'Defensie wil leren van fouten' 4 DEBAT ZWARE KRITIEK OP MINISTERIE VAN DEFENSIE De aftocht van Jeanine Hennis zadelt VVD-leider Mark Rutte op met een ongemakkelijke vraag. Als de nummer twee op de lijst het al niet redt, hoe goed zijn die anderen dan? Op Prinsjesdag zag Jeanine Hennis zichzelf nog als een zekerheidje in het nieuwe kabinet. „Het zou me verbazen als het niet zo is", ant woordde ze op de vraag of ze zou terugkeren als minister in Rutte III. Na haar vertrek gisteren geldt eer der het omgekeerde: een herbenoe ming zou vooral verbazing wekken. Staatsrechtelijk mag dan niets een terugkeer van minister Hennis in de weg staan, politiek wordt het een lastiger verhaal. Het is niet al leen haar ministeriële verantwoor delijkheid die Hennis deed struike len. Ook haar ministeriële vaardig heden staan ter discussie. Dat heeft niet alleen te maken met gehannes met een persbericht dat moest worden gerectificeerd en een uiterst pijnlijk optreden voor de camera's - hoewel Hennis daar mee ook geen diploma in crisis communicatie verdiende. Wat haar kwalijk wordt geno men, is dat de bewindsvrouw al drie maanden kennis had van het conceptrapport van de Onder zoeksraad voor Veiligheid (OVV). Dat lag op 26 juni al op haar depar tement. Toch besloot ze pas een dag na het verschijnen van het defini tieve rapport tot een extra check van munitie, materiaal en medi sche zorg. Dat had ze eerder kun nen en moeten doen, is de kritiek. Naar verluidt was dat ook wat vi- cepremier Lodewijk Asscher (PvdA) vrijdag na de ministerraad in woede deed ontsteken. Hij had de indruk dat ze bij de VVD, zijn demissionaire coalitiepartner, al leen maar bezig waren met het uit de wind houden van hun minister Een erg gelukkige hand van kiezen heeft Rutte als personeelschef tot dusver niet gehad Hennis, die koste wat kost verder moest in het volgende kabinet. As- schers oordeel dat het rapport zwaar genoeg was voor aftreden, was geen verspreking, maar een be wuste kwalificatie. Ook de Tweede Kamer is die me ning toegedaan. Alle partijen toon den zich tijdens het debat gisteren uiterst kritisch, temeer omdat dit al het derde kritische rapport is waar voor Hennis zich moet verant woorden. Keer op keer beloofde ze beterschap, maar de OVV consta teerde een 'gebrek aan lerend ver mogen' bij Defensie. Hennis' struikelpartij vlak voor de finish van zijn tweede kabinet, zadelt VVD-leider Mark Rutte met een probleem op. Niet alleen Hen nis zelf zag zich als zekerheidje voor de volgende regeringsploeg, ook Rutte ging daarvan uit. Nu VVD- ministers Edith Schippers, Henk Kamp en Melanie Schultz van Hae- gen hebben bedankt voor een nieuwe termijn, kan Rutte een aan sprekende politica van het kaliber Hennis - ze kreeg bijna 150.000 voorkeurstemmen - eigenlijk hele maal niet missen in zijn kabinets- ploeg, waar de WD maar liefst tien posten heeft te vullen. Een erg gelukkige hand van kie zen heeft Rutte als personeelschef tot dusver echter niet gehad. De af gelopen kabinetsperiode verloor hij met Frans Weekers, Ivo Opstelten, Fred Teeven, Ard van der Steur en nu dus Hennis maar liefst vijf WD-bewindspersonen. Staatsse cretarissen Eric Wiebes en Sander Dekker halen gehavend de eind streep. Lof klonk er de afgelopen vijfjaar slechts voor Schippers (die dus weggaat), staatssecretaris Klaas Dijkhoff (die Halbe Zijlstra zo goed als zeker opvolgt als fractieleider) en minister Stef Blok. 1 129 va 489 cn -559 va 899 DEN HAAG „Ik snap niet waarom de minister zoveel eufemismen nodig heeft om met kritiek om te gaan", verzuchtte PvdA-Kamerlid Kirsten van den Hul. Op de vraag van PW-Kamerlid Gabriëlle Popken waarom Hennis pas een operationele pauze inlaste nadat er onrust was ontstaan, schoot Hennis uit haar rol. „Oh ja, is dat zo raar?", reageerde ze bozig. „De onrust onder militairen in missiegebieden en het thuisfront zijn óók een realiteit. Daar heb ik mee te dealen." PW, Denk, Partij voor de Dieren en Forum voor De mocratie kondigden al vroeg in het debat een motie van wantrouwen aan. Maar niet alleen de toekom stige oppositiepartijen onderwier pen Hennis aan een kritisch vra- genvuur. Opvallend was dat ook de toekomstige coalitiepartijen - CDA, D66 en Christenunie - haar niet spaarden. Zo stelde Knops Hennis weigerde zich zomaar neer te leggen bij alle kritiek uit de Kamer (CDA) dat het besluit van Hennis om een extra controle van munitie en medische zorg uit te voeren 'een maatregel voor de bühne was'. Maar ook Hennis' eigen WD oordeelde hard. „Dit rapport be schrijft een aaneenschakeling van vermijdbare fouten", stelde Ka merlid Han ten Broeke. „Wat hier is misgegaan, mag nooit meer ge beuren." Hennis weigerde zich zomaar bij alle kritiek neer te leggen. In een goed debat moet je het ook oneens kunnen zijn met de conclusies van de OW, vond ze. „Dat is geen ver dedigingslinie, dat hoort bij een goede discussie." Ze benadrukte verder dat Defensie heus wel wilde leren van de gemaakte fou ten. De minister kreeg vorige week ook kritiek omdat zij niet direct de nabestaanden heeft gebeld. „Het is niet vanzelfsprekend dat een poli ticus welkom is bij nabestaanden." Hennis zei deze of volgende week alsnog naar de nabestaanden te zullen gaan. woensdag 4 oktober 2017 GO 'Zekerheidje' Hennis leidt tot twijfels jêê^êÊÊÊÊ Hanneke Keultjes Laurens Kok Den Haag Minister Hennis arriveert met generaal Tom Middendorp in de Tweede Kamer (boven). Na een lang debat treedt ze af en krijgt troostende woorden van Sharon Dijksma (onder), fotos pimras anp Kerst- en nieuwjaarsreis Italiaanse Dolomieten incl. bezoek Verona en prachtige tochten 12 dagen oad.nl/BKIT02 3U8 Kerstreis Opatija Rivièra mooiste kerstmarkt van Europa in Zagreb excursie naar eiland Krk 8 dagen oad.nl/BKHROI W Kerstreis Barcelona Costa Brava verblijf in luxe 4* hotel aan strand Barcelona o.l.v. Nederlandsprekende gids 8 dagen oad.nl/BKESOI Wttê Kerstreis Londen, Kent Cotswolds bezoek aan Londen Canterbury gegarandeerd vertrek 8 dagen oad.nl/BKGBOI SIS Boek nu op oad.nl/krant C. 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. *oad.nl/voorwaarden (®i Vervolg van voorpagina

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4