand garantie, alleen op ongeopende en ongebruikte spullen. Bij Miniinthebox moeten producten al binnen 7 dagen na ontvangst gere tourneerd te worden. Let op: deze websites vergoeden de verzendkosten van geretourneerde spullen niet. Die moet je zelfbetalen De kosten voor terugsturen beginnen bij PostNL vanaf 18,62 en lopen al snel op. Een pakket van boven de 10 kilo terugsturen? Dat kost je 105,30. Bij een klacht moet je per mail con tact opnemen met de verkoper en onderhandelen over compensatie. „Mijn ervaring is dat Chinese web shops de klant graag tevreden hou den en vrijwel altijd het aankoopbe drag terugbetalen", zegt Myrle Stou ten (31) uit Den Haag. Ze shopt met enige regelmaat in China, vooral bij Aliexpress en Banggood. „Verkopers willen positieve beoordelingen. Een slechte review kost ze klanten." Een veel gehoorde klacht: kleding uit China is vaak te klein of de maten VRAGEN REACTIES Aparte leveranciers voor stroom en gas? 'Collectief is niet altijd het beste aanbod' Welkomstpremie op herhaling? woensdag 4 oktober 2017 Kaj van Arkel, financieel journalist Koopjes uit China 1 Blijf onder de 22 euro, daar boven wordt het duurder 44 —Anneke van Kesteren, Juridisch Loket Vragen? Vragen of opmerkingen naar aanleiding van dit artikel? Mail naar goederaad @persgroep.nl. Vol gende week behande len we enkele vragen en reacties. 2 Reken niet op garantie, je hebt geen poot om op te staan 3 Kleding kopen is een grote gok Overstappen van energie leverancier was vorige week het onderwerp. 'Kun je gas en stroom ook bij twee verschillende leveranciers afnemen?' vraagt Evert-Jan. Je bent niet verplicht om je aan één partij te binden en kunt voor stroom en gas een aparte leve rancier kiezen. De meeste nutsbe drijven leveren het allebei, maar er zijn er ook gespecialiseerd in al leen elektriciteit of alleen aardgas. Jaap van Vuure stapt regelmatig over, altijd via een energieverge- lijker. 'Afgelopen jaar nam ik deel aan het Energiecollectief van de Consumentenbond, maar de winnaar bleek voor mij bepaald niet de goedkoopste. De bond adviseerde me dan ook om via de vergelijker over te stappen.' Als je als individu overstapt, krijg je een aanbod op maat, gericht op jouw specifieke situatie. Via een collectief is dat aanbod gericht op het gemiddelde van de groep. De 'winnende' leverancier van een energieveiling is daarom inder daad niet altijd de beste optie voor iemand persoonlijk. Het is daarom slim om altijd te blijven vergelijken. 'Geldt de welkomstpremie van een nieuwe energieleverancier ook als je eerder al klant bent geweest?' vraagt A. Reintjes. Zodra je langer dan één jaar geen klant bent geweest zal de leveran cier je beschouwen als nieuwe klant en kom je in aanmerking voor de welkomstpremie. Wat goed is om te weten: die pre mies kunnen van dag tot dag ver schillen. Het kan zomaar zijn dat die aantrekkelijke aanbieding van gisteren er vandaag niet meer is. Of dat je opeens juist méér kor ting kunt krijgen. -Rob Nijman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50